AMED - İstasyon Meydanı’nı dolduran kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla mücadele kararlılığını vurgulayarak, taleplerini haykırıyor. 

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinan Azad-TJA) ve Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Amed’in Bajara Nû (Yenişehir) İlçesi İstasyon Meydanı’nda “Bi Jin Jiyan Azadî, “Ber bi 8’ê Adarê”  ve “Dimeşin/Kadın yaşam özgürlük talebiyle 8 Mart’a doğru yürüyoruz” şiarıyla düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi halaylarla başladı. 

Kadınlar sabahın erken saatinde “Jin jiyan azadi” yazılı pankart ve dövizlerle arama noktalarına akıyor. Miting alanına giriş saati gerekçesiyle engel çıkarmaya çalışan polis slogan ve zılgıtlarla protesto edildi. Yöresel kıyafetleriyle 8 Mart mitingine akan kadınlar, “Amed’den Ankara’ya Gülten Kışanak’ı selamlıyoruz”, “Belucî, Afgan, İran Pakistanlı kadınların mücadelesinin yanındayız”, “Jin jiyan azadî ve savaşlara hayır diyoruz”, “Örgütlü kötülüğünüzü, örgütlü mücadelemizle yeneceğiz” pankartlarıyla süslenen meydanı doldurdu. 

ADALET NÖBETİ TUTAN ANNELER ALANDA 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorununun siyasi çözümü için başlatılan Adalet Nöbeti’nde olan tutsak yakını kadınlar, Hazal Park’ta toplanarak alana yürüdü. DEM Parti ilçe eşbaşkanları, beldiye eşbaşkan adaylarının da eşlik ettiği kadınlar, "Jin jiyan azadî", "Bi felsefeye jinan azadî’yê, em xwe birêxistin dikin" pankartları arkasında coşkulu tempo tuttu. Kürtçe şarkılar seslendiren kadınlar "Jin jiyan azadî" sloganıyla İstasyon Meydanı’na ulaştı. 

‘DEVRİMİMİZ KADIN DEVRİMİDİR’ 

Miting alanına Rosa Kadın Derneği, DEM Parti, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve TJA ayrı kortejler şeklinde alana giriş yaptı. Yürüyüşte “Bizim devrimimiz kadın devrimidir” yazılı pankart açıldı. Miting Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, seslendirdikleri şarkılar eşliğinde “ Jin jiyan azadî” sloganı ve alkışlarla halay çekiyor. 

YARAY: KADINLAR BOYUN EĞMEDİ, EĞMEYECEK

Binlerce kadının özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan miting programı Tertip Komitesi adına DBP İl Eşbaşkanı Sultan Yaray’ın konuşmasıyla devam etti. Kadınların hiçbir zaman boyun eğmediğini dile getiren Yaray, “Buradan Gultan Kışanak, Figen Yüksekdağ, Hülya Alökmen hepsini selamlıyoruz. Yolunuz yolumuzdur” dedi. 

Kürt dili üzerindeki baskılara değinen Yaray, kayyım atanması sonrası ilk olarak kadın kurumları ve dil kurumlarının kapatıldığını hatırlattı. Kürtler olarak bu topraklarda eşit ve özgür yaşamak istediklerini belirten Yaray, köleliği kabul etmeyeceklerini ifade etti. Yaray, “Diyoruz ki kadınları yok saymaktan vazgeçin. Kürtler bu dünyayı güzelleştirsin. Bu topraklara barış gelsin. Biz kadınlar her zaman onurlu bir barış için sesimizi yükseltelim diyoruz. Amed’den tüm dünyaya Jin Jiyan Azadî diyoruz” diye konuştu. 

‘BARIŞA VESİLE OLSUN’

Barış anneleri adına kadınları selamlayan Mürüvvet Demir de “8 Mart’ımız tüm emekçi kadınlara, devrimcilere binlerce defa kutlu olsun. Aylardır cezaevlerinde açlık grevinde olanları selamlıyorum. Umarım barışa vesile olur. Hepinize saygılar” dedi. 

