DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’a gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Diyarbakır'da gerçekleştireceği ziyaretler öncesi Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Özgür Özel toplantıya, CHP milletvekili adayı Sezgin Tanrıkulu ve İttifakın milletvekili adayları ile birlikte katıldı.

“Tanrıkulu'nun buradan aday olması çok önemli”

Seçimlerde Diyarbakır'ın merakla takip edilen üç büyük kentten biri olduğunu ifade eden Özel, "Biz bugün Tanrıkulu'nun Diyarbakır’dan aday olmasına çok önem veriyoruz. Tanrıkulu'nun burda aday olması son derece anlamlıdır. Gün gelecek parlamentoda Diyarbakır'ı temsil edecek diyorduk o gün bugündür. Diyarbakır halkı Sezgin Tanrıkulu'nun arkasındadır. Türkiye’de 16 ilde 6 siyasi partiyle İttifak halindeyiz" diye konuştu.

“Onlara domuz bağını hatırlatacağız”

"Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz" diyen Özel şunları söyledi: "Artık milletti ve ülkeyi yoran bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidar elinden bulundurduğu güç ile seçimi terörize ediyor. Biz bundan dört yıl önce Mart'ın sonu bahardır diyorduk. Bizler bahara ve güneşe uygun kampanyalar yaptık. AKP ve MHP bu ülke üzerine karabasan yağmuru getirmiştir. HÜDA PAR adınaHizbullah'ın davasının avukatı olan parti kendi içlerinde seçime sokuyorlar. Bizler onlara domuz bağını, Şehit Gaffar Okan'ı hatırlatırız.

Saray rejimi özgürlük talebini, gençlerin hayalini yok ediyor. Bu iktidar para yok diyordu ama zenginlere para buluyordu. Seçimi kaybedeceklerini biliyorlar ve her şeyi yapmaya başladılar. Seçime bir yıl kala artık para basarak seçimi kurtarma çabası boşa gitti. Devletin yatırımını partiye mal etmeye başladılar. Alanlarda soğanları değil TOGG'u konuşun. Emine hanımın bilezikleri ile değil hepimizin vergileriyle yaptınız."

Seçimlerde HDP ile yarıştıklarını belirten Özel, "Biz Yeşil Sol Parti çatısı altında seçimlere giren HDP ile milletvekili seçimlerinden yarışıyoruz ama Cumhurbaşkanlık seçimlerinde Diyarbakır’ın yüzde 85'i Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini söyledi. Bunu gören iktidar, 'bunlar terörler bir araya geldi' diyerek propaganda yapıyor" ifadelerini kullandı.

“Kayyum yönetimine son vereceğiz”

CHP'nin kayyum yönetime son vereceğini söyleyen Özel, "Recep Tayyip Erdoğan 2004 yılında kendisini Milletvekili olarak seçen seçmenin seçtiği belediye başkanına kayyum atadı. Bu iktidarın artık hiç bir iradeye saygısı yok. Kürtler Kemal beyi tercih edince 'gizli bir anlaşma mı var' diyip duruyor" ifadelerini kullandı.

Bir şehrin topyekün suçlanılmasın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Özel, "Erzurum kentinin hepsini suç saymak demokratik bir anlayış değildir. Belediye başkanı, emniyet müdür ve vali bu işin sorumlusudur. Provokasyonu bunlar yaptı. Bunların olmasının tek sebebi seçimleri bizim kazanmış olmamızdır. Cumhuriyetin 100. Yılında bu değişmi biz sağlayacağız" diye belirti.

“Kürtler, sorun var diyorsa vardır”

Kürt soruna değinen Özel, "Kürt sorunu bizim sorunumuz diyen iktidar bugün bu sorunu inkar ediyor. Biz CHP olarak vatandaşın beyanını esas alıyoruz. Kürtler, sorun var diyorsa vardır. Bu sorunu çözmek birinci görevimizdir. Gerçek helalleşmenin peşindeyiz. Pazartesi helalleşme gündür. Kardeşçe birlik içinde hep beraber barış içinde yaşayacağız" dedi.


`KOYNUNDA HİZBULLAH PARTİSİ VARDIR´


Özel, Cumhur İttifakı ile ilgili olarak, "Yapılarına kattıkları 2 partiyle birlikte önce 4 parti oldular. Daha sonra listelerine aldıkları 2 partiyle birlikte, 6 parti oldular. Adalet ve Kalkınma Partisi´nin bir kolunda Devlet Bahçeli ve MHP, bir kolunda Büyük Birlik Partisi var ama listelerinde, içlerinde, böğründe ve koynunda Hizbullah partisi vardır. HÜDA PAR´ın bugünkü genel başkanı Hizbullah davasının avukatıdır. Gonca Kuriş´i ve Gaffar Okkan´ı hatırlatırız. Cumhuriyet Halk Partisi´ne her fırsatta sürekli iftira ve hakaret edenlerin bir kollarında milliyetçi partiler ve listelerinde de HÜDA PAR´ın olduğunu yakından görmek gerekir. Devletin yatırımlarını partiye mal etme dönemi geldi. İnsanlar aç gezerken meydanlarda Togg gezdirdiler. Elektrikli otomobil projesi hepimizin destekleyeceği proje ve ben Meclis´te bir tane de bana bırakın, binelim ki reklamı olsun dedim. Varank, sen bunu AK Parti´nin otomobili haline getirirsen toplumun yüzde 60´ı bu arabaya 3 metreden fazla yaklaşmaz. Türkiye´yi çok gerdiniz. Verin bunu biz de kullanalım, partimiz bu araçtan satın alsın. Meclis´e bırakın ve hep birlikte olalım dediğimiz Togg´u vatandaşa, `açlığını, soğan, ekmek fiyatını konuşma, bak Togg getirdim onu konuş ve sen aç değil Togg´sun´ dediler. TCG Anadolu, Tayyip Bey'in Karadeniz´deki takası haline geldi. Kamer Beyin dediği gibi, `değil ki Emine Hanım´ın bileziklerini sattınız da yaptınız bunları. Herkesten toplanan vergilerle yaptınız" ifadelerini kullandı.


