HABER MERKEZİ - AKP’nin birçok kente seçmen olarak taşıdığı asker ve polisler, toplu olarak oy kullanacakları sandıklara taşındı. 

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

Yerel yönetimlerin belirleneceği Mahalli İdareler Seçimleri'nde oy kullanma işlemi başladı. Oy kullanma işlemi başlar başlamaz AKP'nin seçmen olarak birçok kente taşıdığı asker-polisler de toplu olarak okullara getirildi. 

STEWR: OY KULLANMA İŞLEMİ DURDU

Mêrdîn'in Kerboran (Dargeçit) ve Stewr (Savur) ilçelerinde taşımalı asker ve polisler de oy kullanmaya toplu olarak getirildi. Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'ndaki asker ve polisler görüntülere de yansıdı.  

Stewr ilçesinde ise, asker ve polislerin toplu görüntülendiği yer Aziz Sancar Ortaokulu ve Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi oldu. Otobüslerle oy kullanmaya getirilen asker ve polislere Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) itiraz geldi. Stewr ilçesinde iki okulda oy kullanma işlemi durduruldu.

AMED/PASUR 

Amed'in Pasûr (Kulp) ilçesinde Atatürk Ortaokulu, Seyrek Ortaokulu, Hamzalı Canaydın Ortaokulu ve Uzunova Ortaokulu’nda taşımalı asker ve polisler oy kullanmaya başladı. Sivil kıyafetli asker ve polisler, minibüslerle oy kullanacakları okullara taşındı. Oy kullanmak için sandık başına gelen yurttaşlar, söz konusu duruma tepki gösterdi. Sandık başlarında gerginlik başladı. 

COLEMÊRG

Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Xirvate (Büyükçiftlik) ve Bajêrge (Esendere) beldelerinde yüzlerce taşımalı asker ve polis, toplu olarak oy kullanmaya gelirken görüntülendi.  Xirvate’de askerler zırhlı araçlarla gelirken; Bajêrge beldesinde ise AKP’lilerle birlikte gelmeleri dikkat çekti. 

DEM PARTİ AÇIKLAMIŞTI

DEM Parti, 32 yerde 54 bin 60 usulsüz seçmene itiraz etmişti. Asker ve polislerin taşındığı merkezler ise, Amed, Şirnex, Colemêrg, Êlih, Agirî, Mûş, Îdir, Qers, Riha, Sêrt, Mêrdîn ve Dêrsim olarak tespit edilmişti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237597