EŞ BAŞKAN ADAYLARI SAHNEDE 

DEM Parti Amed belediye eşbaşkan adayları miting sahnesine çıkarak, kadınları selamladı. Eşbaşkan adayları adına Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Serra Bucak söz aldı. Kadınların 8 Mart’ını kutlayan Bucak, barış, adalet ve özgürlük şiarını direnen annelerden öğrendiklerini söyledi. Bucak, “Onların kıymetli yolundan ilerlemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Onların bu barış çağrısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bizler yine bu kadın örgütlülüğünü, mücadelesini onun özneleri olan yoldaşlarımıza borçluyuz. Kandıra, Sincan, Elazığ’ı Cezaevi’ne selam yolluyoruz. Zindandaki arkadaşlarımız bu sistem tarafından bilerek rehine tutuluyorlar. Zindandaki kadınların yeri bizim yanımız, bu toplumun yanı” diye konuştu. 

Kadınlar hep bir ağızdan “ Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı. 

‘KAYYIMLARA İNAT GELİYORUZ’

Partilerinin Ankara adayı Gultan Kışanak’a da selam gönderen Bucak, “Bu coğrafya tekçi, vesayetçi erkek anlayışa, Ankara’daki anlayışa inat bu coğrafya onurlu barışı mutlaka getireceğiz bunu genç kadınlar ve annelerimizle getireceğiz” dedi. 

Bu yerel seçimlerde güçlü oy ile çıkarak kayyımlara, iktidara tekçi anlayışa en güzel cevabı Amed’in vereceğini dile getiren Bucak, “8 yıllık kayyım rejimi en çok kadın kazanımlarımızı elimizden aldılar. Onlara inat 31 Mart’ta yeniden kadın politikaları, kadın müdürlükleri, kadın merkezleri açmaya geliyoruz. Hepinizin 8 Mart’ını kutluyorum. Sömürüye inat var olsun Amedli kadınlar” diye belirtti. 

KAYA: SAYIN ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI

Ardından TJA adına söz alan DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya ise, “Dünyanın farklı yerlerinde kimliği, birlikte yaşam için direnen kadınları selamlıyorum. Despot, diktatör İran, Pakistan, Afganistan’da katledilen ve tecavüze uğrayan kadınları hatırlatıyorum. Beluci, Arap kadınlarını selamlıyorum. Türkiye istihbaratının Başur’da Kürt kadınlarına yaptığı suikastları kınıyoruz. İstasyon Meydanı’ndan bu sömürgeci devletlere diyoruz ki bu kirli politikalarınızı bırakın” dedi.

Özel savaş politikalarına geçit vermeyeceklerini dile getiren Kaya, Kurdistan ve Türkiye’deki açlık grevlerindeki tutsakları selamladı. Barış Annelerinin, Adalet Nöbeti’ndeki annelerin yollarını aydınlattığını ifade eden Kaya, “Biz kadınlar olarak diyoruz ki çözümün ve barışın yolu açıktır. İsteğimiz Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüdür. Abdullah Öcalan Kürt sorununu çözerek halklara barışa getirecektir. Biz Kürt’üz, kadınız, buradayız. Demokratik, özgür bir yaşamı inşa edeceğiz. Bizi yok sayan bu sisteme karşı baş eğmiyoruz, başkaldırıyoruz” diye konuştu. 

KOÇAK: HAYATI YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ 

Ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, cinsiyet eşitsizliğini iş yelerinde, tarlalarda, cezaevlerinde her yerde deneyimlediklerini söyledi. Faşist sağ iktidarların kadınlara yönelik saldırılarına karşı alanlarda, sokaklarda sürdürülen mücadeleden vazgeçmediklerini vurgulayan Koçak, cezaevlerindeki işkence, tecride karşı kadınların direnişine dikkati çekti. Koçak, “Emeğimizin görünür olabilmesi için hayatı yeniden inşa etmek zorundayız” dedi.

