ANKARA - Merkez Bankası’nın Ocak ayı ödemeler dengesi istatistiklerine göre, cari açık 9,8 milyar dolar olurken, resmi rezervler 9,3 milyar dolar azaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.  Verilere göre cari açık, Ocak ayında 9,8 milyar dolar, yıllıklandırılmış cari açık ise 51,7 milyar dolar oldu.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 12 MİLYAR DOLAR

İstatistiklere göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı, 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 2,6 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, 3,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 2,4 milyar dolar oldu. Birincil gelir dengesi kalemi 381 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi de 201 milyon ABD doları net çıkış kaydetti.

FİNANS KALEMİ

Finans hesabında ise doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, 223 milyon ABD doları olarak kaydedildi.  Portföy yatırımları 490 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 486 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 22 milyon ABD doları net alış yaptığı belirtildi.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili, Genel Hükümet 2,7 milyar dolar net kullanım, bankalar ve diğer sektörler ise sırasıyla 690 milyon dolar ve 469 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

REZERVLER, 9,3 MİLYAR DOLAR AZALDI

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4 milyar dolar net artış kaydetti. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 103 milyon ABD doları ve 947 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise 548 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi. Merkez Bankası'nın resmi rezervleri ise ocak ayında 9,3 milyar dolar azaldı.

(MA)

Editör: Haber Merkezi