AMED - DEM Parti, Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adaylarının belirlemesi için dün yapılan halk oylamasında aday adaylarının yüzde 50+1’i geçmemesi nedeniyle yarın ikinci tur seçime gidecek. 

Haber: Ercan Altuntaş

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adaylarını belirlemek üzere dün halk oylamasına gitti. Yapılan sayım sonucu erkek eşbaşkan aday adaylarının yüzde 50+1 oy oranı yakalayamaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı. Halk oylamasının ikinci turunda ilk ikiye kalan aday adaylarından Doğan Hatun ve Garip Kandemir yarışacak.  

KADIN ADAYLAR İÇİN OY SAYIMI SÜRÜYOR

Yüzde 50+1 oranını yakalayan aday adaylarından Serra Bucak'ın ise oy oranına yapılan itirazların incelemesinin ardından başlatılan oy sayımı ise sürüyor. 

YARIN İKİNCİ TUR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

DEM Parti Amed Seçim Komisyonu’ndan alınan bilgilere göre, Amed Büyükşehir Belediyesi’nin eşbaşkan adaylarının belirlenmesi halk oylamasının ikinci turu yarın gerçekleştirilecek.

LİCÊ’DE YENİDEN OYLAMA OLACAK

Yine dün Licê ilçesinde erkek adaylar arasında yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucu iki adayın eşit oy sahibi olduğu öğrenildi. Burhan Erol ve Fırat Demir’in seçimi için yarın bir kez daha delegeler sandık başına gidecek. Seçimler yine DEM Parti Licê ilçe binasında yapılacak.

KOMİSYONUN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Yine itirazların ardından DEM Parti Amed Seçim Komisyonu’nun gün içinde resmi açıklama yapması bekleniyor. 

OY KULLANILACAK MERKEZLER

Büyükşehir için yarın 17 ilçede yarın şu adreslerde halk oylaması yapılacak: 

Bajara Nû (Yenişehir): Kaplan Düğün Salonu (İstasyon)

Sûr (Sur): Nilgün Düğün Salonu

Rezan (Bağlar): Şölen Düğün Salonu

Peyas (Kayapınar): Kaplan City (Manolya Salon Gaziler)

Diğer 13 ilçede ise DEM Parti binalarında oylamalar yapılacak. 

Muhabir: Ercan Altuntaş