HABER MERKEZİ- Belucistan'da “Kanlı Cuma” öncesi 2 günlük grev kararı alan halk, sokaklara çıkarak “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

İran'ın Belucistan eyaletinde geçtiğimiz yılın 30 Eylül'ünde "jin, jiyan, azadî” eylemlerine dönük saldırılarda hayatını kaybedenleri anmak için 2 günlük genel grev kararı alınan eyalette halk, akşam saatlerinde tekrar sokağa çıktı. Belucistan’ın farklı kentlerinde sokağa çıkan halk, polislerin saldırısına karşılık ateşten barikatlar yaptı. Halk sokaklarda, “Diktatöre ölüm”, “Kahrolsun Humeyni”, “Kardeşim kanın yerde kalmayacak” sloganları atıyor.

GÜN BOYU EYLEMLERE SALDIRI

Sabah saatlerinde bu yana devam eden eylemlerde halka saldıran polis kurşunları sonucu en az 10 çocuk yaralandı. Yine polis saldırılarında en az 3 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

Eyalette çok sayıda kişi gözaltına alınırken, 11 kişinin ise kimliği netleşti. Edinilen bilgilere gözaltındaki yurttaşların isimleri ise şöyle: “Amin Shah Bakhsh, İsmail Brahui, İdris Gomshadzehi, Ghafoor Girgij, Hareth Beluci, Ali Lajei, Yaser Zafar Naroi,  Rahmatullah Kebdani, Ahmed Mirbalochzehi, İbrahim Kebdani, Muhammed Alizahi.

Editör: Hamza Özkan