AMED - Amed’teki "Barışa Ses Olalım" deklarasyonuna imza atan yazar ve sanatçılar, kalıcı bir barışın sağlanması için Abdullah Öcalan ile görüşülmesi gerektiğini vurguladı. 

Sanatçı, yazar ve aydınların da aralarında olduğu 564 isim, 7 Ocak’ta Amed ve İstanbul’da "Barışa Ses Olalım" deklarasyonu açıkladı. Metinde kalıcı barışın sağlanması gerektiğine vurgu yapılarak, bunun için İmralı tecridinin son bulması ve diyalog kanallarının açılması çağrısı yapıldı.  

"Sayın Öcalan konuşursa sorunlar çözülür" "Sayın Öcalan konuşursa sorunlar çözülür"

'TECRİT BİR AN ÖNCE KALKMALIDIR'

İmzacılar arasında yer alan müzisyen Kadir Çat, İmralı’da Kürt halkı ve iradesine tecrit uygulandığını söyledi. İmralı’da uygulanan tecridin bireysel bir tecrit olarak ele alınamayacağının altını çizen Çat, tecridin yansımalarının Kürt dili, yaşamı, sanatı üzerinden de görüldüğünü belirtti. 

Kalıcı barış için acil adım atılması gerektiğini vurgulayan Çat, tecridin kalkması gerektiğini belirtti. “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine de dikkat çeken Çat, “Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı cezaevlerindeki bu sesi duysunlar. Zindandaki tutsakların insani taleplerini kabul etsin" dedi. 

'BARIŞ İÇİN ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜLSÜN'

Şair Emin Aksoy, Kürt halkı olarak zorlu ve önemli bir süreçten geçtiklerini söyledi. Kürt halkının geleceği için mühim bir dönemde olunduğunu hatırlatan Aksoy, bu nedenle kalıcı barış için imza attıklarını söyledi. Aksoy, "İmha ve inkar politikalarını reddediyoruz. Kendi geleneklerimiz, tarihimiz ile birlikte özgür ve barış içinde yaşamak istiyoruz" diye belirtti.  

Kürt halkına da iradesine sahip çıkma çağrısında bulunan Aksoy, “Barış için Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı, görüşmeler yapılmalıdır. Sadece Sayın Öcalan değil, diğer tutsaklar üzerinde olan tecrit de kaldırılmalıdır. Biz hukuki olmayan bir talepte bulunmuyoruz, hak ve hukukta olanın uygulanmasını istiyoruz. Bu çerçevede bütün aydın, yazar, siyasi öncülere çağrıda bulunuyoruz; bu talebe ses versinler. Bu topraklarda artık kalıcı barış sağlansın, insani bir düzen oluşturulsun" ifadelerini kullandı.  

   

'BARIŞ YOLU DA VAR'

İmzacılardan Kürt PEN Eşbaşkanı Ömer Fidan, bu çağrılarıyla barışın önünü açmaya çalıştıklarını ifade etti. Kalıcı ve onurlu bir barış için çözüm ve diyalog yolunun açılmasını istediklerini belirten Fidan, "100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti varlığını Kürtlerin asimilasyon ve yok oluşu üzerinde var etmek istiyor. Bizler de başka bir yolun olduğunu, barış yolunun bulunduğunu söylüyoruz. Uluslararası hukuk, insan hakları çerçevesinde bütün bu savaşların ve anlaşmazlıkların sonlandırılarak, diyalog ve müzakerelerle bir barış gerçekleştirelim. Bu gerçekleştirilecek barış Türkiye, Kurdistan ve Ortadoğu için çok önemli olacaktır" şeklinde konuştu. 

‘MUHATAPLARLA GÖRÜŞÜLSÜN’ 

Barış ile savaşın aynı anda olamayacağının altını çizen Fidan, kalıcı bir barış için öncelikle savaşın durması gerektiğini ve bunun için de barış seslerinin yükselmesi gerektiğini ifade etti. Fidan, milyonlarca Kürt'ün "Abdullah Öcalan irademizdir, bu müzakereyi o yürütsün" dediğine işaret ederek, “Devlet savaşın sonlanması ve birliktelik için muhataplarla görüşerek, barış sürecini başlatmalıdır" çağrısında bulundu. 

MA / Müjdat Can

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229386