LeMan'dan yerel seçim kapağı LeMan'dan yerel seçim kapağı

HABER MERKEZİ - Amed'de milyonların katılması beklenen bugünki Newroz kutlama programı şöyle:  Alana girişler saat 08.30'da başlayacak.  

Bu yıl "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla 15 Mart'ta startı verilen Newroz Bayramı kutlamalarının finali bugün Amed'de yapılacak. Görkemli Newroz kutlamalarının adresi, her yıl olduğu gibi bu yılda da Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Newroz Parkı.

GİRİŞLER 08.30'DA BAŞLAYACAK

Newroz alanına girişler saat 08.30'da başlayacak. 6 ayrı kapıdan girişler sağlanacak. Protokol kapısı ayrı olacak.  

KONUŞMALAR VE SANATÇILAR 

Newroz programı, 2017 Newrozu'nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut anmasıyla başlayacak. Kurkut, saat 10.00'da katledildiği yerde anılacak. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenlerin anısına yapılacak saygı duruşu sonrası Tertip Komitesi kitleyi selamlayacak. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle açlık grevinde olan tutsakların mesajı okunacak. Yine bir dönem Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıyken tutuklanan ve şu an DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı olan tutsak Gültan Kışanak'ın mesajı okunacak. 

Newroz ateşinin tutuşturulmasının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Aynur Sarıca birer konuşma yapacak. 

Sanatçı Xezel Mistefa sahne alacak ve sonrasında DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun kitleyi selamlayacak. 

Hemen sonrasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar konuşacak ve sanatçı Faraj Ali Pour sahne alacak.  

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın geçmiş yıllarda yaptığı Newroz değerlendirmelerini okuyacak. 

Öcalan'ın mesajının okunmasının ardından Leyla Zana konuşma yapacak. Program, dünyaca tanınan Tunuslu sanatçı Emel Matlouthi'nin sahne almasıyla devam edecek. 

Programın son konuşmacısı DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan olacak. Sanatçılar Mikail Aslan ve Arhat'ın sahne almasıyla da program son bulacak.  

Konuşmalar 5 ila 10 dakika arasında olacak. 

ÖZGÜRLÜK VE ÇÖZÜM MESAJLARI VERİLECEK

Konuşmalar ve verilen mesajların ana temasının PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümüne dair olması bekleniyor. 

PROVOKASYONA İZİN VERİLMEYECEK 

İstanbul ve İzmir Newrozlarında bazı kesimlere karşı provakatif girişimlerde bulunan ve kendilerini "Nasyonalist" olarak nitelendiren kişilere karşı tedbir alınacak. Newroz alanındaki görevliler, söz konusu kişilerin provokasyonlarına izin vermeyecek. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236413