BEDLÎS - Kentin yaşadığı sorunlara karşı çözüm gücü olduklarını vurgulayan Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Hüseyin Olan, Kürt sorununda barışçıl çözüm için “Bu iktidar mutlaka gitmelidir” dedi. 

İktidarın tasfiye politikalarına karşı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile seçimlere giren Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği sonuçları arttırarak, 100 milletvekili ile Meclis’e gitmeyi hedefliyor. AKP’nin, daha önce Şirnex Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Şırnak Vali Yardımcısı Turan Bedirhanoğlu ile Türkiye’nin Efrîn’e dönük saldırıları sırasında adını füzeye yazdıran Muaz Ergezen’i aday göstermesi, kent seçmeninin tepkisine neden oldu. Kent halkı, AKP’nin bu adaylarına karşı Yeşil Sol Parti’nin 3 adayını da Meclis’e göndermeyi amaçlıyor.  

KÜRT SORUNUNDA BARIŞÇIL ÇÖZÜM 

En yoksul kentlerin başında da gelen Bedlîs’te Yeşil Sol Parti adaylarından adayı Hüseyin Olan, yaşanan sorunların çözümün partilerinde olduğunu belirtti. 14 Mayıs seçimlerinin tarihi olduğunu söyleyen Olan, Türkiye’de cumhuriyetin ilk yüzyılının demokrasi açısından karanlık bir yüzyıl olduğunu belirtti. Olan, “Başta Kürt halkı olmak üzere birçok kesim baskıya, işkenceye, ölümlere ve soykırımlara maruz kaldı. Türkiye antidemokratik bir süreç yaşadı. Bu açıdan çok önemli bir süreçten geçiyoruz. 14 Mayıs seçimleri, demokratik bir cumhuriyet inşa etmek amacıyla önem arz etmektedir. İktidar, son 20 yılı kendi yandaşlarına peşkeş çekti, ülkeyi yoksullar ülkesi haline getirdi. Bu nedenle Yeşil Sol Parti, antidemokratik uygulamaların son bulması, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi noktasında da kilit bir rol oynuyoruz” diye konuştu.  

HALK SORUNLARIN FARKINDA

Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinden güçlü çıkacağını ifade eden Olan, partilerinin tüm toplumsal sorunların çözümü için büyük azimle çalıştığını söyledi. Yaşanan tüm toplumsal sorunların yanı sıra Bedlîs özelinde de yurttaşların büyük sorunlar yaşadığını dile getiren Olan, “Bedlîs’te devletin ve belediyelerin olanakları har vurup harman savrulmuş, yandaşlarına peşkeş çekilmiş, belediyeler korkunç borç altında bırakılmıştır. 2016 yılında belediyemize kayyım atanması ve tutuklandığımız dönemde Bitlis Belediyesi en az borcu olan belediyeydi. Bugün kendi yıllık bütçesinin 4 katı bir borçlandırma yapmakta. Hem kayyım dönemi hem de şu an ki mevcut belediyenin tüm gayrimenkul malları sattığını söyleyebiliriz. İlimizde aynı şekilde işsizlik, tarım, hayvancılık sorunları, kadın, gençlik gibi büyük sorunlar karşımızda duruyor. Bedlîs halkı kentteki bu sorunlarının farkında. Bir de iktidarın adaletsizliğini, adam kayırmacılığını, rüşvetçiliğini ve yolsuzluklarını gördüğü için bu iktidarla yürümeyeceğinin bilincinde” şeklinde konuştu.

EN YOKSUL KENT: BEDLÎS 

Bedlîs’in Türkiye’de en yoksul kentler arasında yer aldığına dikkat çeken Olan, şunları anlattı: “Bu yüzden 14 Mayıs bizim için tarihi bir seçim. Hedefimiz 100 milletvekilidir.  Bitlis’in ekonomik, tarım ve kent merkezinin yapılandırması için önemli projelerimiz mevcut. Bakın kent merkezinde bine yakın işyeri vardı. Bu iş yerlerini esnafı mağdur edilerek yıktılar. İktidar, tüm Bitlis esnafını mağdur etti, bin esnafımız göç etmek zorunda kaldı. Yine tütün üretimini durdurarak, üreticiyi mağdur ettiler.”

‘ÇÖZÜM YEŞİL SOL PARTİ’DEDİR’

Halkın yaşadığı sorunlara karşı çözümün Yeşil Sol Parti’de olduğunu vurgulayan Olan, “Kentte bulunan tüm kurumları ziyaret ederek, tüm sorunları çözmek için çalışma yürütüyoruz. Kentteki tüm kesimler, Yeşil Sol Parti ile kentin sorunlarının çözüleceğini biliyor” dedi. 

Seçmenlerin sandığa gitmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Olgan, “Halkımızın sandığa giderken iradesine sahip çıkmasını istiyoruz. İktidarın gitmesi için herkes gece gündüz çalışmalıdır. Bu iktidar mutlaka gitmelidir. Eğer iktidarı göndermezsek, bizi çok daha karanlık bir tablo bekliyor. Biz üçüncü bir yoluz. Bu yüzden çok güçlü bir temsiliyetle parlamentoda olmalıyız” çağrısında bulundu. 

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan