ANKARA - Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösteren CHP milletvekilleri, kararın siyasi olduğunu vurguladı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine Vali Ali Çelik kayyım olarak atandı. Kayyım atamasına CHP milletvekillerinden tepki geldi.

‘SİYASİ BİR KARARDIR’

X (Twitter) platformundaki sanal medya hesabından kayyım atamasına tepki gösteren CHP’li Mahmut Tanal, kararın hukuki olmadığının altını çizdi. Kararın tamamen siyasi bir karar olduğunu belirten Tanal, “Ortada herhangi bir mahkûmiyet kararı yoktur. Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Akış’ın devam eden bir davası vardır. 5 Haziran 2024 tarihinde dava görülecekti. İş bu karar, mahkeme heyetini, yargılamayı etkileme amacı taşımaktadır. Söz konusu hamleyle, mahkeme kararı öncesi yargılamayı etkileme hedeflenmektedir. Belediye Başkan Adayı’nın ‘seçilmesinde engel yoktur’ diyorsunuz. Seçim sonucunda Belediye Başkanlığı koltuğuna oturuluyor. Sonra kalkıp, yargılama konusu yapılan geçmişteki olayları sıralayarak, görevden alınma kararı alıyorsunuz. Bu hukuksuzluktur, siyasi hamledir” dedi. 

BEKAROĞLU'NUN PAYLAŞIMI

Adana'da yangında anne ve çocuğu yaşamını yitirdi Adana'da yangında anne ve çocuğu yaşamını yitirdi

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da, “Yapmayın, etmeyin, bu ülkeyi, bu halkı bölmeyin! Bilmiyorum, Başkan belki de bir suç işledi; buna mahkeme karar verir. (Gerçi DEM’liler için bu kararlar da inandırıcı değil ya…), eğer Başkan’ın mahkumiyeti kesinleşirse seçilmiş meclis üyeleri yerine yeni Başkanı seçer. Niçin bu normal prosedürü Kürtler söz konusu olduğu zaman işletmiyorsunuz? Siz, siz bütün bu işleri yapanlar, siz kimsiniz ve ne yapıyorsunuz?" diyerek, tepki gösterdi. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/243770