AMED - Alanın hıncahınç dolduğu Amed Newrozu, İmralı tecridine öfkeyle başladı, özgürlük talebiyle sona erdi. Kitle ve siyasetçilerin Amed meydanından verdiği net mesaj, Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi oldu. 

MA'nın haberine göre; Bu yıl “Her dem Newroz, her der azadî” şiarıyla gerçekleştirilen 2023 Newrozu’nun finali, Amed’in Rêzan ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda gerçekleştirildi. Her yıl 21 Mart’ta tarihi bir güne ev sahipliği yapan Amed Newrozu’na, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi damga vurdu. 

DİYARBAKIR EMNİYETİ GENÇLERİ DURDURAMADI 

Bu talebini Newroz sahnesine kadar taşıyan kitleyi engellemek için meydana 5 metre yüksekliğinde tel örgü ve çift sıra bariyer kuran Diyarbakır Emniyeti, konuşlandırdığı polislerle zaman zaman provokasyon girişimlerinde bulundu. Telleri indiren gençler, Newroz’un başlangıcından bitişine kadar “Öcalan’a özgürlük” talepli sloganları attı.  

SES SİSTEMİ SLOGANLARI BASTIRAMADI 

Tellere çıkan gençlere biber gazıyla saldıran polislere su şişeleriyle karşılık veren gençler, Diyarbakır Emniyeti’nin kafese aldığı ses sistemine müdahalesine rağmen sloganları bastıramadı.  

ÖCALAN POSTERİ VE PKK BAYRAĞI AÇILDI 

Emniyetin tüm abluka ve kuşatmalarına rağmen Newroz meydanında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri dalgalandı. Bir grup genç, PKK bayraklarıyla Newroz meydanında “Bê Serok jiyan nabe” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi.   

AMED MEYDANINDAN NET MESAJ

Gün boyunca meydanda yankılanan sloganlar, siyasetçilerin de temel mesajı oldu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamama haline tepki gösteren siyasetçiler, İmralı’da görüşme önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. Devlete ve iktidara tecridin sonlandırılması çağrısının yapıldığı Amed Newrozu’nda, demokratik çözüm için İmralı’yı işaret etti. 

Newroz programında son olarak sahne alan sanatçı Şerzad, depremde yaşamını yitirenlere adadığı şarkılar seslendirdi. Şerzad’ın ardından Newroz programı sona erdi. 

POLİSE ÖFKE 

Newroz programının sona ermesinin ardından meydanı terk etmeyen gençler, polisin uygulamalarına tepkilerini sürdürdü.  

NEWROZ SONRASI YÜRÜYÜŞ 

Sahneye çıkan polis müdürü, gençlere saldırı tehditlerinde bulundu. Çevik kuvvet polislerini şehre salan polis müdürü, meydanda yükselen “Bijî Serok Apo” sloganları atan gençlere saldırdı. Gençlerin Newroz sonrası yürüyüşü ve polisin saldırıları uzun süre devam etti. 

Öte yandan net sayı bilinmemekle birlikte 100’ü aşkın kişi çeşitli gerekçelerle gözaltına alındı. 

 Ahmet Türk'ün Amed Newrozu konuşması 

Ahmet Türk: Kürt halkına yapılanların hesabını sormazsak yazıklar olsun bize 

Dilê me bi xem e 

Em baş dizanin kawayê hemdem Mazlum Dogan û hevalên de carek din di zindanan de agirê Newrozê pêxistin. Newroz ji bo gelê Kurd rojek gelek bi rûmet e. Em dizanin îro dilê me xem e. Li Maraşê erdhej çêbû. Em dibêjin di erdhejê de kesên ku jiyana xwe ji dest dane em rihma xwedê dixwazin. Serê malbatên me sax be. Îro em di demek guherandinê de di demek girîng de ne. Ez dixwazim çend peyamê xwe bi Tirkî jî binim ziman. 

