HABER MERKEZİ - DEM Parti, Wan, Mêrdîn ve Serhat kentlerinde büyükşehir ve belediye eşbaşkan adayları ile belediye ve il genel meclis üyelerini belirlemek amacıyla halk oylaması gerçekleştiriyor. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), birçok kentte büyükşehir ve belediye eşbaşkan adayları ile meclis üyelerini belirlemek amacıyla halk oylaması gerçekleştiriyor. 

WAN

DEM Parti, Wan ve Serhat kentlerinde büyükşehir, ilçe belediye eşbaşkanları, belediye ve il genel meclis üyelerini belirlemek için birçok merkezde sandıklar kurdu. Serhat’ın biri büyükşehir, 8 kenti ve 35 ilçesinde yaklaşık 35 bin kişi oy kullanacak. Sabah saatlerinde sandıkların kurulduğu salon, il ve ilçe binalarına akın eden halk, demokrasi şölenine öncülük ediyor. 

HALK DEMOKRASİ ŞÖLENİNDE BULUŞUYOR

Halk oylamasının en kalabalık geçtiği kentlerden biri olan Wan’da 13 merkezde sandıklar kuruldu. 13 bin 500 kişinin oy kullanmasının beklendiği Wan’da, Kürdistan’ın en kalabalık delege sayının olduğu ilçelerinden biri olan Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesinde halk Villa Park Düğün Salonu’nda bir araya geldi. Kar yağışına rağmen binlerce kişi, ilçenin mahallelerinden sandıkların kurulduğu salona gelmeye başladı. Divanın kurulması ve saygı duruşunun ardından aday adaylarına 5’er dakikalık konuşma süresi verildi. 

Oylama için salona gelen delegeler, partilerinin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, kendi adaylarını seçerek, belediyeyi kayyımlardan kurtaracaklarını belirtti. 

‘ADAYLARIMIZI SEÇECEĞİZ’

Halk oylamasına katılan herkese teşekkür eden annelerden Rabia Sağınç, “Öncelikle bu ön seçimlerde emeği geçen tüm arkadaşlar teşekkür ederim. Ayrıca yoğun kar yağışına rağmen buraya gelip oyunu kullanan halka başarılar dilerim. Sabah erkenden kalktık, yöresel elbiselerimizi giydik ve buraya geldik. Adeta bir bayram havasında ön seçimimizi gerçekleştiriyoruz. Buraya gelmemizi sebebi belediyelerimizi kayyımlardan kurtarmak içindir. Önümüzdeki yerel seçimde kendi adayımızı kendimiz belirleyeceğiz. Yani tam anlamıyla kendi oyumuzu kendimize vereceğiz. Wan’da14 belediye var ve hepsini almaya kararlıyız. Bu topraklar bizim topraklarımızdır. Kendi toprağımızı kendimiz yönetmek istiyoruz. Bütün Kürt halkına başarılar diliyorum” dedi. 

‘AMACIMIZ ÖZGÜR KÜRT TOPLUMU YARATMAK’

Seçimlerin başarılı geçmesine dileyen Havze Gül adlı anne de, şöyle konuştu: “Bütün günlerimizin böyle demokratik bir ortamda geçmesi tek dileğimizdir. Mutlaka sonunda Kürt halkı, özlediği yaşamı yaşayacağına inanıyorum. Kayyım politikalarını kabul etmiyoruz. Kendi irademle kentimizi yönetecek olan kişiyi seçmeye geldim. Bu kayyımları memleketimizden göndereceğiz. Halkımıza başarılar dilerim. Mutlaka zafer Kürdistan halkınındır. Bütün amacımız özgür bir Kürt toplumu yaratmaktır.”

‘ÖN SEÇİMİ YERİNDE BULUYORUZ’

Bir eleştiri ve özeleştiri sürecinin ardından ön seçim kararı alındığını belirten Ramazan Algül, “Yapılan ön seçimi çok doğru ve çok yerinde buluyoruz. Halkın doğrudan demokrasiye katılması en temel ve doğal haktır.  8 yıldır kentimiz kayyımla yönetiliyor. Bütün özel savaş politikalarının devreye girdiği bir dönemde bizim demokrasiyi ve inandığımız ideolojiyi sahiplenmekten başka bir şansımız yok. Kayyımlar bütün toprağımız kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor. Biz bu anti demokratik uygulamayı kabul etmiyoruz. Buna karşı demokratik insan olma mücadelemiz devam edecektir. Her şeye rağmen biz buradayız ve varız. Kendi irademizin bu kenti yönetmesi kadar güzel bir şey olmaz. Bütün başkan aday adaylar hepsi de arkadaşımız, yoldaşımız emekçi insanlardır. Halkımıza başarılar dilerim” diye konuştu. 

