BEDLÎS - Bedlîs merkezde geçersiz 2 bin 18 oyun yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunan DEM Partililer, "AKP’nin adayı Nasrullah Tanğlay, Bitlis halkının iradesi değildir. Tanğlay, Bitlis halkından oy almamıştır" açıklaması yaptı. 

Bedlîs merkezde 31 Mart'ta yapılan seçimlerde yüzlerce taşımalı asker ve polis oy kullandı. AKP 8 bin 900 oy, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ise 8 bin 702 oy aldı. Taşımalı seçmenlere rağmen fark 188 olurken, seçim sonuçlarını tersine çevirebilecek 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı.

DEM Parti, bugün İl Seçim Kurulu’na giderek itirazda bulunmak istedi. Kurul binası ile parti binası polisler tarafından ablukaya alındı. Polisler, kurul binasına gitmek isteyen kitleye ise biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. 

'İPTAL EDİLEN OYLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ BİZİM'

Saldırılara tepki gösteren DEM Parti Milletvekili Hüseyin Olan, "İtiraz dilekçelerimizi hazırdık ama polis önümüzü keserek hukuksuz bir şekilde yürümemizi engelliyor. Yasal haklarımızı kullanmamız engelleniyor. Hiçbir güç hakkımızı aramamıza, gasp edilen irademizi geri almamızı engelleyemez. Biz Bedlîs’i kazanmışız ve bu görüntü de bunu net gösteriyor. Tüm demokratik ve yasal yolları kullanacağız. İptal edilen oyların büyük bir bölümü bizimdir. Memur olmayan biri sandık başkanı yapılmış, güvenlik güçleri ve AKP’li belediye başkanı silahlarıyla oy sayımının yapıldığı yere gitmişler. Bu seçim yasasına aykırıdır ve bunu kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. 

Kentteki gerginlik bir süre devam etti. DEM Parti Bedlîs Belediye Eşbaşkan adayı Nezir Karabaş gözaltına alınmak istendi. Yurttaşların tepkisi üzerine polisler gözaltı girişiminden vazgeçti. Polis saldırısında en az 6 kişi gözaltına alındı. Bir sivil polisin “Bunu da vurun” sözleriyle partilileri tehdit etmesi kameralara yansıdı. 

Van'da on binler direniş kutlamalarına başladı Van'da on binler direniş kutlamalarına başladı

'AKP'Lİ ADAY HALKIN İRADESİ DEĞİLDİR'

Olayların ardından parti binası önünde açıklama yapan Karabaş, 31 Mart’ta AKP ile değil, devletle yarıştıklarını ifade etti. Karabaş, "Biz polisle yarıştık, burada bize saldıranlarla yarıştık. Bunların valisiyle cebelleştik. Milletvekilimizin randevularını kabul etmeyenlerle yarıştık. AKP’nin adayı Nasrullah Tanğlay ile yarışmadık. Bu belgede görüyorsunuz. 600 kişi polis okulu adı altında Rize, Trabzon, Yozgat ve başka yerlerden getirilmiş. Tanğlay, Bitlis halkının iradesi değildir. Tanğlay, Bitlis halkından oy almamış. Halkın oy kullandığı her sandıkta Tanğlay sandığa gömüldü. Tanğlay, Bitlis halkının gözünde meşruiyetini yitirmiştir" diye konuştu. 

DEM Partililer, İl Seçim Kurulu'na oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu.  

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237976