`HDP´YE YAKIN SEÇMEN KILIÇDAROĞLU´NU TERCİH EDİNCE BİRİLERİNİN KARNI ŞİŞİYOR´


İktidarın yerel seçimlerde sıkıştıklarında Abdullah Öcalan´dan mektup alarak okuttuğunu ifade eden Özel, "Saymadıkları terör örgütü adı kalmadı. Ortaya koymadıkları yalan kalmadı. Kendileri yerel seçimlerde sıkıştıklarında koşarak Abdullah Öcalan´dan mektup alıp, hem de ailesi yıllardır ziyaret etmemiş, avukatları görüşemiyor. Avukat olmayan bir kişi, nasıl oluyorsa gidip görüşmüş ve mektup almışlar, devletin ajansına okutuyorlar. Osman Öcalan´a kamera yolluyorlar. Halkların Demokratik Partisi aday çıkarmamış ama seçimlerde yarışıyoruz. HDP parti kapatma tehlikesinden dolayı, Yeşil Sol Parti ile seçime giriyor. Milletvekilliğinde yarışıyoruz ama cumhurbaşkanlığında bir yanda Recep Tayyip Erdoğan, diğer tarafta Kemal Kılıçdaroğlu olunca, HDP´ye yakın seçmen yüzde 85 oranında Kemal Kılıçdaroğlu´nu tercih edince, birilerinin karnı şişiyor. Yok, `siz teröristsiniz, yok anlaşmalar yaptınız´ falan diyorlar. AK Parti´lilere soruyorum. Bizim ne yaptığımız değil. Yıllardır bu insanlara ne yaptığınız, sonuçta etkili olmuş olabilir mi? Biz elbette demokrasi vaat ediyoruz. Türkiye´de bazı seçmenlerin belediye başkanı seçerken bazı bölgelerde seçemediğinin farkında mısınız? Manisa, Konya, Adana belediye başkanı seçen illerken, Diyarbakır´ı, Siirt´i, Van´ı belediye başkanı seçemeyen iller arasına soktuğunuzun farkında mısınız?" dedi.


`ERZURUMLULARI KİMSE SUÇLAMASIN´


Dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun Erzurum´daki mitinginde çıkan olaylara da değinen Özel, şunları söyledi:
"Parayla, petrol, projelerle, tehdit, şantaj siyasetiyle olmadı. Dünden itibaren saldırıyorlar ve saldırtıyorlar. Dün ilk açıklamam, `Erzurumluları kimse suçlamasın´ şeklindeydi. Bir şehrin topyekûn işaretlenmesi, suçlanması demokratik bir davranış değildir. Erzurumlular, yaşananların suçlusu değildir. Erzurumlular yaşananlardan utanç duyuyorlar. Orada 200 tane provokatör var. Mitingin yapılacağı alanı zapt ederek, belediye hizmet araçlarını koyarak, provokasyonu ilk başlatan belediye başkanıdır. İkincisi emniyet müdürü, üçüncüsü validir. `Emniyet müdürü ve valiyi dakikalar içerisinde görevden almazlarsa, yaşananların vebali Erdoğan´ın boynunadır´ demiştim. Bu işten Adalet ve Kalkınma Partisi´nin sorumluluğu olmadığına beni ikna et, sözümüze kıymet veren herkes sakin olsun. Geçtiğimiz seçimlerde bunlar var mıydı? Bu seçimlerde bunların aniden başlamasının sebebi, biz kazanıyoruz, halk kazanıyor. Bunu görmek lazımdır."

“Beni sandıkta mahcup etmeyin”

Diyarbakır’da aday olmanın kendisi için çok önemli olduğunu belirten CHP Diyarbakır 1. Sıra Milletvekili adayı Sezgin Tanrıkulu, "Yıllar sonra Diyarbakır'da sizin karşınıza çıkmam beni heyecanlandırıyor. Türkiye'nin temel meselelerini çözmek için sizlerin desteklerinizi bekliyorum. Benim siyasi kimliğim bu kentte oluştu, ben bu kentte aitim. Kenttin sağ duyusuna güveniyorum. Bize güvensizler, bu güne kadar bu halkı mahcup etmedik. Sizde bizi sandıkta mahcup etmeyin" şeklinde konuştu.

(Kaynak:Yazılı Haber DHA-Tigris)

Editör: Hamza Özkan