Önemli bir değişim dönemindeyiz: Kürt halkına karşı yürütülen saldırılara karşı direneceğiz

Bugün Kürt halkının dirilişini ifade eden önemli bir gündür. Newroz özgürlüktür. Geleceğimiz aydınlatan bir gündür. Bu günü coşkuyla kutluyoruz. Bu Newroz’u kutladığımız bir dönemde değişimin, dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönemde faşizmi yıkmak için mücadeleyi esas alan bir duruşu göstermek zorundayız. Kahrolsun faşizm diyoruz. Tekçi anlayışa karşı halkımızın mücadelesini elbette yükselteceğiz. Bugün o gündür. Önümüzdeki seçimlerde bu faşizmi yıkmak ve yerine demokratik bir cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız. Bizim amacımız bugün Kürt halkı üzerinde yürütülen baskıya karşı direnmektir. Kürt halkına düşmanlık eden sadece Bakurê Kurdistan’da değil Başurê Kurdistan’da Rojava’da Kürt halkının geleceğini adeta yok etmek isteyen anlayışa karşı mücadelenin günüdür. 

Faşizme karşı mücadele ediyoruz amacımız demokratik cumhuriyeti inşa etmektir

İşte bu seçim demokratik bir cumhuriyeti inşa etmek başlangıcı olan Newroz’la birlikte bir arada birlikte mücadeleyi kararlı bir şekilde götürerek bu faşizmi yıkmaya yönelik çabalarımızı, çalışmalarımızı büyütmek zorundayız. Evet, buradan tüm Kürt halkına sesleniyorum. Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bugün Kürt halkına düşmanlık eden bu iktidara karşı eğer halen sessiz kalıyorsanız ona destek verenler Kürt halkına adeta düşmanlık ediyor. Bu büyük bir ahlaklsızlık olur. Bunu açık bir şekilde dile getirmek istiyorum. Hiçbir Kürdün, bu iktidara oy verme desteklemek gibi bir hakkı yoktur. Evet, sonuçta yeni bir dünyanın yeni bir sistemin inşası için adeta önümüzde parlak bir dönem var. Bugün bu iktidarı yarattığı kosusu ortadan kaldırmak için mücadeleyi güçlü hale getirmek gerekiyor. 

Bu Newroz Sayın Öcalan’ın özgürleşme Newroz’udur

Bu Newroz ve bu dönem sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir. Bunu hep birlikte sağlamak için gece gündüz mücadele etmek zorundayız. Yine Kürt halkına karşı yürütülen baskıcı anlayışa karşı eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, yine bir çok değerli arkadaşımız Selçuk Mızraklı Gülten Kışanak bu iktidarın Kürt düşmanlığından dolayı bugün zindanlarda. Biz bütün bu yapılanlara karşı eğer birliğimizi güçlü hale getiremezsek eğer bunun hesabını sormazsak yazıklar olsun bize. Eğer bunun kararını bugün vereceğiz. Bu Newroz yeniden dirilişin yeniden uyanışın yeniden mücadelenin günü olarak ilan ediyoruz. Buna uygun onurlu bir davranış içinde olacağız. 

Sevgili Amedliler değerli halkımız demokratik cumhuriyetin inşası için bugün Kürt halkı önemli bir aktördür. Sayın Öcalan’ın 24 yıldır zindandaki esaretine son vermek zorundayız. Bu dönem özgürleşmenin günü olacaktır. Bu dönem Kürt halkının kendi kaderini belirleme günü olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Ve bu duygularla hepinizi saygıyla selamlıyorum. Newroz Piroz

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün'ün konuşması: 

Newroz tadında bir özgür geleceğe Newrozumuz tek adam rejimini devirdiğimiz yeni bir yüzyıla vesile olsun. Müjde olsun. 

Newroz Amed’tir aynı zamanda. Amed halkının direnişi de Newroz’dur. Bugün sürgünde olan bir çok yoldaşımız arkadaşımız televizyon başında Amed newrozunu izliyor. Biliyoruz ki herkesin kalbi burada. Bu alan sadece kutlamıyor Newroz’u. Dünyanın dört bir yanından insanların yüreği Amed Newrozunda atıyor. Burada olmayan bütün yoldaşlarımıza, yürekleri burada atan bütün arkadaşlarımıza Newrozları kutlu olsun. Newroz piroz be diyorum. 

