HABER MERKEZİ –  Eşbaşkanlık sistemine yönelik saldırılara, “Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır” yanıtını veren DBP, aday adaylarına ve halka, eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık ilkesini sahiplenme çağrısı yaptı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu, eşbaşkanlık sistemine yönelik saldırılara ilişkin açıklama yaptı. “Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “Değerli Halkımız, faşizmin karanlığında yurtsever mücadele geleneğimizin büyük bedellerle Kürt halkı başta olmak üzere bölgenin ezilen halklarına özgürlük modeli olarak armağan ettiği eş temsiliyetin yönetim formu olan eş başkanlık kapsamlı bir saldırı altındadır” denildi. 

‘EŞİT TEMSİLİYET TARTIŞMAYA AÇILMAK İSTENMEKTE’

Paradigmaları gereği olarak 31 Mart Yerel Seçimleri’ne giderken parti olarak iddialı oldukları her seçim bölgesinde ön seçimlere giderek tarihi bir ilke imza attıklarını hatırlatan DBP, “Adaylarımız halk tarafından doğrudan seçilerek radikal demokrasinin başarılı bir örneği sergilenmiştir. Demokrasi ve özgürlük mücadelemizin önemli bir kazanımı olan ön seçimlere halkımızın ve ada adayı arkadaşlarımızın sahiplenişi kimi kesimleri rahatsız etmiştir. Özellikle siyasal geleneğimizde yaşamın her alanına uygulanan eşit temsiliyet ilkesi bilinçli olarak tartışmaya açılmak istenmektedir” ifadelerine yer verdi. 

‘HALKIMIZ DUYARLI VE HASAS OLMALI’

Açıklamada, “Bilerek ya da bilmeyerek bu tartışmaların tarafı olmak, kadın özgürlük mücadelemize ve paradigmamıza yönelik saldırılara zemin olmak anlamına gelir. Eş Başkan adaylarımız üzerinden yürütülen bu art niyetli tartışmalara karşı öncelikle adaylarımız ve halkımızın duyaralı ve hassas olması gerekir” çağrısı yapılarak, “Paradigmamızın gereği olan eşit temsiliyet, eş başkanlık ve kadın iradesini kabul etmemek mücadelemiz açısından asla kabul edilmeyecektir. Adaylarımız tamamı partimizin eş başkanlık ve eşit temsiliyet felsefesi ve fermuar sistemini bilerek ve kabul ederek ön seçimlere girmiştir” diye belirtildi. 

‘ASLA TAVİZ VERİLMEYECEKTİR’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Seçilen her arkadaşımız partimiz ve halkımızın eş başkanıdır. Ortadoğu ve dünyaya model haline gelen, dünya kadınları ve halklarının mücadele sloganı haline gelen kadın özgürlük mücadelemizi, paradigmamızı ve gereği olan eş başkanlık ilkesinden asla taviz verilmeyecek. Ulus devletçiliğin tekçi başkanlık zihniyeti asla kabul edilmeyecektir. Soykırım cenderesinde olan halkımızın önceliği bizim açımızdan bir mücadele süreci ve mevzisi olan 31 Mart Yerel seçimleri sürecince örgütlülüğünü, birliğini ve bütünlüğünü güçlendirmektir. 

Vanlıların iradesine darbe: Mazbata AKP'li adaya verildi Vanlıların iradesine darbe: Mazbata AKP'li adaya verildi

Başta aday adaylarımız olmak üzere tüm halkımızı paradigmamızın gereği olan eşit temsiliyet ve eş başkanlık ilkesini sahiplenmeye ve mücadelemizi büyütmeye davet ediyoruz. “

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/233512