WAN - Seçim telaşı saran kayyımın, Wan Büyükşehir Belediyesi’nin tüm taşınmazlarını haraç mezat sattığını belirten Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı, kararların altında imzası bulunanlar hakkında yargı yoluna başvuracaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), kayyım yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi’ne ait taşınmazların satılığa çıkarılmasına dair HDP İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, yerine kayyım atanan Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı konuştu. 

KAYYIMLARDA SEÇİM TELAŞI 

İkinci kayyım rejiminin de ömrünün bitmek üzere olduğunu belirten Avcı, “Bu rejimi somut pratiğiyle yaşıyoruz. Yerel seçimlerin yaklaşıldığı her gün kayyımları daha da bir telaş sarmıştır. Yerel kayakları talan etmek üzere adeta seferberlik ilan edilmiştir. Belediyelerin borç yükü, üçe dörde katlanmış, yetmiyor, taşınmazlar da haraç-mezat elden çıkarılmaya çalışılıyor. Taşınmazların bir kısmı atanmış belediye meclis kararıyla satılığa çıkarılırken, diğer bir kısmı da bedelsiz olarak yandaş kurumlara devredilmek isteniyor” dedi.

‘KENT SATILIĞA ÇIKARILDI’

Atanmış kayyımların derdinin kent ve kentli olmadığını söyleyen Avcı, “Atama adreslerini, yani merkezi hükümetleri memnun etmek onlar için yeterlidir. Bu açıdan belediyeler, kayyumlar ve hükümet için ideolojik mesele olmuştur. Amaç bölgedeki yerel yönetimleri, merkezi yönetimin birer şubesi haline getirmek ve çalıştırmaktır. Partimiz ve bölge söz konusu olunca yürürlükteki kanun, mevzuat ve yasanın ayaklar altına alınmasında da sakınca görülmemektedir. Kayyumlara, kanun hükmündeki kararnamelerle üstün yetkiler verilmiştir. Wan kayyumu da, söz konusu üstün yetkilerden gücünü alarak kenti adeta satılığa çıkarmıştır” ifadelerini kullandı. 

‘TÜM YETKİLİLER TAKİBİMİZDE’

Kentteki kayyım tarafından satışları yapılan taşınmazların listesini de okuyan Avcı, şöyle devam etti: “Şimdiden uyarımızı yapıyoruz. Bu satış kararlarının altında imzası bulunan tüm yetkililer yakın takibimizdedir. Suç sayılabilecek hiçbir kararın altına imza atmasınlar. Elimizdeki belge ve bilgileri başta yargı yolu olmak üzere halk nezdinde teşhir de dahil her türlü değerlendireceğimizden şüphe duyulmasın. Dolayısıyla bu talan zihniyetine ortak olmasınlar ve satış süreçlerinin derhal durdurulması için çaba içinde olsunlar. Ayrıca yürütmenin durdurulması için yargı yoluna başvurmaya da hazırlandığımızı bilsinler.”

Editör: Hamza Özkan