Erkek egemenliğine direnerek devlet şiddetine karşı sokakları terk etmeyen Jin Jiyan Azadîyî kendine rehber eden bütün kadınların newrozu kutlu olsun. Emeğin sömürüsüne karşı direnen bütün emekçilerin Newroz’u kutlu olsun. Doğanın sömürüsüne karşı havamızı toprağı suyu doğayı koruyan, savunan herkesin Newroz’u kutlu olsun. 

Gidecekler, bu iktidarı biz göndereceğiz
 
Demokrasi eşitlik ve özgürlük mücadelesi verirken tutuklanan arkadaşlarımızın direnişiyle Newroz kutlu olsun. İnkar ve asimilasyona karşı direnen başta Kürt halkı olmak Alevilerin Ermenilerin Çerkezlerin bu toprakların bütün zenginliklerinin Newrozu kutlu olsun. Tek adam rejiminin baskılara direnen ortak mücadeleyi rehber edinen hepimizin newrozu kutlu olsun. Newroz  Newroz Her Dem Azadî şiarıyla yaptığımız Newrozu 6 Şubatta depremde hayatını kaybedenleri anarak başlamak istiyorum.. Bugün depremin 44’üncü günü. Enkazların hala kaldırılmadığı 44. İktidar sattığı çadırların faturasını yazadursun bu halk yaşananların faturasını çoktan kesti. Gidecekler, biz göndereceğiz. Yaşadığımız deprem bir doğal afet değildi, aynı zamanda bir devlet depremiydi. Herhangi bir tedbir almayan tam tersine yapılanlara göz yuman devletin depremiyle yıkım daha da derinleşti. Müteahhitleri denetlemeyen vergilerimizi bağışlarımızı, yandaşlara peşkeş çeken insanları enkaz altanda kurmak yerine banka kaslaarını kurtaran dayanışmamıza kayyım atayanbu iktidar suçludur. Helallik vermeyen Adıyaman, helallik vermeyen Hatay bizim rehberimiz. Onlar adına hesabı biz soracağız. Birlikte soracağız. 

Devlettin yarattğı yıkım karşısında ortaya çıkan toplumsal dayanışma rehberimizdir
İktidarın deprem karşısında yaşadığı çaresizlik bize yaşattığı derin yıkım karşısında karşısında umut veren bir başka gelişme var. Devletin koyduğu bütün yasaklara bütün sınırlamalara rağmen sınırsız dayanışmayla afet bölgesine giden hayat kurtaran yeni bir yaşamın devletin baskılara rağmen sorumsuzluğuna rağmen mümkün olduğunu anlatan bir toplumsal dayanışma var. Bu toplumsal dayanışma yeni dönemde bizim rehberimizdir. 

Bu seçimler iktidarın son durağı 3’üncü yolun ilk durağı olacak

Türkiye’nin ikinci yüzyılına giderken karşılaşayacağımız seçimler yani 14 Mayıs AKP’nin son durağı bizim 3’üncü yol siyasetinin ilk durağı olacak. Yeşil Sol Parti olarak bunun mücadelesini ve sözünü veriyoruz. İktidarın karşısına alarak yol yürümeye çalıştığı toplum bugün her zamankinden daha fazla yan yana. Adına Emek ve ÖZgürlük İttifakımız 3’üncü yolumuz bize dayatılan Cumhur ve Millet İttifaklarını onun üzerinden kurulan düzeni reddeden halkın düzenini kuran bir ittifak. Bu ittifakı büyütme sözünü veriyoruz. Üçüncü yolun, Emek ve Özgürlük İttifakının dinamiği sizlersiniz. Bizler emekçisiyiz, yürütücüsüyüz. 

2013 çözüm deklarasyonu halen geçirliliğini koruyor

Son olarak Newroz aslında bir çözüm iradesidir. Tam da Diyarbkır’da tam da bu Newroz alanında tam da bu sahnede 2013 yılında Sayın Öcalan’ın Kürt sorunu karşısında yazmış olduğu çözüm deklarasyonunu burada hep birlikte dinledik. O zaman da bu saha Kürt sorunun çözümü konusunda sorumluluk alacağını bu sorunun çözülebileceğini tüm Türkiye toplumuna, Kürt sorunu konusunda sorumluluk almayan devlet, iktidar aklına bir cevap verdi. Bugün bu çözüm halen gerekli, bugün bu deklarasyon halen geçerli. Bugün gördüğümüz Amed Newroz’u hem savaş karşısında hem derinleştirilen tecrit karşısında bu çözümün nihai bir sona ulaşacağınının teyidini veriyor. Sorumluluğunu alıyor. 2023 yılı demokratik bir Türkiye’nin savaşsız bir Türkiye’nin, tecridin olmadığı bir Türkiye’nin yılı olsun. Yeniden hepimize her birimize kutlu olsun. Newroz Piroz Be!

