AMED - Amed'de bugün kapılarını açan 2’nci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı yoğun ilgi gördü. 

Amed Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Mezopotamya Fuarcılık işbirliğinde düzenlenen 2’nci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı kapılarını açtı. Peyas (Kayapınar) ilçesinde bulunan Mezopotamya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar açılışına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Amed, Mêrdîn ve Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilci katıldı. Fuarla birçok bölgenin yöresel lezzetleri, kıyafet ve kültürünün tanıtımı amaçlanıyor. Açılış konuşmasından önce Ma Müzik Grubu solistleri Welat Tayfur ve Sarya Ertaş'ın solo piyano dinletisi gerçekleşti.

CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti

Fuarda ilk olarak konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıl, geçen yıl yaşanan büyük depremden dolayı fuarın yapılmadığını anımsatarak, turizmin gelişmesinde fuarın önemli katkılarının olmasını beklediklerini ifade etti. 

HER SENE BAŞKA BİR MEZOPOTAMYA KENTİNDE OLSUN

Amed Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da "Bugün ikinci fuarı seçilmiş eşbaşkanlarla yapmak acımızı bir nebze dindiriyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz" diye konuştu. Fuarda 104 il, ilçe ve firma temsilcisinin stant açtığını aktaran Kaya, "3 büyükşehir belediye eşbaşkanının burada olması önemli. Kendilerinden şunu istiyoruz; bunu Mezopotamya’ya mal edelim ve her yıl farklı bir Mezopotamya kentinde gerçekleşsin. Temel hedefimiz bunu sürdürülebilir kılmak" ifadelerini kullandı.  

'BU FUAR TOPLUMSAL BARIŞA VESİLE OLSUN'

Fuarın tarihsel önemine değinen Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, ahlaki politik bilinci yükseltme sorumluluklarının bulunduğunu kaydederek, "Bizim için verimli hilal hiçbir zaman tarihin sayfaları arasında sıkışık kalmayacak. Bu fuar toplumsal barış ve adaleti sağlama gücünü barındırıyor" diye belirtti. 

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, Mezopotamya gastronomi fuarının kadın bakış açısıyla zenginleştirildiğini dile getirerek, "Bu coğrafyanın tüm kaynaklarının gelişimi için bizlere çok büyük sorumluluk düşüyor. Turizmin geliştirilmesinde de toplumu özne olan bir yerde görmek önemlidir. Bu coğrafyanın demokrasi kültürünü unutmamamız gerekir. Burada kentin tüm dinamikleriyle doğru perspektiflerle bir araya gelmek istiyoruz. Bölgedeki tüm kentlerle turizmi hep beraber geliştirelim” ifadelerini kullandı.

'TURİZM ANCAK BARIŞ ORTAMINDA GERÇEKLEŞİR'

Son olarak söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amed Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Turizm ancak barış ortamında gelişir. Beni bugün sevindiren ortam, yıllar sonra seçilmiş belediye eşbaşkanlarının burada olmasıdır. Bu şehrin burada olması gereken valisi ve idari yönetimleri var. Yerel yönetimlerle görüşmeyen bir idari yönetim olamaz, bu durumu" dedi. 

Konuşmaların ardından protokol, sahnede kurdele kesimi ve stant açılışını yaptı. Ardından kurulan stantlar ziyaret edildi. 

Fuar 23-26 Mayıs tarihlerinde 10.00 - 18.30 saatleri arasında açık olacak.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/242747