CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Türkiye'de mühendislerin yüzde 60'tan fazlasının asgari ücret ile çalışmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin "Boşuna mı okuduk" kampanyasına destek veren Gülcan Kış, "Ben de bir inşaat mühendisi olarak bu haklı davada yanlarındayım" dedi.

ANKARA ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış mühendis, mimar ve şehir plancılarının taleplerini meclis genel kurulunda dile getirdi.

Türkiye'nin tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşadığına değinen Gülcan Kış, hayat pahalılığı ve artan fiyatların mühendis ve mimarları da derinden etkilediğini söyledi. 

Kış, "Ülkemizin kalkınması, sanayileşmesi ve gelişmesi sürecinde mühendis, mimar ve şehir plancılarının katkıları son derece büyüktür. İşsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik mühendis, mimar ve şehir plancılarının öncelikli sorunları olmaya devam ediyor.

Bugün, mühendislerin yüzde 60'tan fazlası asgari ücretle çalışıyor, mezun olan her genç ya işsizlikle ya da düşük ücretle karşı karşıya. Üreten ve gelişen bir Türkiye için bilimin ışığında çalışan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği seslerini duyurmak, sorunlarına dikkat çekmek adına "Boşuna mı okuduk?" kampanyası başlatmışlardır. Ben de bir inşaat mühendisi olarak, bu haklı davada yanlarında olduğumu iletiyor, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin 69'uncu kuruluş yıl dönümünü kutluyorum" dedi.

Editör: Hamza Özkan