AMED - Yeni dönem görev dağılımını belirleyen DBP, önümüzdeki süreçte Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için eylem ve etkinliklerinin devam edeceğini vurguladı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 6'ncı Olağanüstü Kongresi'nin ardından Amed’te 20-21 Kasım’da Parti Meclisi (PM) ve Kadın Meclisi toplantılarını gerçekleştirdi. DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır'ın başkanlığında yapılan toplantıların sonuç bildirgesi açıklandı. 

SONUÇ BİLDİRGESİ

Bildirgede, "Kurdistan, Türkiye ve Ortadoğu da ırkçılık, milliyetçilik ve dinciliğin cinsiyetçilik eksenli bir politikayla kadınlara ve topluma karşı amansız saldırılarıyla karşı karşıya olunduğunun belirtildiği bildirgede, zorlu dönemde olunduğu ifade edildi. Bildirgede, “Kadın kırımı şiddet ve özel savaş politikaları ile kadınlar, çocuklar ve gençler erkek egemen zihniyetin sistematik saldırılarına derin bir şekilde maruz kalmışlardır.  Faşizmi kurumsallaştırma temelinde gelişen diktatörlük heveslisi egemen milliyetçi, dinci, ırkçı koalisyon, toplumu hizaya sokma politikalarını Kürt düşmanlığı ve cinsiyetçilik üzerinden örmektedir. AKP-MHP faşizmi ve ilkel milliyetçilik üzerinden gelişen Kürt halkına karşı topyekûn savaş ve soykırım politikalarının dozunu gün geçtikçe artırmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

‘YENİ LOZAN’A İZİN VERMEYECEĞİZ’

AKP'nin "Türkiye Yüzyılı" hedefinin altında Kürtleri statüsüz bırakan Lozan Antlaşmasının güncellenmesinin yattığı belirtilen sonuç bilgidergesinde, şu ifadelere yer verildi: "Bu bakımdan yeni yüzyılda da inkar ve imha siyaseti ile yürüttüğü soykırım savaşıyla Kürtlerin yine statüsüz bırakılması hedeflenmektedir. Lozan Antlaşması üzerine tartışmaların derinleştiği bu dönemde geride bıraktığımız yüzyıldaki gibi Kurdistan’ın statüsüz bırakılmasına karşı Kürt halkının kararlı ve örgütlü mücadelesi  yeni bir Lozan’ın yaşanmasına izin vermeyecektir. 100 yılık mücadelemizin birikimleri bizlere bunu göstermektedir. Diğer yandan 21’nci yüzyılda 3’üncü Dünya savaşı, bugün Ortadoğu’da, Kafkasya’da Rusya-Ukrayna, Mezopotamya’da İsrail-Filistin arasında bizzat ve vesayet güçleri tarafından yoğun bir şekilde, Kurdistan’da da olanca hızı ile sürüyor. Siyonist/faşist İsrail Devleti’nin iktidar güçleri ile cihadist Hamas arasında kural ve ahlak tanınmadan bir savaş sürdürülmektedir. Bu kuralsız ve ahlaksız savaş Kurdistan’ın dört parçasında da sürüyor. İsrail-Filistin savaşı iki teolojik milliyetçi düşüncelerle bezenmiş güç arasında imha ve var oluş savaşı sürerken zarar gören iki taraftan da sivil halklar, kadınlar ve çocuklar oluyor. Süren bu 3’üncü Dünya Savaşı’nda Filistin mücadelesinin öznel güç ve gerçeği olan halk bugün büyük can kayıpları ve acılar yaşamaktadır. Bu savaş haksız bir savaştır. İşgal ve imhaya dayalı yapılan bu vahşeti lanetliyor ve kınıyoruz.

DEMOKRATİK KONFEDERALİZM

Kurdistan coğrafyasının her yerinde benzer savaş politikaları ile birlikte kimyasal gazlar, taktik nükleer bombalar, suikast eylemlerinin yanında ekoloji düşmanlığı, yer altı-yer üstü enerji kaynakları, iletişim, ulaşım, aydınlanma, gıda ambarları, su şebekeleri, inanç kurumları, okullar, üniversiteler, spor salonları, sosyal aktivite, parklar, çocuk oyun alanları ve hastanelerin bombalandığının altının çizildiği bildirge şu şekilde: “İnsanlar katlediliyor. Doğa tahrip edilerek canlılar yok ediliyor. Kurdistan’ın dört parçasında yaşayan halkımız diğer halklar ile bir arada yaşamın toplumsal inşasına hayat kazandırmak için demokratik konfederalizm de ısrarcıdır. Halklar bu ısrarını 5 Kasımda Amed’de gerçekleştirdiğimiz konferansta net bir şekilde orta koydu. 

