MERSİN - DEM Parti’nin Akdeniz Belediyesi eşbaşkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, seçim güvenliği noktasında parti olarak tüm önlemleri aldıklarını belirterek Akdeniz halkını oy kullanmaya ve oylarına sahip çıkma çağrısında bulundu. 

Kurdistan ve Türkiye kentlerinde yarın kurulacak sandıklarda 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak. Sandık başına gitmeye 24 saatten az bir süre kalan seçim heyecanının yoğun şekilde yaşandığı merkezlerden biri Mersin’in Akdeniz ilçesi. 

2009 ve 2014 yerel seçimlerinde BDP’nin kazandığı Akdeniz Belediyesi’ne 18 Aralık 2016’de kayyım atandı. 2019 yerel seçimlerinde AKP’ye geçen belediye o günden sonra daha çok yolsuzluklar ve kapısına kilit vurulan kadın kurumları ile gündeme geldi.

Bu seçimlerde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Akdeniz Belediyesini yeniden almak konusunda oldukça iddialı. 

Aylardır yoğun bir seçim çalışması yürüten partinin eşbaşkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, iradelerinin sandığa yansıması için ilçe halkına oy kullanma çağrısında bulundu. 

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

ERİL ZİHNİYETE KARŞI KADINLARA OY KULLANMA ÇAĞRISI

Seçim güvenliğine dair tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Eşbaşkan Adayı Nuriye Arslan, halka sandığa giderek oyunu kullanma ve sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu. Akdeniz’e oy taşıması yapan zihniyete karşı ilçe sakinlerinin muhakkak sandığa gitmesi gerektiğini söyleyen Arslan, iktidarın eril zihniyeti ile mücadele etmek için özellikle kadınlara seslendi. Arslan, “İradelerine sahip çıkmak üzere kadınlar yarın sandık başında, okullarda olmalı”  dedi.

‘BİZLER TEDBİRİ ALDIK HALKIMIZ OYUNU KULLANSIN’

Diğer Eşbaşkan Adayı Hoşyar Sarıyıldız da, parti olarak seçim güvenliğini hem okullarda hem de adliyede sağlayacaklarını dile getirdi.

Halkın da seçim güvenliği konusunda duyarlı olduğunu ve seçim sonuçları açıklanana kadar sandıkları terk etmeyeceğini belirten Sarıyıldız,  “Bizler seçim güvenliği konusunda gerekli her türlü tedbiri aldık. Halkımız da bu konuda rahat olsun, sandıklarının başına gitsin, oylarını kullansınlar, oylarını kullandıktan sonra da sandık çevrelerinde beklesinler. Sandık sonuçları kesin olarak ellerine ulaşana kadar da bizim destekçimiz olsunlar. 2014’de bunu başardık, halkımız iradesine sahip çıktı ve belediye seçimlerini halkımızın sahip çıkması, iradesini ortaya koymasıyla kazandık. Bu dönem de başarabiliriz. Mersinlilerden, Akdeniz halkımızdan böyle bir beklenti ve talebimiz var. DEM Parti’ye giden her oy gençlere, kadınlara, işçilere, emekçilere emeği koruyan kesimlere gidiyor. Rant için, hırsızlık için, yolsuzluk için cebini düşünenlere karşı işçinin emekçinin yanında olanlara gidiyor. Adalet isteyenlere, hak hukuk isteyenlere gidiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237508