AMED - İstasyon Meydanı'nda HDP mitingine dönük DAİŞ saldırısında yaşamını yitirenler, katledilişlerinin 9’uncu yılında meşaleli yürüyüşle anıldı. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015 tarihinde Amed’in İstasyon Meydanı’nda düzenlediği “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, katledilişlerinin 9’uncu yılında anıldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğündeki yürüyüşe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tarık Tatlı, DEM Parti milletvekilleri Ceylan Akça ve Sinan Çiftyürek, katliamda yaralananlar ve çok sayıda kişi katıldı. 

MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ 

Sûr ilçesinde bulunan Urfakapı'da toplanan kitle, meşalelerle katliamın yaşandığı İstasyon Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Kitle sık sık "Amed, Pirsûs, Ankara katilleri unutma” sloganları attı. 

Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atamasının da protesto edildiği eylemde, “Ya me ye ya me ye şaredarî ya me ye” sloganı atıldı. 

‘KATLİAMCILARI UNUTMAYACAĞIZ’

Karabük Cezaevi’nde polis baskını Karabük Cezaevi’nde polis baskını

DEM Parti İl Eşbaşknaı Abbas Şahin, katliamları yapanları hiçbir zaman unutmayacaklarını vurguladı. Şahin, "Katliamlara karşı her zaman hafızamızı diri tutacağız. Ülke demokrasiden 9 yılda uzaklaştıkça uzaklaştı. OHAL koşulları had safhaya ulaştı. Bizler Kürtler ve Türkiye halkları asla vazgeçmedik. Katliamda yaşamını yitirenleri anıyoruz” dedi. 

MÜCADELE VURGUSU

Katliamda yaşamını yitiren Necati Kurul’un abisi Hayati Kurul, "Her türlü kirli siyaseti yaparak İŞİD ile bu katliamları gerçekleştirdiler. Bu katliamlara karşı her zaman mücadelemizi sürdüreceğiz. Geri adım atmayacağız. Her ne olursa olsun bu davanın arkasında durmaya devam edeceğiz. Bütün hukuksuzluk ve adaletsiz yargılamaları asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz” diye konuştu. 

Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek, "Kürt halkının tarihi, Türkiye halklarının tarihi katliamlar tarihidir. Her katliam bir yeraltı karanlık gücü tarafından geliyor. Bu 5 Haziran katliamı da 7 Haziran öncesinde halk üzerindeki siyasete yön vermek içindi. 9 yıl önce yaşamını yitirenleri anıyoruz. 400 yaralıyı da selamlıyorum" ifadelerini kullandı. 

POLİSE TEPKİ

DEM Partili Ceylan Akça, polis amirinin megafonla konuşmalara müdahale etmesine tepki gösterdi. Akça, "Ankara katliamını yapan İŞİD organizatörü 40 defa MİT’e girdi, onun için mikrofonlarınız niçin kalkmadı? Ama acılı bir aile acısını ifade edince mikrofonlarınız ses çıkarabiliyor” dedi. 

Ardından yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Anma, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yanına karanfil bırakılmasıyla son buldu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/244073