İZMİR – “Yaşam için barış” adlı panelde konuşan İnsan Hakları Savunucusu Akın Birdal, 2023 bütçesinin 471 milyarının savaş bütçesine ayrıldığına dikkat çekerek, “Yoksulluğun nedeni barışın olmayışıdır” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Karşıyaka İlçe Örgütü,  “Yaşam için barış” başlığıyla Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde panel düzenlendi. Panele, İnsan Hakları Savunucusu Akın Birdal, Yeşil Sol Parti Milletvekili Burcugül Çubuk, Barış Annesi Peyruze Kurt konuşmacı olarak katıldı. Çok sayıda partilinin de katıldığı panel barış ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenleri anmak için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Yeşil Sol Parti Meclis (PM) üyesi Erol Çırak, açılış konuşmasını yaptı. Dünyanın birçok bölgesinde savaşların yaşandığı ve bu dönemde barışı ilke edindiklerini dile getiren Çırak, “Yeşil Sol  Karşıyaka İlçe Örgütünün yapmış olduğu barış gündemli böylesi bir panelin yapılıyor olması değerlidir. Biz kollarımızı açıp barışı beklemeyeceğiz. Çünkü barış emekle, mücadele ile gelir. Barış iddiasını büyütmemiz elzemdir. Bu panelin bu konuda bize yol göstereceğinden eminim” dedi.

‘ÜLKEYE BARIŞI GETİRELİM’

Daha sonra söz alan Barış Annesi Peyruze Kurt, haklarında açılmış bir soruşturma için Wan’dan, Colemerg’e döndükleri sırada geçirdikleri kaza sonucu yaşamını  yitiren Barış Anneleri’ni anarak başladı. Kurt, “Biz barış dedikçe onlar savaş dedi. Biz ne dediysek anlamadılar. Biz yaşadığımız sürece barış diyoruz. 1 Eylül Dünya Barış gününde çocuklarımızın bedenini parçalayarak kutularda ailesine teslim ettiler. Biz her şeye rağmen barış diyoruz. Ben buradan polis ve asker annelerine de sesleniyorum: Gelin hep beraber bu ülkeye barışı getirelim. Bu kan dursun artık. Bu savaş devam ettiği sürece kimse huzur bulmayacak” diye konuştu.

‘BM KURULUŞ AMACINDAN SAPTI’

İnsan Hakları Savunucusu Akın Birdal da, iki büyük dünya savaşı sonrası barış sağlamak için Birleşmiş Milletler’in (BM) rolünü hatırlatarak, “BM kimi günlerin hafızası olmak için bazı günleri insanlığa armağan etmiş. Dünya Anadili günü, kadınlar günü, dünya çevre günü gibi. Bu günlerden hangisi gerekçelerine bağlı olarak kutlanıyor? Hiçbiri. 35 yıldır. BM kuruluş amacından sapmıştır. Soğuk savaşın sona ermesi ile neoliberal bir sistemin oluşu bir diğeri de finans kurumlarının ve emperyalist devletlerin etkisi altına girmesidir” dedi.

‘BÜTÇE SAVAŞA AYRILIYOR’

Dünya halklarının bir savaş çemberi içerisinde bulunduğunu söyleyen Birdal, dünya barışını, silahlanma, küresel iklim krizi, yapay zekanın önünde engel olarak durduğunu ifade etti. Birdal, “Türkiye 2023 bütçesinin 471 milyarı savaş bütçesine ayırıyor. Bu yetmeyince ek bütçe ile destekliyorlar. Diğer taraftan açlık ve yoksulluk tavan yapıyor. Yoksulluğun nedeni barışın olmayışıdır” diye konuştu.

‘MİLİTARİZM ÖRGÜTLENİYOR’

Barış mücadelesinde yaşamını yitirenleri anarak söz alan Yeşil Sol Parti Milletvekili Burcugül Çubuk ise, onurlu bir yaşam için onurlu bir barış ihtiyacı mücadelesi verdiklerini ifade etti. Çubuk, “Bir çözüm süreci denen ancak somut kazanımların elde edilemediği bir dönemi atlattık. Büyük bir savaş mekanizması ile karşı karşıyayız. Başur Kürdistan’ında taktiksel nükleer ve kimyasal silahlar kullanılıyor. Ve bunu reddediyorlar. Bu gün militarizm çok ciddi bir şekilde örgütleniyor. Tarikat ve cemaatlerin eliyle anaokullara kadar giriyorlar. Bugün mezarlara bile saldırılar var. Mezar taşları tahrip ediliyor, ailelerine cezalar veriliyor. Cenaze ile savaşılmaz ilkesi de ortadan kaldırılmış durumda” diye belirtti. 

Editör: Hamza Özkan