İSTANBUL - AYM’nin “ihlal” kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda toplanmaları engellenen Cumartesi Anneleri, engellemelere rağmen yürüyüş düzenledi. 

MA'nın haberine göre; Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem, 954’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen polis ablukasında olan Galatasaray Meydanı’na yürüyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, tüm baskı ve engellemelere rağmen eylemlerini sürdürdü. 

AYM’nin “ihlal” kararı ardından 14’üncü haftada Galatasaray Meydanı’na yürüyen Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amed Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. 

Ellerinde karanfillerle yürüyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularını engelleyen polis, eyleme katılanlara kelepçe takarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

POLİS GAZETECİNİN BOĞAZINI SIKTI

Gözaltı sonrasında açıklama yapmak isteyen milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ahmet Şık, polis tarafından engellendi. İki milletvekilini ablukaya alan polis, görüntü almak isteyen gazetecileri ise darp etti. Darp edilen PİRHA muhabiri Dilan Şimşek yere düşerken, bir polis Artı TV muhabiri Umut Taştan’ın boğazını sıktı.

18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Hanife Yıldız, İkbal Eren, Mikail Kırbayır, Maside Ocak, Besna Tosun, Hasan Karakoç, Ali Tosun, Eren Keskin, Leman Yurtsever, Cüneyt Yılmaz, Oya Ersoy, Gülendam Özdemir, Nimet Tanrıkulu, Ümit Biçer, Hayrettin Pişkin, Ezgi Çetin, Şifa Nur Çetin, Ömer Kavran.

YASAL PROSEDÖRLER İHLAL EDİLİYOR’

Gözaltılara ilişkin Cumartesi Anneleri ve İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu, online açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan avukat Özlem Zıngıl, AYM kararına rağmen Cumartesi Anneleri’nin engellenmesinin bir hak ihlali olduğunu söyledi. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın AYM’ye rağmen yasak kararı aldığını ifade eden Zıngıl, “İstanbul Valisi, Beyoğlu Kaymakamı ve İstanbul Emniyet Müdürü, AYM’nin hükme bağladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek, yetkilerini hukukun sınırları içinde kullanmak zorundadır” ifadelerini kullandı.  

‘SUSMAYACAĞIZ’

Av. Zıngıl, devletin hukuka bağlı olmak zorunda olduğunu vurgulayarak, “Kayıplarımızı aramak, onların akıbetlerini öğrenmek istemek, adil bir hukuk sistemi talep etmek suç değildir. Biz ihlal ettiğiniz haklarımıza ve gözaltında kaybedilen sevdiklerimize kavuşmak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Sesimiz insanın zulme, zorbalığa karşı itirazıdır, susmayacağız” dedi. 

ÇANAKKALE 

İHD Çanakkale Şubesi de, gözaltılara ilişkin Şair Ece Ayhan Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Cumartesi Anneleri burada” pankartının açıldığı açıklamaya, İHD Çanakkale Şube Başkanı Zilan Leventoğlu, İHD Yöneticisi Burak Akay ile çok sayıda hukukçu ve insan hakları savunucusu katıldı. “Sesimiz zulme, zorbalığa karşı itirazıdır, susmayacağız” başlıklı basın metnini, İHD Çanakkale Şube Başkanı Zilan Leventoğlu okudu.

Cumartesi Anneleri’nin eyleminin yasaklanmasına tepki gösteren Leventoğlu, kayıpları aramaktan ve adalet mücadelesi yürütmekten vazgeçmeyeceklerini belirterek, mücadeleye devam edeceklerini belirtti. 

Editör: Hamza Özkan