BEDLÎS - DEM Parti’nin 2 bin 18 oyun geçersiz sayıldığı Bedlîs’te, oyların yeniden sayılması için yapılan başvuru henüz sonuçlanmadı. Amed Milletvekili Ceylan Akça, itirazlarının reddi halinde YSK’ye başvurup sokaktaki itirazlarını sürdüreceklerini söyledi.

Yerel seçimlerde buraya seçmen olarak taşınan asker ve polislerin oy kullanmaları ile gündeme gelen kentlerden biri olan Bedlîs’te kurulan sandıklarda AKP’ye 8 bin 900 oy, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne (DEM Parti) bin 702 oy çıktı. Kente taşınan seçmenlere rağmen fark sadece 188 olurken, 2 bin 18 oy ise geçersiz sayıldı. 

Oyların yeniden sayılması için Merkez İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itirazı reddedilen DEM Parti, bunun üzerine dün İl Seçim Kurulu’na başvuru yaptı. Bu başvuruya ilişkin İl Seçim Kurulu henüz kararını açıklamış değil.

DEM Parti Amed Milletvekili Ceylan Akça, sonucu beklenen başvuruya dair MA’ya konuştu. 

AKP adayı ile kendi adayları arasında 188 oy farkı varken, geçersiz sayılan 2 bine 18 oya dikkat çeken Ceylan Akça, “Başka bir gariplik var. Belediye Meclis üyeliklerinde 25 koltuktan 15’ini bizim partimiz alırken, İl Genel Meclisi’nde 4 koltuktan 2’si bizimken ortaya çıkan belediye başkanlığı seçiminin sonucu akla yatkın değil. Sandık kurulu üyelerimizle daha sonra konuştuğumuzda bize her yerde karşılaşılan bir durumu anlattılar. Bu da sayım sırasında sınıflara polislerin girmesiydi” diye belirtti.

‘POLİSLER SANDIK KURULU ÜYELERİNE GÖZDAĞI VERDİ’

Silahlı polislerin sayım yapılan sandık çevresine yalnızca çağrılmaları halinde girebileceğini hatırlatan Akça, polislerin sınıflara girmiş olmasının sandık kurulu üyelerine yönelik “gözdağı” olduğunu ifade etti. Akça, “Sandık kurulu üyeleri pusulaların kendilerine çevrilmeden sayıldığını, başka partilerin isimleri zikredilerek, bir şekilde onlara gösterilmeden kenara koyulduğunu, yine ışıksız ortamda sayım yapıldığını anlattı. Polisin varlığı sebebiyle can güvenliklerinden endişe eden sandık kurulu üyeleri, itiraz etmekten çekinmişlerdir” ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek

Sandık sonuçlarına itiraz etmeye giderken polislerin saldırısına maruz kalmalarına da değinen Akça, şunları söyledi: “Sandık kurulu üyelerinin neden can güvenliklerinden çekinmelerini biz bugün sabah il binamızın önünde deneyimledik. Mevcut sonuçların hayatın olağan akışına aykırı olduğunu gerçeğiyle birçok sandıkta tespit ettiğimiz tutanaklar ve ihlallere ilişkin hazırlamış olduğumuz itiraz dilekçelerimizi Merkez İlçe Seçim Kurulu’na iletmek için il örgütü binamızda bir araya geldik ve adliyeye gitmek istedik. Adliye il binamızdan çok uzak bir yerde değil. Ancak gaz maskelerini takmış çevik kuvvet polisleri, silahlı özel hareket maskeli polisler, TOMA araçları çevremizi sardılar. Adliyeye gitmemize izin vermeyeceklerini söylediler. Biz bulunduğumuz il binası önünde bekledik, çünkü başka bir alternatifi kabul etmeyeceğimizi söyledik. Barışçıl bir şekilde beklerken, polis bizi hedef alarak önce gaz bombalarını attı ardından TOMA ile su sıktı ve arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Özellikle bir emniyet amirinin yerlerinde duran insanları yandaki polislere işaret edip ‘vur bunu’ diyerek talimat verdiğini, suç işlediğini bizzat gördük.”

‘SOKAKTAKİ İTİRAZLARIMIZA DA SON VERMEYECEĞİZ’

Sayım sırasında gözdağı verilen sandık kurulu üyelerine tutanak dahi tutturulmadığını söyleyen Akça, halk iradesinin tecelli olması için bütün oyların tekrar sayılması gerektiğini kaydetti.

Akça, “İtirazlarımıza verilecek cevaplara bağlı olarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) da itirazda bulunacağız. Ama sokaktaki itirazlarımıza da son vermeyeceğiz. Ne TOMA’ları ne gazları bizi demokratik taleplerimizi dile getirmekten alıkoyamaz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238196