HABER MERKEZİ - Anneler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyen Barış Anneleri, "Bize verilecek en büyük hediye barıştır" mesajı verdi. 

Barış Anneleri Meclisi, Anneler Günü dolayısıyla Amed'de bululan binaları önünde açıklama yaptı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Adalet Nöbeti'nde yer alan tutsak yakınları da açıklamaya katıldı. 

Barış Annesi Kudret Eryılmaz, çocuklarından ayrı olduklarından dolayı Anneler Günü'nün "kara bir gün" olarak geçtiğini söyledi. Eryılmaz, "Bizim çocuklarımız yanımızda olsa o zaman Anneler Günü olur. Tepemizde uçaklar geçiyor ve bizi rahatsız ediyor. Tecrit giderek derinleşiyor. Bu sorunlar bitsin artık. Hem Türk hem Kürt annelerinin sorunu aynı; herkese sesleniyorum savaş iyi bir şey değil. Barış gelsin, zindanlardan cenazeler çıkmasın, annelerin gözünden artık yaş gelmesin, barış ve huzur gelsin ülkemize" ifadelerini kullandı. 

DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri ile partililer, açıklama sonrası annelere karanfil verdi.

İZMİR 

İzmir Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Anneler Günü dolayısıyla Konak Meydan'ında bir araya gelerek, İskele’ye kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşte, Kürtçe ve Türkçe "Annelere verilecek en büyük hediye barıştır" pankartı açıldı. Ayrıca "Bijî berxwedana dayîka" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası konuşan Barış Annesi Hanife Gümüş, bugünün kendileri için hüzün olduğunu ifade etti. Cezaevlerinde çocuklarının katledildiğini belirten Gümüş, "Çocuklarımız cezaevinde tek kişilik hücrelerde birçok hastalığa yakalanıyor ve ölüyor. Bütün anneler gibi bizde çocuklarımızı yanımızda istiyoruz. Yüreği acıyla dolu olan anneler olarak bu ülkeye barış ve adalet, çocuklarımıza da özgürlük istiyoruz" dedi. 

Açıklama yapılan oturma eylemi ile son buldu.

ŞIRNEX 

Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Anneler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. DEM Parti İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya kadınlar beyaz tülbentleriyle katıldı. Barış Annesi Behiye Nayır, artık savaş istemediklerini ifade etti. 

Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, annelere verilecek en büyük hediyenin barış olacağını belirterek, "Bugün dünyanın her yerinde savaş var. Kürt sorununun çözülmesiyle anneler nefes alacaktır. Savaş bugün cezaevlerinde de devam ediyor ve binlerce tutuklu tutuklu eylemde. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana anneler acı çekiyor. Bu savaşın kaynağı sayın Öcalan üzerinde sürdürülen tecrittir. Tutuklular da bu tecridin sona ermesi için eylemde. Sayın Öcalan’ı çözüm olarak görüyorlar. Annelere verilecek en büyük hediye barıştır. Onun için cezaevlerinin kapıları açılmalı, tecrit kaldırılmalı ve bir an önce Kürt sorunu çözülmelidir” dedi. 

Açıklama “Bijî berxwedana zindanan” ve "Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu.

ÊLİH

Barış Anneleri Êlih Meclisi, meclis binasında basın toplantısı düzenledi. DEM Parti yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Barış Annesi Kamile Şimşek, cezaevlerinde devam eden tecridin sonlanması çağrısında bulundu. 

Tutsak yakını Sadiye Yardım da, oğluyla en son Ramazan Bayramı’nda görüştüğünü ve ondan sonra haber alamadığını belirtti. Adalet Bakanlığı’na seslenen Yardım, “Bu zulme son verin. Adalet istiyoruz, barış istiyoruz” dedi.

SÊRT

"Ulus devlete karşı kadınların özgürleşmesi ideali…" "Ulus devlete karşı kadınların özgürleşmesi ideali…"

Sêrt’te, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Kızlar Tepesi’nde etkinlik düzenledi. Barış Anneleri, DBP ile DEM Parti yöneticileri, DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte, “Ji dayikên lehengan hezar sîlav li zindanan. Roja dayikan pîroz be/Kahramanların annelerinden zindanlara binlerce selam. Anneler günü kutlu olsun” pankartı açıldı.

Etkinlikte konuşan TJA aktivisti Emine Aşkara, “Umuyorum artık annelerin gönlü yanmasın. Bu gün tüm halklara huzur getirsin” dedi. 

Barış Anneleri Sêrt Meclisi adına konuşan Maşallah Aslan da şunları belirtti: “Makbule anne zindanda. Hani kıymetimiz? Kıymetimiz olsaydı 83 yaşındaki anne cezaevinde olmazdı. Çocuklar annelerine gül, hediye veriyor. Bizim çocuklarımız cezaevinde. Barış birlik istiyoruz. Kanın dökülmesini, annelerin ağlamasını istemiyoruz. Herkes elini vicdanına koysun. Annelerimiz çocuklarının kemiklerini istiyor. Ciğerimiz yanıyor ama barış istiyoruz. Asker-polis annelerinin de barış istemesini istiyoruz. Umut ediyorum ki, cezaevlerinden artık cenazeler gelmesin.” 

