İSTANBUL – Barış Anneleri ile tutuklu yakınları, diyalog sürecinde Dolmabahçe mutabakatının okunduğu Dolmabahçe Sarayı önünde barış çağrısı yaptı. 

İstanbul Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile hasta ve infazı yakılan tutuklular için Adalet Nöbeti eylemi gerçekleştiren tutuklu yakınları, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Sarayı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya barışı simgeleyen beyaz tülbentleri ile çok sayıda tutuklu yakını ve Barış Annesi katıldı.

İlk olarak söz alan Barış Annesi Aklime Keskin, anneler olarak barış istediklerini vurguladı. Barış taleplerine tüm annelerin ses vermesi çağrısında bulunan Keskin , “Türk, Kürt, Laz ve tüm annelerden barış talebimize destek bekliyoruz. Biz yalnızca barış istiyoruz. Katledilen herkes için barış istemekten vazgeçmeyeceğiz. Gerilla da katledilse, asker de katledilse talebimiz yalnızca barış olacak” diye konuştu.

‘KATİLAMA SON VERİN’

Barış Annesi Bedia Gökgüz ise, tüm annelerin Dünya Barış Günü’nü kutladı. Gökyüz, şunları söyledi: “Her anne gibi Kürt anneleri dünyaya barış gelmesini istiyoruz. Tüm insanlığa ve dünyaya barış gelmesi gerekir. Barış Anneleri’ne ses verin. Katliama son verin. Her gün cezaevlerinden cenazeler çıkıyor. Bu tecridi sonlandırın. Herkes barış içinde yaşasın, ağlamayalım, gözyaşımız kalmadı artık. Kürt annelerinin her gün kutularda cenaze alıyor. Anneler bunu kabul etmiyor. Yeter artık, buna son verin.”

‘BARIŞ MASASINI NEDEN DEVİRDİLER?’

Dolmabahçe Sarayı’nda barış masası kurulduğunu anımsatan Gökgüz, “Neden devirdiler barış masasını? Yeniden kurulmasını ve barışın sağlanmasını istiyoruz. Bir sene burada oturduk, her anne yanımıza gelip bizimle oturdu. Biz yine oturacağız. Barışı kursunlar” çağrısı yaptı.

ÇOCUKLARIMIZIN KEMİKLERİNİ KUTUDA VERİYORLAR

“Bize faşizan şekilde davranıyorlar” diyen Barış Annesi Behiye Duman da, “Her türlü kötü ve insanlık dışı muameleyi görüyoruz . Çocuklarımızı öldürüp saklıyorlar, ailelerine vermiyorlar. Kargoyla çuvalın içine koyup gönderiyorlar. Ayıp değil mi, utanmıyor musunuz? Bunu yapanları kınıyorum. Bunu yaparken ne düşünüyorlar? Çocuklarımız bizim için kahramandır. Bu faşizan düzeni kınıyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

MÜZAKERE ÇAĞRISI

Açıklamanın ardından polisler annelerin alandan uzaklaşmasını isteyerek açıklama yapmanın yasak olduğunu gerekçe gösterdi. Barış Anneleri sözcüsü Güler Buğday ise polislere, “Biz barış istediğimiz için buradayız. Burada her anne bu yaptığınızı kınıyor. Bu zihniyeti kınıyoruz” dedi.  Anneler, “Yeter artık. Burada barış müzakereleri yapıldı, biz barış istiyoruz” talebinde bulundu.

POLİS DARP EDEREK GÖZALTINA ALDI

Ardından evlerine gitmek için Beşiktaş İskelesi’ne doğru yürüyen anneler ve tutuklu yakınları polisler tarafından durduruldu. Açıklamaya gelenleri abluka altına alan polis, Barış Anneleri Bedia Gökgüz, Zeliha Gökgüz ve Şükran Tugay’ı darp ederek gözaltına aldı.

Editör: Haber Merkezi