ADANA - Seyhan'da miting havasında gerçekleştirilen büro açılışında DEM Parti’nin hedef gösterilmesine tepki olarak, “Erkek egemen aklı ve anlayışını bu topraklardan çıkaracağız. Üçüncü yol siyasetimizle, stratejimizle talanlarına son vereceğiz” denildi.

Gaziosmanpaşa’da yeniden CHP kazandı Gaziosmanpaşa’da yeniden CHP kazandı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü’nün yerel seçim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Adaylar, Çukurova, Ceyhan, Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde esnaf ve pazaryeri ziyaretleriyle halkla bir araya gelip, DEM Parti için oy istiyor.

'JİN JİYAN AZADİ'

DEM Parti Adana İl Örgütü, Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi'nde 7'den 70'e yüzlerce kişi katılımı ile miting havasında seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adayları Arife Çınar ve Mahfuz Güleryüz ile DEM Parti Seyhan Belediyesi Adayları Sever Uzun ve Mehmet Karakış ile çok sayıda kişi katıldı. Büro açılışı öncesi kitle dakikalarca halaya durup sık sık "jin jiyan azadi" ve "kazanacağız" sloganlarını attı.

'KAPIMIZ HERKESE AÇIK'

Açılışta halk CHP'ye tepki göstererek, iradelerine sahip çıkacaklarının mesajını verdi. DEM Parti Seyhan Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Sever Uzun, Seyhan'ı kazanacaklarını ve Adana'yı kadın kenti yapacaklarını vurguladı. CHP’nin Afyon Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, partisinin seçim koordinasyon merkezi açılışında "Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesinin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak" sözleriyle DEM Parti'yi hedef göstermesine tepki gösteren Uzun, "Biz kapımız herkese açık. Gelip çay içsinler. Bizler belediyelerimizi aldığımızda kapımız tüm halklara açıktır" dedi.

'ANADİLDE KREŞ AÇACAĞIZ'
 
DEM Parti Seyhan Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Mehmet Karakış ise belediyenin halkın olacağını, halk belediyeciliğini hayata geçireceklerini dile getirdi. Anadilde kreş açacaklarını belirten Karakış, halkla birlikte belediyeyi yöneteceklerini söyledi.

'TALANA SON VERECEĞİZ'

DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Arife Çınar ise başta Leyla Güven olmak üzere cezaevlerinde tutulan kadın tutsaklara selam gönderdi. CHP'li Köksal'a tepki gösteren Çınar, erkek egemen aklı ve anlayışını bu topraklardan çıkaracaklarını sözlerine ekleyerek, "Bu durum onları korkutuyor. Ne AKP diyoruz ne CHP diyoruz. Her 2 anlayışın kodu yüz yıllık  kodlardır. İnkar kodlarıdır. Kadını inkar eden akıldır. Alevileri inkar eden akıldır. Kürt halkını, Kürt halkının anadilini inkar eden akıldır. İşte biz diyoruz ki üçüncü yol siyasetimizle, stratejimizle bunların talanına son vereceğiz" ifadelerini kullandı.

'HERKESİN HESABINI BOZACAĞIZ'

Son olarak konuşan DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, herkesin DEM Parti'ye göre bir hesap yaptığına dikkat çekerek, "Biz herkesin hesabını bozacağız. Bu hesap Kürt halkının hesabıdır. Bu hesap kadınların, gençlerin, Alevilerin hesabıdır" diye konuştu. CHP'li Köksal'a tepki gösteren Güleryüz, "CHP, bizim kimliğimize tahammül göstermedi. 'Herkese kapım açık, Kürtlere açık değil' dedi. Kürtlerin senin kapına ihtiyacı mı kaldı? Biz hangi dönem kapınıza muhtaç olduk, hangi dönem sizin zihniyetiniz önünde diz çöktük? Hangi dönemde size eyvallah ettik? Haddinizi bilin, haddinizi" diye yanıt verdi.

Konuşmalar ardından seçim irtibat bürosu açılışı alkış, slogan ve meşaleler eşliğinde gerçekleştirildi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235010