Konuşmaların ardından Botan Derneği (Botan-Der) sanatçıları, Kürtçe klamlar seslendirdi. Daha sonra konuşan DEM Parti Sêrt Milletvekili Sabahat Sarıtaş Erdoğan, “Çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri var. Bu ülkede 83 yaşında cezaevine giren Makbule Özer anne var. Bu ülkede Barış Anneleri var. Ciğeri yanan bu anneler ne kadar bedel verse de yine de barış istiyor. Her yerde hukuksuzluğa, zulme karşı duruyor. Her yerde özgürlüğün, birliğin öncülüğünü yapıyor. Bizim için kutlu gün hukuksuzluğun olmadığı gündür. Annelerimizin gözlerinden yaş akmadığı güne kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. O günü bütün annelere armağan edeceğiz” diye belirtti.

Konuşmaların ardından etkinlik, çekilen halaylarla sona erdi. 

BEDLÎS 

Tetwan Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri Anneler Günü dolayısıyla DEM Parti Tetwan İlçe Örgütünde kutlama gerçekleştirdi. Tevgera Jînen Azad (TJA) üyeleri ve çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte, Manavgat Cezaevi’nden tutsakların gönderdiği mektup okundu. 

Etkinlikte konuşan Barış Anneleri İnisiyatifi Tetwan Sözcüsü Güler Coşkun, bütün annelerin anneler gününü kutlayarak, artık annelerin barış talebinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti. Coşkun, “Her gün annelerin yüreği yanıyor. Artık buna ‘dur’ demek için Türk analarının da ses çıkarması gerekir. Ancak anneler birlik olursa bu yanan yüreğin ateşine son verebiliriz. Her ne olursa olsun biz tutsaklarımızın yanındayız, değerlerimize ve önderliğimize sahip çıkacağız” diye konuştu.

Etkinlik,kadın mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi izlendikten sonra annelere kırımız gül verilmesi ardından son buldu. 

İSTANBUL

DEM Parti Bağcılar İlçe Örgütü, Anneler Günü dolaysıyla ilçe binasında etkinlik düzenledi. Etkinliğe çok sayıda Barış Anneleri’nin yanı sıra kadınlar ve çocuklar katılım sağladı. Etkinlikte kadınlara karanfiller verildi. Etkinlik, Deniz Poyraz, Emine Şenyaşar ve birçok kadının mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı. Annelerin dengbêjler söylediği etkinlikte, halaylar çekildi. Etkinlikte zılgıtlar ve alkışlar eksik olmadı.

AMED 

Tevgera Jınen Azad (TJA) öncülüğünde, Anneler Günü dolayısıyla Sûr’da bulunan Roj Cafe’de etkinlik düzenlendi. Annelere hediye verilen etkinlikte dengbej dinletisi yapılırken “Jın jîyan azadî” sloganı atıldı. Etkinliğe Barış Anneleri, Adalet Nöbeti eylemindeki anneler, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Derneği (TUAY-DER) ile Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üyeleri, DEM Parti ve DBP il, ilçe örgütü ve birçok yurttaş katıldı. 

Etkinlik özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından söz alan Adalet Nöbeti eylemindeki annelerden Meryem Soylu, “Anneler Günü’nde çocuklar, annelerin eline çiçek verirler. Ancak bugün anneler, maalesef ‘Çocuklarımızın cenaze, kemikleri ve mezarı nerede’ acaba onları nerede bulabiliriz?’ diyor. Yüreği kederli ve acılı annelerin gününü kutluyorum. Umarım güzel günler görürüz. Biz ve çocuklarımız güzel günler görmedik, umarım torunlarımız görür. Cezaevlerinde boykotta olup görüşe ve telefonlara çıkılmamasının nedenini biz çok iyi biliyoruz. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın özgür olması için boykot ediyorlar. Ne kadar çok sayıda insanımız varsa Pazartesi Günü saat 14:00’te cezaevi önünde toplanalım ve ‘Sizin talebinizi biz yerine getireceğiz! Bu dava hepimizin, güzel günlerde buluşacağız’ diyelim” çağrısı yaptı. 

Etkinlik dengbej dinletisiyle sona erdi.

QERS

Anneler Günü ve 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kutlaması kapsamında DEM Parti Qaxizman Belediyesi öncülüğünde etkinlik düzenlendi. Belediye salonunda düzenlenen etkinliğe Qaxizman Belediye Eşbaşkanı Güner Hatay ve çok sayıda kadın katıldı.

Etkinlik, Koma Newaye Serheda Jorin’inin şarkıları ve çekilen halaylarla son buldu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/241640