İstasyon Meydanı’ndan 8 Mart mitingine katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Özel harp politikası olarak Kurdistan’da uygulanmak istenen siyasete boyun eğmeyeceğiz” dedi. 

Amed’de İstasyon Meydanı’nı dolduran kadınlara seslenen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kurdistan’da sürdürülen savaş politikalarına dikkati çekti. Katılımcıları Kürtçe selamlayan Hatimoğulları, “Hoş geldiniz sefalar getirdiniz, baş göz üstüne geldiniz. Merhaba kadınlar, Cumartesi Anneleri, merhaba Adalet Nöbeti tutan analarımız, merhaba yaşamını bu mücadeleye adamış sevgili kadınlar. Filistin’den, Kurdistan’dan, Rojava’dan Afganistan’dan Şili’ye Latin Amerika’ya Fransa’ya kadar uzanan mücadeleci kadınlara binlerce selam olsun. Selam olsun Sakine’lere, selam olsun Seve’lere, Pakize’lere, selam olsun Figen’lere, Gültan’lara, Sebahat’lere, selam olsun zindandaki bütün tutsak kadınlara” dedi. 

‘TARİHİ BİR MÜCADELEYE İMZA ATTIK’

Kadınların 5 bin yıldır erkek egemen sistem tarafından ezildiğini ve sömürüldüğünü ifade eden Hatimoğulları, “Ama aynı zamanda biz kadınlar 5 bin yıldır bir tarihi mücadeleye imza attık boyun eğmedik. Emeğimiz sömürüldü, şiddet gördük, katledildik boyun eğmedik. Eş başkanlık sistemimize saldırıldı ama asla boyun eğmedik. 8 Mart’ın tarihinde New York’lu dokuma işçisi 129 kadın eşit işe eşit ücret için verdikleri mücadelede patron devlet el ele vererek onların bedenini ateşe verdi. 129 kadının külleriyle yazıldı 8 Mart tarihi. Selam olsun bedel ödeyen kadınlara, selam olsun külleriyle 8 Mart tarihini yazıp bizlere armağan edenlere” diye konuştu. 

DTSO İş Kadınları Meclis başkanı Filiz Ekingen Oldu DTSO İş Kadınları Meclis başkanı Filiz Ekingen Oldu

KATLEDİLEN KADINLARI HATIRLATTI

“Biz kadınlar yaşamın her yerinde baskılara ve katliamlara, şiddete maruz kalıyoruz” diyen Hatimoğulları, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hala Gülistan Doku nerede, diyoruz ama yok. Hatırlayacaksınız Fatma Altınmakas’ı. Eşinden şiddet gördüğü için şikâyette bulundu. Ama Kürtçe verebildi ifadesini, Türkçe tercüman bulunamadığı için tercüme edilemediği için evine geri gönderildi ve katledildi. Yine İpek Er. Bir asker tarafından katledildi, Kurdistan’da kadınlara dönük yürütülen özel harp politikasını burada Amed Meydanında bütün kadınlar olarak hep birlikte boşa çıkarmak için ‘Kadın, yaşam, özgürlük/ Jin Jiyan, azadî’ sloganını haykıralım hep birlikte. 

ÖZEL HARP SİYASETİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Biz kadınlar yaşam hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar özel olarak yetiştirilip, özel harp politikası olarak Kurdistan’da uygulanmak istenen siyasete boyun eğmeyeceğiz. Biz kadınlar örgütlü mücadele gücümüzle İstanbul ’da da Amed’de de yaşamı savunacağız. Bunun için İstanbul Sözleşmesini savunmaya devam edeceğiz. 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. Elimizden alınmak istenen Nafaka hakkımızı asla  onlara vermeyecek ve savunmaya devam edeceğiz. Bunun için Kurdistan’dan Türkiye’ye kadar el ele örgütlü mücadeleye var mıyız hep beraber? 

