ANKARA- Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis’e gelmeyen gazetelere işaret eden CHP'li Mahmut Tanal, Meclis’in tüm gazeteler ile sözleşme yaptığını, Yeni Yaşam Gazetesi için neden yapılmadığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Riha (Urfa) Milletvekili Mahmut Tanal, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis’in 2024 bütçe teklifi üzerindeki görüşmeler sırasında Meclis’e alınmayan gazetelere dikkat çekti.

NEDEN YAPILMADI?

Meclis’in yayınlanmış tüm gazeteler ile sözleşme yapması gerektiğini ancak Yeni Yaşam Gazetesi ile yapmadığını anımsatan Tanal, bunun nedenini sordu. Tanal, Diğer gazeteler geldiği halde Yeni Yaşam gazetesi gelmiyor. Meclis’e gelmeyen gazetelerden, gelip de Genel Kurul’a gelmeyen gazeteleri söylüyorum. Meclis’e gelip, Analiz gazetesi Genel Kurul’a gelmiyor. Diriliş Postası, Dünya, Evrensel gazetesi gelmiyor. Tüm gazetelerden en az 2 tane alınırken, Evrensel gazetesinden bir tane alınıyor. Karar, Korkusuz, Milli Ekonomi, Posta, Takvim, Türkgün, Yeniasır, YeniBirlik, Yeni Mesaj, AGOS gazeteleri gelmiyor. Neden bu gazetecilik ayrımı yapılıyor” dedi. 

Tanal, gazetelerin Meclis’teki tüm parti gruplarına da dağıtılmadığını belirtti ve “Saadet Partisi, HEDEP gruplarına gitmiyor. Neden bu gruplar arasında ayrımcılık yapılıyor” diye konuştu.

GAZETECİLERİ SORDU

Tanal, ziyaretçi salonunda da tüm gazetelerin bulunmadığına dikkat çekerek, “Akşam, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah var. Türkiye, Yenişafak. Diğer gazetelerin hiçbiri. Ne Sözcü’sü, Karar’ı, ne Milli Gazete. Genel Kurul’a Milli Gazete de gelmiyor. Bu ayrıştırma niye yapılıyor. Basın bürosuna 2 gazete geliyor. Adı üstünde basın bürosuna, Hürriyet ve Sabah geliyor. Genel Sekreterlik bekleme salonu, Hürriyet, Posta, Sabah geliyor. Diğer gazetelerin hiçbir yok” diyerek, tepki gösterdi.

Editör: Hamza Özkan