ANKARA- BES-AR, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 24 bin 454, yoksulluk sınırının ise 65 bin 901 lira olduğunu açıkladı. 

Büro Emekçiler Sendikası Araştırma Merkezi (BES -AR), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. BES-AR verilerine göre dört kişilik memur bir ailenin 2024 Nisan ayında sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 24 bin 454 lira olarak açıkladı. Yine verilere göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 29 bin 003 lira oldu. 

YOKSULLUK SINIIR 66 BİNE YAKLAŞTI 

BES-AR, konuya dair yaptığı açıklamada “Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası Yoksulluk Sınırı 65 bin 901 lira olmuştur” diye belirtti

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Kamuda bekâr, çocuğu olmayan bir kamu emekçisi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 30 bin 715 lira ücret ile 29 bin 003 lira olan yaşam maliyetinin birazcık üzerinde maaş alarak hayatını idame ettirebilmektedir. 2024 yılında da 17 bin 002 lira alan asgari ücretli 24 bin 454 lira olan açlık sınırının çok altında ücret alarak sadece karnını doyurabilmektedir.

* Sağlıklı beslenmenin maliyeti günlük 761 lirayı geçti

* 2024 yılında da asgari ücret açlık sınırının altında kaldı

* Büyük şehirlerde kamu emekçileri, barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının yüzde 75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor

KRİZİN BEDELİ

Amed Fuarında çiftçiye pahalı geldi! Amed Fuarında çiftçiye pahalı geldi!

Büro Emekçileri Sendikası olarak, ‘Bu ekonominin sorumlusu benim’, yüksek hayat pahalılığını ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diye açıklayan, ancak ekonomik dengelerin bozulması sebebiyle kendilerine özgü olduğunu iddia ettikleri kur korumalı mevduat sistemiyle yandaşlara servet transferi yapanlara sesleniyoruz; 31 Mart sonrası uygulamaya koyduğunuz sıkı para politikaları ve tasarruf tedbirleriyle kamu emekçilerinin, kamu emeklilerinin ve yoksullarının hayatını daha fazla zehir etmeye hakkınız yok. Bugüne kadar uyguladığınız ekonomik politikalarla kimleri zengin ettiyseniz, bu ekonomik krizin bedelini de onlar ödemelidir.”

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/239257