HABER MERKEZİ – Cannes Film Festivali’nin 76’ıncısında “Altın Palmiye Onur Ödülü” oyuncu Michael Douglas’a verilecek. 

Sinema oyuncusu Michael Douglas, 76. Cannes Film Festivali'nde “Altın Palmiye Onur Ödülü’nü alacak.  "San Fransisko Sokakları", "Temel İçgüdü", "Öldüren Cazibe" gibi filmlerde rol alan Douglas’a, 16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye Onur Ödülü"  verilecek. Oyuncuya, "parlak kariyeri ve sinemayla olan ilişkisi" dolayısıyla verilen ödül, 16 Mayıs'ta yapılacak açılış töreninde sunulacak.

DOUGLAS’TEN AÇIKLAMA

Douglas ödülle ilgili açıklamasında, “Cesur yaratıcılara, sanatsal cürete ve hikâye anlatımında mükemmelliğe uzun zamandır harika bir platform sağlayan Cannes’da olmak her zaman taze bir nefes olmuştur” dedi.

Cannes’a ilk kez 1979 yılında James Bridges’in yönettiği “Çin Sendromu” filmiyle katılan 78 yaşındaki Michael Douglas,  1992’de “Temel İçgüdü” ve 1993’te “Sonun Başlangıcı” filmleriyle tekrar festivale konuk oldu. En son Steven Soderbergh’in 2013 yapımı “Şamdanın Ardında (Behind the Candelabra)” filmi için festivaldeydi.

JÜRİ ÜYELERİ

İki Altın Palmiye ödüllü İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un jüri başkanlığını üstlendiği festivalde, Marvel evreninde Captain Marvel karakterine hayat veren ve "Room" filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını” kazanan Brie Larson jüri üyesi olacak.  “There Will Be Blood" ve "Batman" filmleriyle tanınan ABD'li oyuncu Paul Dano da Cannes Film Festivali'nde jüri üyesi olacak. Diğer jüri üyeleri ise yönetmen Maryam Touzani, oyuncu Denis Ménochet, senarist ve yönetmen Rungano Nyoni, yazar Atiq Rahimi, yönetmen Damián Szifrón ve yönetmen Julia Ducournau olarak açıklandı.

Editör: Hamza Özkan