AMED - Amed Şehir Tiyatrosu öncülüğünde düzenlenen Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi

Amed Şehir Tiyatrosu öncülüğünde 9'uncusu düzenlenecek olan Amed Tiyatro Festivali’nin startı Sûr ilçesinde bulunan İskenderpaşa Konağı’nda verildi. Etkinliğe Amed Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin eşbaşkanları, Mêrdîn Belediye Eşbaşkanı Devrim Demir, Sivil Toplum Örgütü  (STK) temsilcisi ve çok sayıda tiyatro sever katıldı. 

Açılışta konuşan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncusu Berfin Emektar şunları aktardı: “Bizim için tiyatro taklit etmek değildir. Yüzeyde görünen gerçeğe müdahale etmek, görünenin ardını yansıtmak, görünene soru sormaktır tiyatro. Seyirciyi pasif edilgen halinden alıp aktif, etken, tartışan, aktaran hale getirmektir tiyatro. Bizim için tiyatro verili olanı kabul etmek değil, biçileni giymeyi reddetmektir. Sorgulamadan kabullenmeye karşı çıkıştır. Bizler yeni bir yaşamın peşindeyiz, gerçeğin değil hakikatin emekçileriyiz.”

‘HALKIN SÖZ SAHİBİ OLDUĞU BİR DÖNEMİ YAŞIYORUZ’

Ardından söz alan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak Küçük, “Yerel seçim çalışmalarının ardından 1 Nisan itibarıyla bu şehirde belediyelerimiz halkın iradesiyle yeniden bizlerin olduğu, yeniden Kürt halkının bu belediyelerde söz sahibi olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Tiyatro festivaline tarihi İskender Paşa Konağı’nda biz de tanıklık ediyoruz. Tüm arkadaşların emeğine sağlık. Tüm tiyatro severlerin bir hafta boyunca izleyecekleri pek çok oyun var. Pek çok ülkeden katılım var. Ermenice, Kürtçe tiyatro oyunları sergilenecek. Bu anlamıyla bütün tiyatro severlere iyi seyirler diliyorum. Umuyorum Amed’de herkes bir tiyatro haftası geçirir. Herkes bir parça özlemiş olduğu festivaller ve kültür sanat atmosferine bu vesileyle giriş yapar. Bu yaz Amed’i kültürün, sanatın şehri yapmaya söz verdik. Yine bu zorlu süreçlerde tüm baskılara rağmen, tüm kapatmalara rağmen var olan Kürt tiyatrosunun öznesi olan oyuncularına selam olsun, Kürt tiyatrosu var olsun” ifadelerini kullandı. 

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun da kayyumların Kürt sanatını ve kültürünü yok etmeye çalıştığını söyleyerek, “Size verdiğimiz sözler vardı bugün o sözlerin ilk adımını attık. Hep beraber kültürümüze sanatımıza el ele verip sahip çıkalım” dedi.  

6. Bienal: Sorgulama, düşünme ve yaratma önerisi 6. Bienal: Sorgulama, düşünme ve yaratma önerisi

Etkinlik, Murad Demir’in şarkılarıyla son buldu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/239532