AMED - Amed’te iş insanları, depremden etkilenen yurttaşlara destek olmak amacıyla "+1 Çalıştırıyoruz" kampanyası başlattı.

Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen kentlerden biri olan Amed'te, 8 bina, ilçe ve kırsal mahallelerde ise 18 yapı yıkıldı. 902 kişi yaralanırken, 414 kişi ise hayatını kaybetti. 

Depremlerin ardından ülke genelinde dayanışma ile hayatta kalan depremzedeler için bir kampanya da Amedli iş insanları başlattı. Amed'teki iş insanları depremzedelerle dayanışma amacıyla "+1 Çalıştırıyoruz" kampanyası başlattı.

Depremden etkilenen Amedlilerin içinde bulundukları zorlu süreci hafifletmek ve destek olmak amacıyla başlatılan çalışması kapsamında, kentteki işletmelerin mevcut işçilerine ek olarak öncelikle evleri yıkılmış veya ağır hasarlı olan ailelerden en az bir kişiyi daha istihdam etmeleri hedefleniyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılacak kampanya müracaatları için “Evi depremde yıkılmış veya ağır hasar almış olmak” ve “İŞKUR’a kayıtlı olma” koşulu yer alıyor.

Kampanyaya tekstil, eğitim, sağlık, güvenlik/temizlik, turizm/otelcilik, maden/mermer, inşaat/yapı, imalat ve AVM/market gibi sektörlerin katılması bekleniyor.

Kampanya paydaşları arasında, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği, Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Diyarbakır İş Konseyi, DTSO Yüksek İstişare Kurulu, DTSO Kadın Meclisi, Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği, Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği yer alıyor.

Editör: Hamza Özkan