EŞBAŞKANLIĞI TARTIŞMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ

Sevgili kadınlar bizler DEM parti olarak ve birlikte çalıştığımız bütün ortak güçlerle birlikte eş başkanlık mor çizgimizdir dedik. Eş başkanlık sistemine en büyük saldırı kayyım rejimiyle başlamıştır. Kayyımların en çok saldırdığı alan bizim belediyelerimizdeki kadın politikalarımız olmuştur. Eş başkanlık ve eşit temsiliyeti tartışmaya açmaya kalktılar, biz kadınlar izin vermedik, izin vermeyeceğiz. Şu anda Kurdistan ve Türkiye’de tam 5 bin kadın eşbaşkan adayımız ve yerel yönetimlere aday kadın arkadaşlarımız var. Türkiye’de hiçbir parti bunu gerçekleştirmemiştir. Bunu gerçekleştiren bir parti değil sadece, siz değerli kadınların iradesidir bunu gerçekleştiren. 

KÜLLERİNDEN MÜCADELE YARATAN KADINLARIZ

Değerli arkadaşlar, 31 Mart seçimlerinde belediyelerimizi kazandığımızda ki biraz önce burada Amed’in onurlu kadınları eşbaşkan adaylarımız burada sizleri selamladılar. Amed olarak, kadınlar olarak, kadın eşbaşkanlarımızın etrafında demokratik kadın özgürlükçü belediye anlayışımızı icra edeceğiz. Biz kadınlar, kadın bakış açısıyla kadınların rahat edeceği bir şekilde hep beraber inşa edeceğiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Çünkü burada kadın meclisleri bu işin garantisidir. Biliyorum halaylara geçeceğiz, müziğe geçeceğiz. Bizler de birlikte halay çekmeyi bekliyoruz. Bizler 8 Mart’ta küllerinden mücadeleyi yaratan kadınlarız. Bizler hareket etmeyenler zincirlerinin farkına varamaz Rosa Lüxsemburg’larız, Clara Zetkin’leriz, Behice Boranları’ız, Şirin Tekeliyiz bizler. Kürt halkının özgürlük mücadelesini veren  IŞİD’e karşı en güçlü mücadeleyi veren Arin Mirxan’lar ve Hevrin Xelef’leriz biz. Selam olsun onlara. Binlerce kez selam olsun. İsrail işgaline karşı direnen Şeyda Ebu Xazali’yiz. Kadın cinayetlerini asla unutmayan ve yaşam hakkını savunan kadınlarız biz ve biz küllerinden mücadeleyi yaratan Kürt, Türk, Arap, Ezidi, Ermeni burada sayamadığım birçok halktan kadınlarız. 

KADINLAR BAŞARACAK

Kadınların örgütlü mücadelesi ve gücü oldukça hiç bir erkek rejimin bizleri yenmeye gücü yetmeyecek Sevgili Jina Êminî’nin sözlerini kulaklarımızda duyar gibiyiz. Dilim döndüğünce onun anadiliyle söylemek istiyorum. Mahsa öldürüldü, hayır Mahsa bayrak oldu, Mahsa her kadının kavgasının bayrağı oldu, her kadının bayrağı oldu. Onun saçı mücadelemizin bayrağı oldu. O ölmedi aramızda ve hep birlikte bizler şu sloganı hep birlikte atarak Jina Êminî’nin bayraklaşan saçlarını burada bir kez daha anarak ‘Jin, Jiyan, Azadî’ diyelim hep beraber. Kadınların bu mücadelesi oldukça, bu örgütlü gücü oldukça ne Türkiye’de ne Kurdistan’da ne de Ortadoğu’da hiç bir otoriter erkek rejimin bizleri yenmeye gücü yetmeyecektir. Kadınlar başaracak, bizler başaracağız.” 

Miting sanatçıların sahne almasıyla sone erdi.. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235152