Mithat Sancar: Newroz sembola berxwedanê ye

Gelê me hêja û berxwedêr ciwanên delal hemû neviyên Kawa. Ez we hemûyan bi dil germî slav dikim. Newroz, hezaran sal e di serî de ji bo gelê Kurd û hemû gelên Rojhilatê bûye sembola vejînê, berxwedanê û mizgîniya jiyaneke nû. Lê mixabin îsal erdejeke mezin çêbû û bi dilekî xemgîn em vê Newrozê pîroz dikin. Di nav vê xemginiya mezin de jî em heviya xwe winda nakin. Piştê Erdhejê me carek din dît ku hevgirtina civakê çiqas xurt e. Em ê vê hevgirtinê mezintir bikin. 
 
Bu öfkeyi yeni yaşamı inşa iradesine çevireceğiz


Sevgili Amed halkı onurlu direngen halkımız hepinizi yürekten selamlıyorum. Newrozumuz kultu olsun. bu newrozu büyük depremin yarattığı felaketin gölgesinde karşılıyoruz. Acımız büyük yasımız var ama öfkemiz de var. Biz bu öfkeyi mücadeleye mücadeleyi de yeni yaşamı inşa etme iradesine çevireceğiz. 

Bu iktidar felaket iktidarıdır

Bu büyük depremin büyük felakete dönüşmesinin sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır. Bu iktidar talan politikalarıyla, rant ekonomisi ile, yandaşlara peşkeş çektiği kaynaklarla ülkeyi yıkıma sürüklemiştir. Depremi de felakete dönüştüren budur. Bu iktidar bir felaket iktidarıdır. Bu iktidarın adını açık koyalım. Yıkım, kan, talan ve felaket iktidarıdır. Şimdi bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu Newroz meydanlarda bu sesi ve iradeyi en güçlü şekilde yansıtıyor. Evet, bu felaket iktidarını mutlaka göndereceğiz. 

Bu iktidar ülkenin kaynaklarının sömürüye ranta yandaşa ve savaşa aktarıyor. Yıkımlar ve felaketler işte bu zihniyetin ürünüdür. Bizler savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz. 2013 yılında bu meydanlarda barışın ve demokratik çözümün güçlü mesajını milyonlarca insan duydu. İşte o mesaj, bizim Newroz ateşiyle büyük barışa yürüyüşümüzü de ifade ediyordu. Evet, Newroz yeni yaşamdır, yaşamın yeniden uyanışıdır. Newroz direniştir, diriliştir, barıştır. İşte bizler bunun sözünü veriyoruz. Yeni yaşamı kuracağız, büyük barışı inşa edeceğiz. 


Demokratik çözüm ve barış için tecrit kalkmalıdır

Savaş politikaları, aynı zamanda bir başka uygulamayı da beraberinde getiriyor. Savaş politikaları tecritle iç içe yürüyor. 2015’te çözüm süreci bittiğinde savaşı en ağır şekilde bu ülkenin merkezine yerleştiren iktidar, aynı zamanda İmralı’da da tecriti başlattı. Bunu iyi görelim. Savaş politikalarıyla tecrit iç içedir. Savaş politikalarıyla tecrit aynı anlama geliyor. Tecrit savaş politikalarının derinleştirilmesinin sembolüdür. O nedenle diyoruz demokratik çözüm ve barış için tecrit kalkmalıdır. İmralı'daki tecrit mutlaka kalkmalıdır. Barış ve demokratik çözüm için hepimiz bu iradeyi ortaya koyuyoruz. 

Newroz’a merhaba AKP-MHP iktidarına elveda

Bizler Newroz’a merhaba derken, savaş politikalarına da hayır diyoruz. Sömürüye, talana yalana hayır diyoruz. Yeni bir ülke yeni bir yaşam kurmayı savunuyoruz. O nedenle Newroz’a merhaba, AKP-MHP iktidarına da elveda. Hep birlikte göndereceğiz onları. 

