AMED – DEM Parti tarafından Sêrt, Çewlig ve Xarpet’te yapılan ön seçimlerde adaylarında süren yarış ikinci tura kaldı. Êlih’te ise sayım hala devam ediyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından 31 Mart Mahalli seçimleri öncesi kentlerde adaylarını belirlemek için gerçekleştirdiği ön seçimler Çewlig, Sêrt, Xarpet’te netleşirken, Êlih’te sayım devam ediyor.

SÊRT VE MİSİRC’TE SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALDI

Sêrt ve Misirc’e de (Kurtalan) yapılan ön seçimlerin sonuçları açıklandı. Sêrt’te 5’i kadın 17 aday adayı, Misirc’ede ise yine 5’i kadın 18 belediye eşbaşkan aday adayı yarıştı. Sêrt’te kurulan 9 sandıkta bin 178 delege oy kullandı. Misirc’ede kurulan 3 sandıkta 532 delege oy kullandı. Oy işlemi tamamlandıktan sonra zarflar tek tek delege ve yurttaşlara gösterilerek, açıldı.

Delege ve yurttaşlar, geç saatlere kadar sonuçların açıklanmasını bekledi. Oy sayımının ardından sonuçlar açıklanırken, hem Sêrt’te hem de Misirc’ede ön seçimler 2’nci tura kaldı.

Sêrt’te 9 sandıktan çıksan sonuçlara göre Hatice Tay 340, Safiye Alağaş 294, Hevin Kınay 257, Elif Akan 95, Dilan Dilber Yıldırım 72, Mehmet Kaysi 301, Mehmet Salim Özalp 243, Abdullah Çetin 222, Emin Dayan 149, Kasım Yıldız 67, Sabri Sağır 47, Ahmet Çekin 38, Ahmet Arslan 24, Arafat Kimik 9, Aykut Savaş 8, Veysel Göktaş 6, Guri Toprak 2 oy aldı.

Seçimlerde kadınlardan en çok oy alan Hatice Tay ve Safiye Alağaş ve erkeklerde en çok oy alan Mehmet Kaysi ve Mehmet Salim Özalp belediye eşbaşkanlığı için delegeler bir kez daha oy kullanacak.

MİSİRC

Seçimlerin yine 2’nci tura kaldığı Misirc’ede eşbaşkan aday adayları Belkız Beştaş Epözdemir 113, Sadiye Aktin 85, Ronahi Nurden Toymaz 66, Mehpare Yeşilbaş 55, Meliha Örenç 37, Ali Rıza Bingöl 198, Ahmet Dayan 100, Tevfik Karataş 63, Veysi Özüm 37, Hasip Sever 23, Şemsettin Pektaş 21, Baran Akgül 20, İrfan Orak 19, Cemil Taşkesen 13, Salih Taşkesen 12, İkram İrgi 8, Mervan Karataş 3, Hasan İlten 1 oy aldı.

Misirc’te de aday adayları hiçbir yüzde 51 alamadığı için seçimler ikinci tura kaldı. İlk turda en fazla oy alan kadın adaylardan  Belkız Beştaş Epözdemir ile Sadiye Aktin ile erkeklerden ise Ali Rıza Bingöl ve Mehmet Dayan arasında ikinci tur için seçimleri yapılacak.   

2’nci tura kalan seçimler, Sêrt ve Misirc ilçe merkezlerinde bulunan düğün salonlarında yarın saat 10.00’da yeniden yapılacak.

DEM Parti adayları seçim turu attı DEM Parti adayları seçim turu attı

ÇEWLÎK’TE EŞBAŞKANLARIN SEÇİMİ İKİNCİ TURA KALDI

Çewlîg merkezde Bingöl Gençlik Merkezi’nde sandık kuruldu. 388 delege oy kullandı. Ön seçimde 3 erkek eşbaşkan aday adayı yarıştı. Oy verme işlemine yoğun ilginin olduğu Çewlig’de Aydın Burçin 151, Cuma Karaaslan 179, Orhan Kemal Elbuğa 58 oy aldı. Seçimlerin ikinci tura kaldığı Çewlig’de yarın kurulacak sandıkta Burçin ve Karaaslan için delegeler bir kez daha oy kullanacak.

Kentte kadın belediye eşbaşkan adayı merkezi komisyon tarafından belirlenecek.

KANÎREŞ

Çewlîg'in Kanireş (Karlıova) ilçesinde DEM Parti İlçe Örgütü binasında kurulan sandık da sandık kuruldu. 250 delege oy kullandığı Kanireş’te 2 erkek eşbaşkan aday adayı yarıştı. Yapılan ön seçimde Mehmet Genç 180 oy alırken, Küçük Atlı 59 oy aldı. Oyların yüzde 51’ini alan Genç, DEM Parti’nin Kanireş Belediye Eşbaşkan adayı olarak, seçildi.

Kadın eşbaşkan adayı merkezi komisyon tarafından belirlenecek.

DEP

Xarpet’in Dep (Karakkoçan) ilçesinde DEM Parti İlçe Örgütü binasında kurulan sandıklara gün boyu ilgi yoğun oldu. Renkli görüntülerin oluştuğu Dep’te 286 delege oy kullandı. Ön seçimde 4 erkek eşbaşkan aday adayı yarıştı. Ön seçimlerde Orhan Ayık 114, Cafer Uğur 84, Savaş Erdoğan 80, Mehmet Kayısı Bilici 8 oy aldı. Dep’de seçimler ikinci tura kaldı. Yarın bir kez daha kurulacak sandıkta Orhan Ayık ve Cafer Uğur için delegeler bir kez daha oy kullanacak.

Kadın eşbaşkan adayı için tek kişinin başvuru yaptığı Dep’te genel merkez komisyonu tarafından yapılan başvuru değerlendirilecek.

ÊLIH

Êlih’ın Hezo (Kozluk) ilçesinde gidilen ön seçimlerde 326 delege oy kullandı.  Kullanılan oylardan 11 tanesi geçersiz sayıldı. Erkeklerden Mehmet Raşit Haşimi 83 oy alırken, Nizam Arzık 56 oy aldı. Kadın aday adaylarından Nazime Avcı 105 ve Hülya Öztekin 107 ile ikinci tura kaldı. 

Qûbînê (Beşiri) de ise eşbaşkan adaylığı için 6 erkek aday yarıştı. Avukat Mehmet Akif Akın 200 delegenin oyunun 89’nu olarak eşbaşkan adayı oldu. İkinci aday adayı Veysi Karabul ise 35 oy aldı. Kadın eşbaşkan atama usulü ile seçilecek.

Kercewsê (Gerçüş)de 134 delegenin oyunu alan Yılmaz Suphi Aslan ilçenin adayı oldu. Burada da kadın eşbaşkan atama usulü ile seçilecek.

Êlih kent merkezinde ise İl Genel Meclis Üyeliğine kadınlardan Gülistan Erdinç ile Remziye Turan, erkeklerden Ekrem Yıldız, Bedirhan Demir aday olarak seçildi.

Êlih Belediyesi eşbaşkan aday adaylığı için 9 kadın, 20 erkek aday adaylığı için yarışıyor. Oy sayımı sürüyor. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229874