HABER MERKEZİ – Kadın festivalinde konuşan KASED Başkanı Devrim Demir, iktidarın Kürdistan'da kültür, sanat ve dil alanına yönelik saldırılara boyun eğmeyeceklerini belirterek, bu tür festivalleri yapmayı sürdüreceklerini söyledi. 

Sanatça Organizasyon, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “Jina Azad Hunera Azad/Özgür Kadın Özgür Sanat” şiarıyla Kadın Kültür ve Sanat Festivali düzenlendi. Êlih’te bir düğün salonunda yapılan festivalde yöresel kıyafetlerin sergisi yapıldı, Jin MA ve Eylem Aktaş konser verdi. Konsere Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Annelerİ, Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) il örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.  

‘FESTİVALLERİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Yöresel kıyafetlerin sergilendiği etkinlikte konuşan Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED) Başkanı Devrim Demir, iktidarın Kürdistan'da kültür, sanat ve dil alanına baskı ve saldırı politikalarını yoğun şekilde devam ettirdiğine dikkati çekti. Bu baskı ve saldırılara boyun eğmeyeceklerini söyleyen Demir, her zaman her yerde Kürt halkının dilini, kültürünü ve sanatını devam ettirecek festivaller yapacaklarını ifade etti.  

’25 YILLIK HAYALİMDİ’

Konuşmanın ardından Yasemin Süleymanoğlu'nun tasarladığı  Kürdistan kentlerine ait yöresel kıyafetler sergilendi.  Serginin sonunda konuşan Süleymanoğlu, "Bu yöresel elbiselerin hazırlanması benim 25 yıllık hayalimdi. Bu kıyafetlere çok emek verdim. Böyle bir programın hazırlanmasından çok mutluyum” ifadelerini kullandı. 

Serginin ardından Jin Ma ve Eylem Aktaş sahne aldı. Konser sırasında katılımcılar ara ara "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana Rojava", “Biji Serok Apo" sloganları eşliğinde halay çekti. 

Etkinlik slogan, halay ve zılgıtlarla sona erdi.

Editör: Hamza Özkan