AMED - Amedspor Kadın Futbol Takımı, bu sene kendileri için ilk kez ayrılan tesislerde yeni sezon için idmanları sürdürüyor. Takım oyuncuları, “Halk bizi destekledikçe varız” diyerek dayanışmanın büyütülmesi çağrısını yineledi.

Daha çok politik süreçlerle, kendilerine yönelen ırkçı saldırılarla gündeme gelen Amedspor, bu görünen gündemin ötesinde ciddi ve yoğun bir emeğin harcandığı sportif faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda kulübün kadın futbol takımı sezona tempolu giriyor. Dönem dönem siyasi ve mali olarak baskıların hedefi olarak kapatılmaya çalışılan kulüpte top koşturan kadınlar, halkın da büyük desteğini arkasına alarak Şehmus Özer Spor Tesisleri’nde çalışmalarına devam ediyor.

Amedspor Kadın Futbol Takımı oyuncularına, çalışmalarını sorduk.

‘Kadınlara karşı ön yargılar var’

Takım kaptanı Hatice Merve Çavur, 4 yıldır takımda faaliyet gösterdiğini paylaştı. Yeni döneme sıkı bir çalışmayla başladıklarını dile getiren Merve, kendilerine ilk kez bu sene bir tesis verildiğini vurguladı. Merve, “Burada çift antrenmanlara başladık sezon başında, bu şekilde devam etti. Geçen hafta Antalyaspor’la maçımız vardı. Berabere sonuçlandı ve bundan sonra tek antrenmanlarla sıkı bir şekilde yola devam edeceğiz” dedi. Kadınların futbol oynamasına dönük algılara da değinen Merve, “Yaşamış olduğumuz coğrafi bölgede kadınlara karşı bir ön yargı var, ‘Kadınlar futbol oynayamaz’ gibisinden. Fakat biz bu algıları geçen sene yıktığımızı düşünüyoruz, Play-off maçında. Genel anlamıyla bu sene güzel başladık” ifadelerine yer verdi.

'Amedspor alt  yapıya önem veriyor'

Sezon başlangıcında alt yapı seçmelerinin olduğunu aktaran Merve, “Amedspor alt yapıya önem veren bir takım. Seçmeler yapıldıktan sonra yetenekli olan sporcular aramıza katılıyor. Başarılarımızla zaten göz dolduruyoruz ve bu sayede de aileler kız çocuklarını futbola gönderiyorlar” diye ekledi.

‘Kulübün kapanmasını istiyorlar’

Merve, takımlarına yönelik ayrımcı yaklaşımlara da işaret ederek, şöyle konuştu: “Batı takımları ve diğer takımlar yaşadığımız bölgeden dolayı bizim ligde olmamızı istemiyorlar. Kulübün kapanmasını istiyorlar. Biz bunları hak etmiyoruz, biz diğer takımlar geldiği zaman elimizden geldiğince misafirperver olmaya çalışıyoruz. Fakat bu algı olduğu sürece ne yaparsak yapalım faydası olmayacak. Bu sene her anlamda bize destek tam, hiçbir şekilde esirgemeyecekler. Biz bunu Amed halkından da bekliyoruz. Çünkü bu sene hep birlikte başaracağız.”

Zorlu bir süreçten bugüne

Amedspor’da 3 yıldır oynayan Şevin Yaruk, yaklaşık 1 aydır antrenmanlara başladıklarını ve hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Günde çift antrenman yaptıklarını belirten Şevin, “Bazen sabah antrenmanı yoğun akşam ise daha hafif olur. Haftanın 6 günü idmanlar devam ediyor. Kalan bir günse izin günümüz oluyor. Sezon öncesine kadar böyle devam ettik, şimdiyse tek antrenmana düştü sezon içindeki antrenmanlar. Sezon öncesi antrenmanlardan biraz daha farklı geçiyor. Yoğunluğu biraz daha az oluyor ama yine de sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Bu sürece gelene kadar birçok zorluk çektiklerini dile getiren Şevin, “Barınma sorunumuz vardı, kadın takımı ya otelde kalırdı ya da ayarlanan başka yerlerde kalırdı. Bu sene diğer senelerden çok daha farklı olarak tesiste bize ayrılan bir yer var. Orada yemeğimiz, antrenmanımız, kendimize ait özel hobi alanımız var. Bunlar olmadan önce daha çok sıkıntılar yaşanıyordu. Çünkü bu saydıklarımın hiçbiri yoktu” sözlerini kullandı.

‘Kulağımızı kapatıp oyunumuza bakıyoruz’

Deplasmanlarda yoğun baskılar hissettiğini söyleyen Şevin, “Rakip takımın bize bakış açısı farklı olduğu için, bize yönelik söylemler bizi kötü etkiliyor. Kulağımızı kapatıp oyunumuza bakıyoruz, değişmesi için biz çabalıyoruz ama baskıları yoğun hissediyoruz” şeklinde konuştu. Şevin, Türkiye halkının kendilerini benimsemediğine dikkat çekerken, “Kurdistan halkının desteğini, benimsediğini her zaman hissedebiliyoruz. Her maçta, antrenmanda bizi desteklemeye geliyorlar. Türkiye halkının bizim her maçımızda bize yönelik söylemlerini sosyal medyada, sahada, saha dışında görebiliyor ve hissedebiliyoruz. Hem futbol açısından hem de hayat anlamında olumsuz etkileri bizim için olmaması gereken şeyler ama önünü kesemiyoruz” dedi.

‘Halk bizi destekledikçe varız’

Son olarak Amed halkının bu süreçte yanlarında olmasını isteyen Şevin, “Amed halkı bizi desteklemeye devam etsin, bizi destekledikleri sürece biz varız. Destek olduğu sürece daha da güçlenir, daha da ileri gideriz” mesajını verdi.

Editör: Hamza Özkan