AMED - DBP, 5 Kasım'da Amed'te gerçekleştireceği büyük konferansa hazırlanıyor. Partinin MYK üyesi Faruk Tatlı, konferansın temel gündemlerinden birinin İmralı tecridi olduğunu vurguladı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 12 Kasım’da Ankara’da 6’ncı Olağanüstü Kongresini gerçekleştirecek. Parti kongresi öncesi ise, 5 Kasım’da Amed’te bulunan Geterler Düğün Salonu’nda büyük bir konferans düzenlenecek. “Örgülü toplumla özgür yaşamı kuralım” şiarıyla yapılacak olan konferansa Kurdistan ve Türkiye kentlerinden binlerce kişinin katılımı öngörülüyor. DBP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Faruk Tatlı, gerçekleştirecekleri konferansın önemine işaret ederek, konferansın “esas kongre” olduğunu söyledi. 

YOL HARİTASI AÇIKLANACAK

2015 yılında küçülmeye gittiklerini ve 2021 yılının Şubat ayında gerçekleştirdikleri kongre sonrası “Kurdistan’da örgütlenme” şiarıyla 20 ilde yeniden örgütlendiklerini Tatlı, Türkiye kentlerinde de danışma büroları açarak örgütlülüklerini büyüttüklerini ifade etti. Tatlı, kongre öncesi birçok konuda tartışma yürüttüklerini ve halk toplantılarında önümüzdeki döneme dair yol haritasına dair öneriler aldıklarını aktardı. 5 Kasım’da da geniş katılımla halkla bir araya gelineceğini belirten Tatlı, bu konferansta yol haritalarını açıklayacaklarını kaydetti. 

Tatlı, “Bilindiği gibi siyasi partilerin kongrelerini Ankara’da yapma gibi bir zorunluluğu var. Biz daha çok Ankara’da temsili kongre yapacağız. Asıl kongre ve konferansımızı Amed’te halkla buluşup yapacağız. Burada yeni dönem yol haritamızı ve yeniden yapılanmamızı tartışacağımız” diye konuştu. 

ÖRGÜTLÜLÜK VURGUSU

Mayıs ayında yapılan genel seçimler sonrası örgütlülükte dağınıklık konusunun en çok tartıştıkları konu olduğunu aktaran Tatlı, "Asıl amacımız Kurdistan’da yeniden örgütlülüğü sağlamak. Örgütlülüğü sağlayıp, mücadeleyi yükseltmek. Bugün Türkiye siyasetine bakıldığında ciddi bir tıkanma ve tekrarı yaşama söz konusu. Bu tıkanmayı aşma noktasında DBP’ye ciddi rol ve misyon düşüyor. Bunu halka, siyasetin merkezine yansıtmak açısından güçlü bir irademiz de söz konusu. Bu kongre örgütlülük noktasında ciddi bir virajdır aynı zamanda" diye kaydetti. 

Ortadoğu coğrafyasında önemli gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçtiklerine dikkati çeken Tatlı, son İsrail-Filistin savaşına işaret etti. Tatlı, "Felsefemiz olan demokratik ve komünal yaşam tarzıyla Ortadoğu’daki karmaşaya cevap olmaktır. Bu süreçte Kürt halkı olarak örgütlülüğümüzü güçlendirmek, birlikteliğimizi sağlama noktasında ciddi bir çaba harcamalıyız. 5 Kasım’daki konferans bu açıdan önemli ve tarihidir” şeklinde konuştu. 

KONFERANSA KATILIM ÇAĞRISI

Kongre ve konferansa önemli bir rol biçtiklerini dile getiren Tatlı, şunları söyledi: "Bütün halkımız konferansa davetlidir. Konferansımızda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecride vurgu yapılacak. Tecridi kırmaya yönelik de bazı kararlaşmalar konferansta açıklanacaktır."

Editör: Hamza Özkan