ANKARA- Bedlîs’teki sorunları sıralayan Yeşil Sol Parti kent Milletvekili Hüseyin Olan, Norşîn ilçesine bağlı Çitak köyünde yaşanan su sorunu nedeniyle eğitimin durduğunu belirtti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bedlîs Milletvekili Hüseyin Olan, kentte yaşanan sorunlara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Bölgede devlete eliyle ekolojinin katledildiğini ifade eden Olan, “Özellikle askeri yasak bölge, özel güvenlik bölgesi ilanları ve sokağa çıkma yasakları gibi sebeplerle geçtiğimiz aylarda güvenlik güçlerinin bombardımanı sonucu, Bitlis’in Hizan ilçesinin 10 köyünde ormanlık alanların, onlarca fındık, ceviz ve muhtelif meyve ağacının yok olmasına tanıklık ettim.  Güvenlik güçleri, köylülerin bilgisi olmadan tapulu olan bahçe, bostan ve tarlaların ortasından iş makinelerini kullanarak tahrip etmişlerdir. Köylülere söz verilmesine rağmen bugüne kadar yapılan tahribatların karşılığında herhangi bir tazminat ödenmemiştir. Çiftçilikle uğraşan köylülerin, yaşam alanları daraltılmakta ve başka bir geçim kaynağı olmaması sebebiyle çiftçiler dolaylı yoldan göçe zorlanmaktadırlar” dedi.

‘NORMALLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR’

Ormanlık alanların devlet tarafından ihaleye verilmek süretiyle kesildiğini ya da yakıldığını dile getiren Olan, “Doğa çıplaklaştırılmaktadır. Bu sebeple bölgenin ekolojik dengesiyle oynanmakta, ekolojik yapı bozulmaktadır. Bunun sonucunda doğa tahrip edilerek yok olmaktadır. Ormanların yok edilmesiyle birlikte içindeki canlılar da ölmektedir. Son dönemde Bitlis-Hizan yolunda Bablekan bölgesinde Simek köyünün yakınlarında ormanlık bölgede ağaçlar kesilmiş ve yakılmıştır. Sadece Bitlis’te değil aynı zamanda bölgede Hizan, Cudi, Gabar, Besta dereler, Pervari gibi pek çok yerde birilerine ormanlık alanlar ihale edilerek ağaçlar kesilmekte veya bilinçli bir şekilde yakılmaktadır. Bu durum iktidar tarafından güvenlik gerekçesiyle meşrulaştırılmaktadır. Normalleştirilmektedir. Bu kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.

‘AKP’YE OY VERMEDİKLERİ İÇİN’

Bedlîs köylerinin eğitim, sağlık, altyapı, parke taşı, yol ve su sorunları  yaşadığını ifade eden Olan, “Köylülerin tüm çabasına rağmen, AKP’ye oy vermediklerinden ve siyasi görüşlerinden dolayı bu sorunlar iktidar tarafından çözülmemektedir. AKP iktidarı oy aldığı yandaş köylere hizmet götürmekte ancak oy alamadığı yerlere başta AKP’nin  milletvekili olmak üzere ilin valisi ve bütün yerel yöneticiler köy muhtarlarına ‘köyünüzden bize oy çıkmadığı ve karneniz kötü olduğu  için size hizmet getirmiyoruz, kime oy verdiyseniz hizmeti onlar size getirsinler’ söylemleriyle  köylere hizmet götürmeyerek gösterdikleri tavırla adeta köylüleri cezalandırmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Olan, konuşmasının devamında şunları belirtti: “9 Mart 2023 tarihinde encümen üyelerinin katılımı ve 2023/6 numaralı kararıyla, Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) programına bazı köyler alınmıştır. Programda, Karaşeyh, Akyazı, Kavuştuk, Aşağısuphan, köylerine Köy içi kilitli parke yapımı planlanmıştı. Ancak bu köylerden AKP’ye 14 Mayıs seçimlerinde oy çıkmaması sebebiyle bahsi geçen köyler ve yapılması planlanan işler programdan çıkarılmıştır. Özel idarenin, valiliğin cezalandırma niteliğindeki bu yöndeki uygulamaları kabul edilemez.”

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DURDU

Norşîn ilçesine bağlık Çitak köyünde su sorunun olduğunu dile getiren Olan, bu nedenle eğitim ve öğretimin yapılamadığını ve camide ibadet yapılamadığını söyledi. Olan, cami ve okulun kapalı olduğu bilgisini paylaştı. Olan, şu ifadeleri kullandı: “Elektrikten kaynaklı sulama sorunları yaşanmaktadır. Elektrikler, Türkerler Enerji Vepsaş tarafından sık sık kesilmektedir. Sistem üzerinden çoğu zaman sahaya gelmeden keyfi olarak 200 bin TL ile 600 bin TL arasında yüksek rakamlarda cezalar kesilmektedir. Daha sonra çiftçiler çağrılarak uzlaşmaya zorlanmaktadırlar. Çiftçiler bu derece yüksek rakamdaki cezaları ödeyememektedirler. Bu nedenle birçok ürün tarlada kuruyup gitmektedir.”

GELİR DÜŞÜKLÜĞÜ EN YÜKSEK YERLER ARASINDA

Bedlîs’in ferd başına gelirin Türkiye’de en düşük kentler arasında yer aldığını dile getiren Olan, “Fert geliri 2022 yılında 48 bin 642 TL iken Bitlis’te 23 bin 063 TL ile ülke ortalamasının yarısından bile daha azdır. Bu açıdan en düşük gelir oranı olan dört ilden biri Bitlis’tir. Yine TÜİK’in 2022 İşgücü İstatistikleri verilerine göre Bitlis istihdam oranı en düşük iller arasında olup; %19,2 ile işsizlik oranı ülke ortalamasının neredeyse iki katıdır. Bitlis’te başta gençler ve kadınlar olmak üzere işsizlik çok büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun beraberinde zorunlu göçü kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.

Editör: Hamza Özkan