MÊRDÎN  

DEM'li Eşbaşkanlar, CHP'li Başkanlara Ziyarette Bulundu DEM'li Eşbaşkanlar, CHP'li Başkanlara Ziyarette Bulundu

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Mêrdîn’de Qoser (Kızıltepe), Nisêbîn (Nusaybin), Dêrik, Artuklu, Stewrê (Savur), Kerboran (Dargeçit) ve Şemrex (Mazıdağı) ilçeleri ile birlikte büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkanları ile belediye meclis üyelerini belirlemek için 10 ilçede sandık kurdu. Mêrdîn genelinde 10 binin üzerinde delegenin oy kullanması beklenen ön seçimler için sandık kurulan merkezlere yurttaşlar sabah erken saatlerinden itibaren gelmeye başladı. Sandık başına gelen yurttaşlar; Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı, İlçe belediye eşbaşkanlıkları ve belediye Meclis üyelikleri için oy kullanacak.

Her delege; Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı için bir kadın, bir erkek aday tercihinde bulunacak. Bunun yanı sıra ilçe belediyeleri için de bir kadın ve bir erkek belediye eşbaşkan adayı için tercihte bulunacak olan delegeler, meclis üyelikleri için de kadın ve erkek dağılımını eşit temsiliyet düzeyinde yapmak şartı ile en az 2 ismi tercih etme hakkına sahip.

OY VERME İŞLEMİ 

Mêrdîn'de sandık kurulan merkezlere yurttaşlar gelmeye başlarken, program özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına durulacak saygı duruşunun ardından aday adaylarının kendilerini tanıtımı ile devam edecek. Ardından ise oylama işlemi başlayacak. Oylama işleminin sona ermesinin ardından sayım işlemi ile devam edecek. Halk oylaması ile Mêrdîn'de Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları ile 7 ilçenin belediye eşbaşkan adayları ve Meclis üyesi adayları belirlenmiş olacak.  

BÜYÜKŞEHİR ADAY ADAYLARI

Mêrdîn’de Büyükşehir Belediyesi için 5’i kadın 13 isim yarışırken, eşbaşkan aday adayları şu isimlerden oluşuyor: Münevver Ölker, Gülizar İpek Bilek, Necla Figen Altındağ, Semire Demirel Kut, Devrim Demir, Ahmet Türk, Abdulvahap Irmak, Azad Yıldırım, Nurullah Kılıç, Ziver Gümüş, Nevroz Türk, Şerafettin Şahin ve Nazım Kök.

SANDIK ADRESLERİ

Kent genelinde sandıkların kurulduğu adresler ise, şu şekilde:

* Qoser (Kızıltepe): Fırat Mahallesi, Ceylanpınar yolu üzeri, Dara Düğün Salonu

* Nisêbîn (Nusaybin): Kışla Mahallesi, Adar Sokak, No:1 Hilltoown Düğün Salonu

* Artuklu ve Rişmîl (Yeşilli): Diyarbakır Yolu üzeri, Yay Grand Otel Toplantı Salonu

* Dêrîk (Derik): Cevizpınar Mahallesi, Berdin Kapalı Spor Salonu

* Kerboran (Dargeçit): Tepebaşı mahallesi, Kısmetli Caddesi, Özgürlük Parkı

* Stewrê (Savur): Tepe Mahallesi, Meydanbaşı, Sürgücü (Awîna)

* Şemrex (Mazıdağı): Gündoğan Mahallesi, Sinema Sokak, Deniz Kıraathanesi, No: 6

* Mehsert (Ömerli): Cumhuriyet Mahallesi, 2023 Sokak, No: 19 (DEM Parti İlçe binası)

* Mîdyad (Midyat): Akçakaya Mahallesi, Manastır Caddesi, No: 17 Turabdin Otel Toplantı Salonu

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229815