Bu meydanların direnişiyle yeni yaşamı inşa edeceğiz

Bu meydanlardaki halkın güçlü, direnişi ve duruşuyla kararlı yürüyüşüyle kurduğumuz ittifaklarla yeni yaşamı mutlaka inşa edeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı, Kurdi ititfaklar Kurdi partilerle yaptığımız ittifaklar, bütün ülkenin ezilenleri, sömürülüenleriyel kurduğumuz ittifaklar, kadınalrın ve gençlerin öncülüğünde yürüttüğümüz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu iktidarı göndereceğiz, bu düzeni mutlaka değiştireceğiz. 

Bu ülkede büyük barışın güvencesi bizleriz

Evet çok kalmadı. 14 Mayıs’ta sandıklarda, bu güçlü ittifaklarla yeni bir başlangıcın güçlü sonuçlarını çıkaracağız. Bu sandıklara savaş iktidarını sömürü ve talan iktidarını gömeceğiz. buradan değişimini dönüşümün barışın özgürlüğün gücünü ve güvencesini çıkaracağız. Bu ülkede demokratik dönüşüm de büyük barışın da güvencesi bizleriz. Sizlersiniz. Sizlerin kararlı duruşu ve yürüyüşüdür. Başaracağız mutlaka başaracağız. 

Eşit özgür yaşamı mutlaka kuracağız

Yürüdüğümüz yol üçüncü yoldur. Yeni yaşamın yolu üçüncü yoldur. Bu yol demokratik cumhuriyete çıkıyor. Demokratik cumhuriyeti birlikte inşa edeceğiz. O zamanlar yakındır. Ve çanlar bu iktidar için çalıyor. Evet halaylar zılgıtlar ve şarkılar ağıtlarla da olsa yeni yaşamı müjdeliyor. Acımız büyük ama umudumuz da çok büyük. Ama kararlılığımız da çok yüksek. O nedenle tekrar tekrar söylüyoruz. Mutlaka başaracağız. Eşit özgür barış içinde bir yaşamı mutlaka kuracağız. 

Büyük barışı bu ülkeye mutlaka getireceğiz

Yaşamı yeniden inşa edeceğiz. bu toprakların bütün dillerinin ortaklığıyla yeni bir dil kuruyoruz. Yeni bir ruh yaratıyoruz. Bu yeni dil ve bu yeni ru mücadelemizin kaynağıdır. Newroz ateşi gibi yüreğimizi ve yolumuzu aydınlatıyor. Biliyoruz ki, yeni bir dil olmadan, yeni bir dünya ve yeni bir yaşam kurulamaz. O nedenle, yeni dili de yeni yaşamı da kuracağız. Büyük barışı da bu ülkeye mutlaka ama mutlaka getireceğiz. 

Emê bi ronahiya agirê Newrozê meşa xwe bidomîn in

Gelê me yê hêja roja ku Kawayê Hesinkar li çiyayê Zagrosê agirê Newrozê pêxistiye heya îro Newroz ji bo me bûye roja felatê, roja mizginiya azadiyê. Hezar sale roja 21’ê Adarê em li van qadên jiyanê bang dikin. Em duh li vir bûn îro li vir in û em sibê jî li vir bin. Em ê bi agirê Newrozê ber bi azadiyê ve bimeşin. Em ê bi agirê Newrozê ber bi jiyanek birûmet ve bimeşin. Em ê bi agirê Newrozê ber bi jiyanek nû ve bimeşin. Ew deshilatdarên ku hovîtî bi înkar û zilmê hewl didin serê xwe li ber wan bitewînin bila baş bizanin. Em çirûskên çakuçên Kawayê Hesinkar in. Her çirûskek îro buye stêrkekî geş li ezmanê welatê di biriqin. Em soz didin her stêrk geştir bibe roj bi roj ronahiyê bidê ser vê axa pîroz. Newroza me hezar caran pîroz be. Her der Newroz, Her dem azadî. Bimînin di xêr û xweşiyê de.

Editör: Haber Merkezi