RİZE - Taş ocağına karşı İkizdere’de nöbet tutan köylüleri ziyaret eden CHP heyeti, “Bu doğaya kıyılır mı” diye sordu. 

Cengiz İnşaat tarafından Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının nöbeti devam ediyor. Sabah saatlerinde ağaçlara çıkarak çalışmaları durduran köylülere Artvin, Trabzon’dan çok sayıda kişi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir heyet destek verdi. CHP heyetinde yer alan milletvekilleri Ali Öztunç, Mehmet Bekaroğlu ve Ahmet Kaya, bölgede açıklama yaptı. 

ÖZTUNÇ: TEK DERTLERİ PARA

“Bu doğaya kıyılır mı” diye soran Öztunç, her bir ağacın dalının yapılan çalışmalardan daha değerli olduğunu söyledi. Türkiye’nin dört bir yanında ağaçlara kıyıldığını ifade eden Öztunç, “Birileri ağacın yeşilinden çok doğanın doların yeşilini seviyor olabilir. Ama biz ağacın yeşilinden yanayız. Bunun için günlerdir burada direniyorsunuz. Limana doldurmak için taşı buradan almaya gerek yok. İddiaya göre alınan kredi lojistik desteği olduğu için taşımacılık gideri göstermeleri gerekiyormuş. Tek dertleri para” dedi.

‘YILMAYACAĞIZ’

Cengiz İnşaat’ın kendilerini yerlerinden etmek istediğini söyleyen bir köylü ise, “ Yok olmayacağız. Burası bizim yerimizdir. Burayı verip gidecek değiliz. Bize çok çektirdiler. Ama yılmadık yılmayacağız” diye konuştu.

KADIN KOROSU

Nöbet alanına gelen Fındıklı Belediyesi kadın korosu da türküleri ile köylülerin nöbet eylemine destek verdi. Türküler ve horonlar eşliğinde bekleyişlerini sürdüren köylüler sık sık “Rant rant nereye kadar. Bitti Cengiz buraya kadar”, “Katil Cengiz İkizdere’den defol” ve “Dereler, nehirler özgür akacak” sloganları attı. Köylüler ayrıca taşıdıkları "Siz doların yeşiline, biz doğanın yeşiline" dövizleri ile tepkilerini gösterdi. 

SOSYAL MEDYADA DESTEK

Ayrıca köylülerin sosyal medyada #ikizderedireniyor hastagı ile açtıkları etiket kısa sürede büyük destek aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya, Murat Çepni ve Muazzez Orhan’ın da destek verdiği hastag ile çok sayıda twet atıldı.

Editör: Haber Merkezi