DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Agirî’de katıldığı mitingde AKP’nin aç bıraktığı milyonlarca insanı yardım kolileriyle dilenci yerine koyduğunu belirterek, “Onların verdiği yardım kolileri sizindir, kendi ceplerinden vermiyorlar. Size ne veriyorlarsa alın, helaldir, sizin malınızdır, geri çevirmeyin ama sandıkta asla oyunuzu vermeyin” çağrısı yaptı. 

On binlerce kişinin buluştuğu Agirî mitingi ve Newrozuna DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile milletvekili Sırrı Sakık konuştu. 

‘AGIRÎ’YE SEFER VAR AMA ZAFER ASLA OLMAYACAK’

DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık, “Beş gün sonra sandık başında gidip oyunuzu DEM’den yana kullanacaksınız. 2014 yerel seçimlerinde sizler tarih yazdınız. Bizler belediyeyi aldığımızda boğazına kadar borç içerisindeydi. Borçları sıfırladık ve sizinle birlikte yönettik. Ama yerimize kayyım atadılar. Şu an belediye tekrar boğazına kadar borca battılar. Bu seçimde halkımıza zulüm edenleri bu kentten göndereceğiz. Dün buraya Cumhurbaşkanı yardımcısı geldi ve toplantılar alıyorlar. Rektör, Vali, AKP adayı gibi çalışıyor. Bu kent sizin babanızın çiftliği değil. Vali AKP-MHP’nin il başkanlığına soyunmuş. Halkın iradesine saygı göstereceksiniz. Herkes görevini yapacak. Buraya seçmen taşıyarak halkın iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Bu kent son iki yılda 55 bin göç verdi. Ne oldu da son iki ayda nüfus 7 bin 500 arttı? Önce bunun hesabını vereceksiniz. Herkes bilsin ki Agirî’ye sefer var ama zaferiniz asla olmayacaktır” dedi. 

‘ÇÖZÜM SAVAŞ DEĞİL’

Daha sonra halka hitap eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 31 Mart seçimlerinde kentte büyük bir zafer elde edeceklerini dile getirdi. Newrozda milyonların çözüm iradesini haykırdığına dikkati çeken Bakırhan, “Türkiye’nin halkları, emekçileri, yoksulları bir kez daha ‘Kürt sorunu diyalog ve müzakereyle çözülsün’ dedi. Newrozdaki milyonlar ‘Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit kaldırılsın’ dedi. Newrozdaki gençler, kadınlar adil, eşitlikçi, demokratik bir Türkiye olsun, Kürtler anadilini özgürce konuşsun istediler. Newrozda milyonlar barış sesini yükseltti ama AKP iktidar ve iktidar ortakları ne diyor? Kürtlere büyük operasyon yapacağız diyorlar. Sanki seçime gitmiyoruz savaşa gidiyoruz gibi Recep Tayyip Erdoğan her gün Kürtlere Kürtlerin yaşadığı topraklara ‘teröristan’ diyor. Bizler İhsan Nuri Paşa’nın, Ehmedê Xanî’nin memleketinde diyoruz ki konuştuğumuz dil bilinmeyen dil değil Kürtçedir. ‘Teröristan’ dediğiniz yer Kürdistan’dır, Ağrı’dır.  Çözüm Kobanê’ye Süleymaniye’ye Qamişlo’ya Kürtlerin yaşadığı yerlere operasyon yapmak değil. Çözüm dünyadaki ülkeleri gezip seçim sonrasında Kürtlerin başına top mermi yağdıracak kirli planlar değildir. Çözüm Ağrı’dadır. Çözüm diyalogdadır, müzakerededir, Kürt halkının onurlu iradesini tanımaktadır. Umarım bu ülkeyi savaşa çatışmaya ekonomik krize sokanlar gözlerini, kulaklarını açıp Newroz meydanlarında milyonlarca Kürdün ortaya koyduğu barış çözüm ve diyalog mesajı doğru anlarlar” diye belirtti. 

