AMED - MED-DER ve Kürt Edebiyatçılar Derneği, Kürt edebiyatının gelişmesi için 23 Eylül’de “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” başlatıyor.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER) ile Kürt Edebiyatçılar Derneği, 23 Eylül’de “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” gerçekleştirecek. 21 Eylül’e kadar başvuruların yapılabileceği atölyede, 6 hafta Kürtçe yaratıcı yazarlık eğitimi verilecek. İlki Amed’de yapılacak olan atölye, daha sonra Êlih, Mêrdîn ve Wan’da devam edecek. Dilawer Zeraq, Şêxo Fîlîk, Yıldız Çakar, Lal Laleş, Sîdar Jîr ve Omer Dilsoz gibi tanınmış Kürt edebiyatçı ve yazarların katılacağı atölye ile Kürtçenin gelişmesi amaçlanıyor. 

30 kişi ile sınırlı olacak atölyeler, haftanın iki günü iki saat olarak gerçekleştirilecek. Atölyenin sonunda ise katılımcılara "Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Katılım Belgesi" verilecek. 

ATÖLYENİN AMACI 

Atölyenin amacı ile ilgili başvuruda şunlar yer aldı: “Yaratıcı yazarlık atölyesi, esasen yazarlığı öğretme çabasından ziyade, edebiyatın etkileyici ve dönüştürücü gücünden yola çıkmakta. Çalışma ve faaliyetlerinde kapsamlı bir perspektif ile ulusal bağlamı amaç edinmekte. Bu bağlamda, yaratıcı yazarlık atölyesi, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesini atölyenin dili olarak kabul etmekte ve pratiğinde, dünyanın dört bir tarafında yaygın ve kabul görmüş anlatım biçimlerinin estetik değerlerinin yanı sıra kültür eksenli ve dilin özgüllüğü üzerine kurulu anlatımın yaratımı için çabalamakta. Bu doğrultuda yaratıcı yazarlık atölyesi, ferdi ve kolektif hafızayı başat zemin olarak kabul etmekte ve ‘Her edebi yaratım, aynı zaman da ulusal hafızanın bir motofidir’ görüşü ile ‘kültürel hafıza’ için özel bir alan yaratma peşinde.” 

21 Eylül’e kadar başvuruların yapılacağı atölye için, başvurular https://docs.google.com/forms/d/1vp-Bu1tN80owxc9k1xoz_9GRA1112v5_FnP4VGf1Ag0/viewform?pli=1&ts=64eb5ac8&pli=1&edit_requested=true linkinden yapılabiliyor. 

Atölye 23 Eylül’de başlayacak. 

Editör: Hamza Özkan