AMED- Sinemacı Nimet Katar'ın organize ettiği “Gezici Sinema Diyalogları: Kürt Kadın İmgeleri Projesi” kapsamında KASED’in iştiraki ile kadınlarla sinema atölyesi etkinliği gerçekleştirildi. 

Sinemacı Nimet Katar'ın koordine etmiş olduğu proje olan “Gezici Sinema Diyalogları: Kürt kadın imgeleri Projesi” kapsamında “Kadınlarla Sinema Atölyesi” Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği’nin (KASED) iştiraki ile Dicle Kültür ve Sanat Derneği’nde gerçekleştirildi. 

 KOLEKTİF HAFIZA DİKKATE ALINIYOR

Nimet Katar’ın koordine ettiği proje 7 aylık bir süre kapsamında 3 farklı ilde ve 7 farklı mekanda, daha önce sinemaya gitmemiş kadınları Kürt sinemasıyla buluşturmayı amaçlıyor. Gezici sinema projesi kapsamında, kolektif hafıza, Kürt kadınlarının sinemaya bakışı ve öznellikleri dikkate alınırken, kadın deneyimi etrafında şekillenen diyaloglar ve sanatsal formlarla yeniden inşa edilen imgelerin ne tür bir ilişkisellik oluşturduğuna yönelik etkinlikler üzerinden de atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Proje aynı zamanda kadınların kendi öznelliklerini Kürt Sineması’ndaki kadın temsilleri üzerinden nasıl kurguladıklarını ortaya koyuyor. 

‘KÜRT SİNEMASINI KÖYLERE ULAŞTIRABİLMEK’

Etkinlikte konuşan Katar, Kürt sinemasının politik nedenlerden ya yasaklı ya da ulaşılamaz olduğunu ifade ederek, “Ben Kürt sinemasını köylere ulaştırıp kadınlara öznesi olduğu filmleri izletmek istiyorum. Kürt sinemasının birçok yerde gösterimi olmadığını ve olan filmlerin de, yasaklı ya da ulaşılamaz olduğunu ve ulaşılan filmlerin de ücretlerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Katar, projenin çıkış amacına şöyle değindi: “Sosyoekonomik noktalar bizim sinemayla aramızda ki bağı güçsüz kılıyor. Bunun içerisinde ki en büyük etken politika ne yazık ki, politik olarak Kürt sinemasının ne gösterimi oluyor ne de yeterli destek alabiliyor. Ben de Kürt sineması için bir çalışma hazırladım. Gezici Sinema Diyalogları: Kürt kadın imgeleri projesi kapsamındaki ‘Kadınlarla Sinema Atölyesi’ projesi kapsamında 7 tane Kürt sinemasından örnek aldım ve bu 7 sinema örneğin üzerinden hem Kürt sineması yönetmenleriyle diyalog kurdum ve aynı zamanda onlara seyircisiyle sinema arasında bir diyalog kurabilme vasıtası çıkardım bu projeyle. Amacım ise Kürt sinemasını gezici bir şekilde köylere ulaştırabilmektir” ifadelerini kullandı.

Etkinlik kısa metrajlı belge film ve uzun metrajlı filmler sonrasında tartışmalar ve sorular eşliğinde sonlandı.

Editör: Hamza Özkan