‘KÜRTÇE AKP’YLE BİLİNMEYEN DİL OLDU’

Mecliste yaptıkları Kürtçe konuşmaların “bilinmeyen dil” olarak tutanaklara geçirildiğini hatırlatan Bakırhan, “Meclis’te sizin seçtiğiniz milletvekilleri iki kelime Kürtçe konuştuğu zaman sesimizi kısıyorlar ‘bilinmeyen dil’ diyorlar. Bin yıllardır, bu topraklar üzerinde konuştuğumuz Kürtçe AKP’yle birlikte ‘bilinmeyen dil’ oldu. O zaman 31 Mart’ta bizim dilimize, bilinmeyen dil diyenlere sandıkta gerekli olanlara cevabı vereceğiz. Almanya’da ehliyet sınavlarında Almanya hükümeti Kürtçeyi de ehliyet sınavında sorulacak sorular içerisine koydu. Almanya’da, Japonya’da bile insanlar Kürtçe konuşurken, Kürtçe öğretim eğitim görürken, bizim ülkemizde bırakalım Kürtçeyi puşimize karışıyorlar. Sarı kırmızı yeşil renklere karışıyorlar. Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarına karışıyorlar. Peki, bizi reddedenleri daha ne kadar sırtımızda taşıyacağız. Bizi yok sayan, binlerce Kürt’ü cezaevine tıkan partinin AKP adayı diyor ki ‘ben de Kürt’üm’ Sen Kürt olabilirsin ama sen JİTEM ittifakının, kurt ittifakının adayısın. Kürtlerin Ağrı’da sana verdiği her oy Devlet Bahçeli’ye, kurt ittifakına, JİTEM ittifakına gidiyor. Madem Kürt partisisin o zaman Doğubayazıt'ta Ehmedê Xanî’nin mezarı yıkılırken sen neredeydin?” diye konuştu. 

‘YOKSULLAR, EMEKÇİLER KAZANACAK’

Yaşanan ekonomik krize de değinen Bakırhan, şöyle devam etti: “Emekliler açlığa terk edilmiş asgari 17 bin lira en ucuz ev kirası olmuş 10 bin lira. İnsanlar bu ramazan ayında evine tatlı hurma götüremiyor, zeytin götüremiyor, sofra kuramıyor. İnsanlar aç yoksul biçare bir haldedirler. Ama beyefendi saraydan diyor ki ‘insanlar refah içerisinde yaşıyor’ Saraydakiler bir zahmet başlarını saraydan çıkarsınlar Kürtlerin, emekçilerin, yoksulların yaşadığı yoksulluğu görsünler. Biz kazanırsak yoksullar, emekçiler kazanacak. Bizler siz emekçi halkımızı ele mahkum etmeyeceğiz. Açta, açıkta insanımız kalmayacak. Gençlerimiz uyuşturucuya bulaşmayacak. Gençlerimiz göç yollarında yaşamını yitirmeyecek. Doğduğumuz bu bereketli topraklar üzerinde insanca refah içerisinde hep birlikte yaşayacağız. AKP 22 yıldır ülkeyi yönetiyor. Ağrı Belediyesi 19 yıldır AKP’nin belediyesidir. Yolda tümsekler, kasisler, çöp, çukur altyapı yok. Ağrı’yı büyük bir köye çevirdiler. Bunlar yalancıdır, bunlar riyakardır. Bunların başları secdede, elleri semada akılları haram ve hilededir. Bu haramzadelere bu ramazan ayında halkımız gereken cevabı verecektir.” 

‘İKTİDAR SAVAŞA SARILDI’

Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunun altını çizen Bakırhan, şunları ifade etti: “İktidarını kaybedenler savaş, çatışma, operasyona sarıldılar. Bu yol yol değildir. Bu yol çıkmaz yoldur. Bu yol emekçiyi, yoksulu, açlığa terk eder, bu yol insanları ekmeğe, zeytine muhtaç eder. Asıl yol Ağrı’da dile gelen talepleri dinlemektedir. Operasyonlardan vazgeçin, masayı kurun. AKP’ye diyoruz ki savaş çatışma yol değil. Türkiye halklarının yararına değil. Türkiye’yi gittikçe yoksullaştıracak batağa batıracak bir yoldur. Yol Kürt halkını dinlemekte, dikkate almakta taleplerini karşılamaktadır. Parti dedikleri partiyi de Bahçeli’ye Ergenekonculara Jitemcilere teslim etmişler. ‘Türkiye yüzde 4 buçuk büyüdü’ diyorlar. Ya millet elektrik parası ödeyemiyor, su parası ödeyemiyor. Bebeğine süt alamıyor, evine zeytin götüremiyor. Bu utanmazlar hala Türkiye’nin büyüdüğünü söylüyor. Bu büyüme hiç Ağrı’ya uğramadı mı? O zaman siz uykudayken büyüme gelmiş uğramış sizi göremeyince Kocaeli’ne, Sakarya’ya uğramış öyle mi? Allah bunların belasını versin. Allah Kürt’ü yok sayan, düşman gören, dilini yok sayanların inşallah bir gün sandıkta belasını verecektir.” 