KOŞULLAR BİZDEN YANA

Coğrafyamızda ödenen bedeller neticesinde açığa çıkan yaşam gerçeği, olumlu mücadele seyri, bizleri heyecanlandıran bir sürece doğru hareketlendirmiştir. Yeniden yapılanma süreci kapsamında halklar ile yürütülen tartışmalarla önümüzdeki sürecin mücadele hattına dair kararlılığı ortaya çıkardı. Bu objektif somut durumu, örgütsel çalışma hattını, özverili bir tempo ile pratikleştirerek bu Faşist sistemin 2015 yılından bu yana halklara yönelik korku, şiddet, baskı ve sindirme politikalarına karşı kararlı mücadelemizle bu faşist zihniyete kaybettireceğiz. Amed’de ki konferansımızda açığa çıkan coşku, heyecan, kararlılık, toplumsal özgürlük inşası için imha konseptine karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Konferans, kongre ve PM toplantılarımızda iradenin pratikleşmiş halinin harekete geçirme kararlılığı açığa çıktı. Mevcut durum ve koşullar an itibarıyla bizden yanadır.

SAYIN ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLANANA KADAR EYLEM

Dört parça Kurdistan’da, Türkiye’de ve Ortadoğu’daki tüm sorunların temel kaynağı, toplumsal gerçekliğe dayalı mekanizmanın asıl çözüm öznesi olan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin, toplumun tüm yaşam alanlarına sirayet ederek derinleştirilmesidir. Mücadelemiz İmralı’nın tecridinin kırılması, Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasıdır. Kürt halkı başta olmak üzere, dostları, devrimci demokrat güçler ve toplumsal muhalefetin öncelikli talebi budur. Uzun bir süredir bu talep doğrultusunda Avrupa, Rojava ve birçok yerde yapılan eylem ve etkinlikler 9 Ekim itibariyle önemli bir boyuta evirilmiştir. Bunu en önemli aşamalarından biride 18 Ekim’de Kürdistan ve Türkiye’nin kentlerinden tüm baskı ve engellemelere rağmen, Gemlik yürüyüşü gerçekleştirilmiştir. Yeni mücadele hattımızda da Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılıp, fiziki özgürlük koşulları sağlanana kadar eylem ve etkinliklerimiz en güçlü ve kararlı bir şekilde devam edecektir. Yeni dönemde DBP olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve gereken tüm adımları atmaya hazırız. Yeni yüzyılda rol ve misyonumuzun farkında olarak Kürt halkına kazandırmak üzere buradayız. Halkımızla birlikte ahlaki-politik toplum siyasetini örme ve büyütme kararlılığıyla büyük başaracağımıza ve kazanacağımıza inanıyoruz.”

MYK ÜYELERİ

Bildirgede, yeni dönem görev dağılımı da yer aldı;

Eş Genel Başkanlar: Çiğdem Kılıçgün Uçar - Keskin Bayındır

Eş Genel Başkan Yardımcıları: Mervan Yıldız, Faruk Tatlı

DBP MYK: Narin Gezgör, Abdurrahman Sever, Berivan Bahçeci, Murat Kılıç, Berivan Helen Işık, Hayrettin Altun, Gulan Çağın Kaleli.

KOMİSYONLAR

Örgütlenmeden Sorumlu Eşsözcüler: Faruk Tatlı, Narin Gezgör

Eğitimden Sorumlu Eşsözcüler: Mervan Yıldız, Murat Kılıç, 

Diplomasiden Sorumlu Eşsözcüler: Berivan Helen Işık, Mehmet Şirin Tunç

Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası

Genel Saymanlık Eşsözcüleri: Hayrettin Altun, Elif Turan

Kadın Meclisi’nden Sorumlu Kadın Sözcüsü: Berivan Bahçeci

Hukuktan Sorumlu Eşsözcüler: Gulan Çağın Kaleli, Mehmet Öner

PM LİSTESİ

PM listesi: Abdulhakim Gülmez, Abdurrahman Sever, Ayşe Çelikbilek, Berivan Bahçeci, Berivan Helen Işık, Çiçek Arıç, Elif Turan, Engin Güleser, Enver Güler, Faruk Tatlı, Gulan Çağın Kaleli, Hayrettin Altun, Hüseyin Birlik, İzzet Karadağ, Mervan Yıldız, Murat Kılıç, Narin Gezgör, Nurten Üzümcü, Selamettin Yılmaz, Şevin Coşkun.

PM yedek liste: Abdullah Ekelik, Aliye Kılıldamar, Mehmet Öner, Aziz Baday, Barış Ekinci, Eşref Yaşar, Evliya Alkan, Göğerçin Aras, Gönül Yalçın, Gülbahar Kuş, Kenan Eksin, Mehmet Şirin Tunç, Murat Yücel, Nurten Karagöz, Ömer Koç, Ömer Kulpu, Uğur Bayrak, Yasemin Üçer, Yusuf Bozkuş, Yücel Akdağ

Merkez Disiplin Kurulu Asil üyeler: Asiye Yılmaz, Avni Binici, Filiz Buluttekin, Hacı Kabak, Hamdiye Turgay Bilek, İsmail Kino, Mehmet Nuri Deniz. 

* Merkez Disiplin Kurulu Yedek üyeler: Abdurrahman Yalın, Emel Temel, Şirin Çoban, Selma Bozkurt.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/224876