ANKARA - TİS toplantılarına ilişkin konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelere tepki göstererek, sürece tüm kamu emekçilerinin katılması gerektiğini vurguladı.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) toplantılarında dün Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen görüşmelerde zam oranı konusunda anlaşmanın sağlanamadığını açıklayarak, hakem heyetine gidileceğine ilişkin açıklama yaptı. 

TİS görüşmelerine ilişkin Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “7. Dönem de TIIISSS…” pankartı açılırken, kitle sık sık, “Toplu sözleşme hakkımız grev hakkımız”, Devlet güdümlü sendikaya hayır”, “AKP zammını al başına çal” sloganları atıldı. 

Açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, görüşmelerde maaş artışları ve genel bir mutabakat sağlanmadığını belirtti. Bozgeyik, anlaşma sağlanmadığı için hakem kurulu sürecinin başladığını ifade etti.  

'KAPALI KAPILAR ARDINDAN PAZARLIK YAPILIYOR'

İktidarın TİS görüşmelerini kapalı kapılar arkasında gizlice bitirmek istediğini belirten Bozgeyik, “Söz konusu mutabakata geçmeden önce bizim için önemli bir noktanın altını çizmekte fayda görüyoruz. Ne yazık ki toplu sözleşme sürecinde iktidarın kendi yaptığı yasaları, yönetmelikleri yok saydığına bir kez daha tanık olduk. Kamu emekçilerinin genel mali ve sosyal haklarına ilişkin müzakerelere tüm konfederasyonların katılması gerekirken son bir hafta sadece iktidarın yetkili hale getirdiği konfederasyonla kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle tamamlandı. Dün kamu işverenin üçüncü teklifini yapacağı toplantıya davet beklerken, tüm kamuoyu bu toplantının saat kaçta nerde yapılacağını beklerken süreç yine kimseye haber vermeden iktidar ile ‘sendikamız’ dediği yapı arasında kaplı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla tamamlanmıştır. Gündüzün aydınlığında söz kuramayanlar, gecenin karanlığında kamu emekçilerinin en temel haklarını bir kez daha görmezden gelmiştir” diye konuştu.

'KAFA KARIŞTIRICI SÖYLEMLER'

TİS görüşmelerine bütün kamu emekçilerinin dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Bozgeyik, “Buradan tekrar altını çiziyoruz; toplu sözleşmenin geneline yönelik bir mutabakat yoktur. Dolayısıyla toplu sözleşmenin kamu emekçilerinin genelini kapsayan mali ve sosyal haklara ilişkin bölümünün sadece maaş artışı başlığı değil tamamı Hakem Heyeti sürecinde görüşülecektir. Buna rağmen hem yandaş konfederasyon genel başkanı hem de çalışma bakanlığı toplu sözleşmenin geneline ilişkin kafa karıştırıcı hatta gerçekleri ters yüz eden açıklamalar yapmıştır” ifadelerin kullandı.  

'EMEKÇİLERİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

25 milyona sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmediklerini belirten Bozgeyik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulu’nun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi, yoksulluk sınırı üzerinde insanca yaşamaya yetecek ücret, demokratik adil bir çalışma yaşamı için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun bir adımı olarak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başta olmak üzere tüm süreçlerde 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz.”

Editör: Hamza Özkan