‘KOLİLERİ ALIN AMA ASLA OYUNUZU VERMEYİN’

Türkiye’nin en yoksul 3 kentinden birinin Agirî olduğunu hatırlatan Bakırhan, şunları dile getirdi: “Ağrı aynı zamanda işsizliğin en yüksek olduğu 3-5 kentten birisidir. Türkiye’nin en kirli havasının olduğu yer Ağrı. Bebek ölümlerinin en yüksek olduğu il Ağrı. Bu Allah’tan korkmazlar bu kirliliği 22 yılda bitirmediler. Ağrılı kadınlar, bebekler Erzurum yolunda yaşamlarını yitiriyorlar. AKP’yi Ağrı’da tabela partisi yapacağız. Şimdi o kadar utanmaz insanlar ki, götürüyorlar önce yoksullaştırıyorlar, önce aç bırakıyorlar, sonra yardım kolileriyle dilencilik yapıyorlar. Bakın onların verdiği yardım kolileri sizindir, kendi ceplerinden vermiyorlar. Size ne veriyorlarsa alın, helaldir, sizin malınızdır, geri çevirmeyin ama sandıkta asla oyunuzu vermeyin. Ağrı belediyesi ve ilçeleri aldığımızda emin olun o kadar huzurlu olacaksınız ki, ulaşım sorunu mu yaşadınız belediyeniz yanınızda olacak. Çocuğunuzun maması sütü bezi mi yok belediyeniz yanınızda olacak. Öğrenci arkadaşlar barınacak yurt mu yok. Belediyeniz yardımcı olacak. Belediyenin alt yapısı suyu kaldırımı bahçesi her zamankinden daha iyi olacak.” 

‘BİZİM OLANI ALMAYA 6 GÜN KALDI’

Ağrı Belediyesini almaya, 6 gün kaldığını vurgulayan Bakırhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi buraya haram seçmen getiriyorlar. Tutuyorlar; belediyeleri alacağımız yere dışarıdan asker, polis, kolluk kuvveti getiriyorlar sonra da buna demokrasi diyorlar. Emin olun Kürt halkı karar verdiği zaman, birliğini ittifakını güçlendirdiği zaman değil haram seçmen Türkiye’yi yığsa da Ağrı halkı kesinlikle bu haramzadelere karşı iradesini sandıkta ortaya koyacaktır. Karadeniz’den, Trakya’dan Ağrı’nın bir yerini görmeyen, Ağrıyı tanımayan insanları getirip oy kullandıracaklar. Peki, biz ne yapacağız Biz de Ağrı’da seçmen olup il dışında bulunan kardeşlerimizin oy kullanması için sandığa davet edeceğiz. Bunların getirdiği her haram, her hırsız ve kaçak seçmen karşısında hak ve helal seçmenleri taşımak bizim boynumuzun borcudur.” 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Agirî İl Örgütü, Dörtyol Meydanı'nda "Büyük Agirî Newroz’u ve final mitingi" gerçekleştiriyor. Sabah saatlerinde iki koldan binlerce kişi yürüyüşle miting alanına geldi. Meşaleler yakarak alana giren gençler, renkli bir görüntü oluşturdu. Ulusal kıyafetleri Kurdistanî renkleriyle alana gelen yurttaşlar sık sık “Bijî Serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganları attı. DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri ise “Artık hiç kimse dilimiz kültürümüz inkar edecek kudreti kendinde göremeyecek” pankartı açtı.  

