ANKARA - DBP’nin 6'ncı Olağanüstü Kongresi'nde yapılan seçimlerde, Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır yeni Eş Genel Başkanlar olarak seçildi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kongrenin düzenlendiği salona, “Tecride hayır, barış hemen şimdi”, “Kürt sorununda demokratik çözüm”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Ziwanê Kurdkî wa bibo ziwanê fermî” pankartları asıldı. Barış Anneleri’nin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ve yurttaş kongreye katıldı. 

'ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK' ÇAĞRISI 

Kongre Divan Eşbaşkanlığı'na Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Gülderen Varlı ve Vezir Coşkun Parlak seçildi. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Coşkun, politik tutuklulara selam gönderdi. Kongrenin "PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne vesile olmasını" dileyen Coşkun, “Tüm arkadaşlarımızın yolu açık olsun” dedi. 

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, konuşmasında Kürtlere dönük saldırılara değindi. Kürt halkının faşizme karşı mücadele ettiğini söyleyen Aydeniz, "Kürtlere yönelik her türlü yola başvuran devlet, Kürtlere boyun eğdiremedi. Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu mücadele Kürt halkının özgürlüğüdür. Nerede olursak olalım halkımızla birlikte bu mücadeleyi vereceğiz. DBP bugün cezaevlerinde direnen ve Kürt halkının dili, özgürlüğü için mücadele edenlerin yanındadır. Kürt halkı ve önderliğine uygulanan tecride karşı her alanda mücadele edeceğiz. Sayın Öcalan ve Kürt halkı özgür olana kadar bu böyle devam edecek. Mutlaka özgürlük kazanacağız” diye belirtti.

‘KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

DBP’nin 30 yıllık mücadele birikimi olduğunu ifade eden DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, “Bu yolda yüzlerce arkadaşımız canını verdi. Biz onların mücadelesiyle bugün yol yürüyoruz. DBP bundan sonra da geçmişinde aldığı güç ve yolla devam edecek. Her alanda mücadelemiz sürdüreceğiz. Öcalan üzerinde büyük bir tecrit uygulanıyor. Biz DBP olarak bu tecridi kırmaya kararlıyız. Tecridi kıracağız ve Öcalan’ın fizik özgürlüğünü sağlayacağız. Bugün kapitalist devletler Kürtleri bitirmek yok etmek istiyorlar. Bundan dolayı Kürt ulusal birliği için mücadele edeceğiz. Bu sorumluluklarımız yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı. 

'ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ’NE ÇAĞRI

Partinin 5 Kasım'da Amed’te gerçekleştirdiği konferansta Eş Genel Başkanlık görevi için önerilen Çiğdem Kılıçgün Uçar da kongrede konuştu. Uçar, Kürtlerin 100 yıllık direnişe değindi. Uçar, "Bu direnişin Kürdistan halkının eliyle daha büyük bir merhaleye ulaşması gerekiyor. Türkiye’deki rejim değişikliğinin belirleyeni Kürt sorunudur. Tecridi sadece bir hukuksuzluk olarak nitelendirmek yetersiz kalacaktır. Bu bir devlet politikasıdır. Kürt sorunun demokratik çözümü İmralı’da hapsedilmek isteniyor. Türkiye’de eşitlik mücadelesi veren herkesi 18 Kasım’da gerçekleşecek Gemlik Yürüyüşü'ne davet ediyoruz. Öcalan üzerindeki tecridi kırmak bu ülkenin 100 yıllık sorununun çözümü demektir" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Ardından seçime gidildi. Partinin Merkez Yürütme Kurulu üyeleri seçildi. Partinin yeni Eş Genel Başkanları da Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır oldu. 

Kongre, "Bijî Serok Apo", "Jin, jiyan, azadî" ve "Bê serok jiyan nabe" sloganlarıyla son buldu.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223976