On binler büyük bir coşkuyla alanı doldurdu. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Agirî İl Örgütü, Dörtyol Meydanı'nda "Büyük Agirî Newroz’u ve final mitingi" gerçekleştiriliyor. Sabah saatlerinde iki koldan binlerce kişi yürüyüşle miting alanına geldi. Meşaleler yakarak alana giren gençler, renkli bir görüntü oluşturdu. Ulusal kıyafetleri Kurdistanî renkleriyle alana gelen yurttaşlar sık sık “Bijî Serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganları attı. DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri ise “Artık hiç kimse dilimiz kültürümüz inkar edecek kudreti kendinde göremeyecek” pankartı açtı.  Alanda, “Yüreği zafer tutkusuyla yananlar ancak bizimle yürüyebilir”, “Özgürlük kendini yönetmekle başlar”, “Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır”, “Direnen ben, direnen halktır”, “Çalakiya girtiyan didome berxwedana wan berxwedana me ye” döviz ve pankartları açıldı. Dörtyol Meydanı kısa bir süre sonra tıklım tıklım dolarken, halk çalınan müzik eşliğinde halaya durdu. 

Bitlis'e ilişkin itiraz henüz sonuçlanmadı Bitlis'e ilişkin itiraz henüz sonuçlanmadı

‘KENTİN ÇETELERİ, HIRSIZLARI KOL KOLA GİRMİŞ’

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi ve DEM Parti il Eşbaşkanı halkı selamladı. Ardından Agirî Belediye Eşbaşkan adayı Mehmet Akkuş konuştu. Akkuş, “Elini sıkmadığımız, sokağına, evine gitmediğimiz kimse kalmadı. Çözüm önerilerimizi herkesle paylaştık. Bizim projelerimiz hayali değil yapılabilir projeler. Bu kent AKP’nin eliyle tahrip ve harap edildi. AKP’nin kenti koca bir köye çevirdiğini, onların amaçlarının rant, hırsızlık olduğunu biliyoruz. İsim, aday önemli değil. AKP’den aday olan herkes kirlenmeye mahkumdur. AKP’nin adayı sanki şuana kadar belediye onların değil gibi konuşuyor, bu halktan oy istiyor. Bu halkın parasını, emeklerini ve çocukların geleceğini nasıl çaldığınızın hesabını önce verin. Ama onlarda öyle bir ahlak yok. Agirî’nin çeteleri, hırsızları kol kola girmiş ve bize karşı çalışıyorlar. Çünkü bunlar büyük bir soyguna hazırlanıyor. Halkımız buna büyük bir cevap vermesi gerekiyor” dedi.  

‘BEKLE AGİRÎ BİZ GELİYORUZ’

Ardından büyük coşkuyla sahneye çıkan Agirî Belediye Eşbaşkan adayı Hazal Aras ise, “31 Mart’ta çocuklarımızın, gençlerimizin ve hepimiz için kritik bir seçime gideceğiz. AKP’nin Ağrı’da derinleştirdiği yoksulluğu, yolsuzluğa, çamura, çöpe ‘hayır’ demek için gideceğiz. Hayvancılığı bitiren, gençlerimizi doğduğu yerde doyurmayan ve onların göç etmesini sağlayan, belediyenin kaynaklarını çarçur eden AKP’ye ‘hayır’ demek için sandığa gideceğiz. Artık değişim zamanı ve değişimin partisi DEM Partidir. Hiç kimsenin kendisini öteki hissetmeyeceği, kadın söz ve karar sahibi olduğu, sürdürülebilir projeler gerçekleştiren parti biziz. Bekle Agirî biz geliyoruz. Agirî, Dem DEM’a meye” diye konuştu. 

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Son olarak konuşan TJA Aktivisti Dilan Güvenç, “Mart hem direniş hem katliam ayıdır. Newroz, Kürt halkının direniş ve mücadele günüdür. Newroz, Kawa’nın Ronahî’nin Rewşen, Ronahî ve Sema Yüce’dir. Nerede bir talan ve zulüm varsa orada bir direniş var. Bu Newroz’u birçok saldırı, savaş politikaları ve özel savaş politikalarının hüküm sürdüğü ve Sayın Öcalan üzerindeki tecridin ağırlaştırıldığı bir dönemde karşıladık. Ne kadar saldırı olursa olsun halkımız direnmekten vazgeçmeyecektir” dedi.

Güvenç’in ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz mesajı okundu. 

Miting Sanatçı Azad Bedran ve Mizgin Turan’ın seslendirdiği şarkılarla son buldu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236946