İSTANBUL - Genelde batı kentleri özelde de İstanbul’daki hareketli seçmenlerin Kurdistan’da kullanacağı oy ile 15 belediyenin kayyımlardan geri alınabileceğini belirten DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanları, iktidarın taşıdığı “kolluk/sahte/hayalet” seçmene karşı batıdaki herkesin oy kullanması çağrısında bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi hareketli seçmene odaklandı. DEM Parti, 31 Mart yerel seçimlerde oy kullanacağı kentten uzakta olan ve kendi imkânlarıyla gidemeyen seçmenler için "Hareketli Seçmen Komisyonu" oluşturdu. Bu kapsamda, Riha, Îdir, Qers, Sêrt, Çewlîk, Dêrsim, Şirnex, Colemêrg gibi il ve ilçelerinin de olduğu özellikle 110 merkeze odaklanıldı.

Oy kullanmak için ikametgahlarının olduğu merkezlere gitmek isteyen yurttaşlar, Dem Parti İstanbul il veya ilçe örgütlerine gidip kayıt yaptırabiliyor ya da partinin hazırladığı karekod uygulaması üzerinden form doldurarak başvuru yapabiliyor. Başvurular 27 Mart’ta sona erecek. DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanları Gonca Yangöz ile Murat Kalmaz, hareketli seçmenlere çağrıda bulundu.

'ÖNCELİĞİMİZ HAREKETLİ SEÇMENİ TAŞIMAK' 

İstanbul’da yerel seçim çalışmaları kapsamında önceliklerinin hareketli seçmeni taşımak olduğunu kaydeden DEM Parti İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, her türlü hileyi yapabilecek bir iktidarla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Yangöz, “Bu seçimlerde önceliğimiz hareketli seçmenlerimizi oy kullanacakları illere taşımaktır. Hareketli seçmenin asıl dinamiğini de Kürtler oluşturuyor. Biz seçmenleri bulundukları illere götürmeye hazırız. Dışarıda ne kadar seçmenimiz varsa, DEM Parti ilçelerine gelsinler form doldursunlar, yine sosyal medya üzerinde ve telefonla da ulaşabilirler” dedi.

Çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Yangöz, mahalle mahalle, ev ev, şantiye şantiye gezerek çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Yangöz, “Bunun için oluşturduğumuz bir ekibimizde var. Her birini bulundukları il ve ilçelere taşıyacağız buradan bunun sözünü veriyoruz” diye aktardı.

YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti

'YIĞILAN HER BİR KOLLUK İÇİN GERÇEK SEÇMENİ TAŞIYACAĞIZ' 

Hareketli seçmenin kayıtlarının devam ettiğini vurgulayan Yangöz, hareketli seçmenlerin gidecekleri tarihlerin de belirlendiğini de ifade etti. Yaşlı, engelli, refakatçiye ihtiyacı olan herkesin yanında olduklarının altını çizen Yangöz, “Otobüste seyahat etmeye uygun değilse uçak biletlerini alacağız. 200 civarında otobüs seferi kaldırmayı planlıyoruz.  Acil geri dönmek isteyenlere göre de formüller üretmeye hazırız. Şimdiden otobüs biletleri kesmeye başladık. İktidarın Kurdistan’a kollukları yığdıklarını biliyoruz. Kurdistan’a yığılan her bir kolluk için biz gerçek seçmeni taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

HERKESE OY KULLANMA ÇAĞRISI

“Kürt halkının iradesine yapılan bir gasp ve tecrit var” diyen Yangöz, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim irademizi yok sayan, görmeyen bizi o alanda ezmeye çalışan iktidara karşı biz de, kendi olanaklarımızı yaratacağız. Burada yaşayan ve yerinden edilmiş ne kadar arkadaşımız varsa; bizim ulaşamadığımıza ulaşanlar, seçmenlerin, partimize ulaşmasını sağlasınlar.”

15 BELEDİYE HAREKETLİ SEÇMENLE ALINABİLİR

Kurdistan’daki belediyeleri kazanmada genelde bazı özelde de İstanbul’un büyük bir rolünün olduğunu belirten Kalmaz, Kurdistan’da kayyım atanan 15 belediyeyi hareketli seçmenin oyuyla tekrardan alabileceklerini belirtti. Kayyım atanan bu 15 belediyenin bulunduğu il ve ilçelere iktidarın, “hayalet” ve “sahte” seçmen taşıdığını vurgulayan Kalmaz, “Biz İstanbul'daki seçmenleri oraya taşıyabilirsek, kazanabiliriz ve irademizi geri alabiliriz. Dolayısıyla İstanbul’da bulunan bütün halkımıza çağrımız şudur; Kurdistan’da oyu bulunan hiç kimsenin kalmaması gerektiğini, mutlaka gidip oylarını kullanması gerektiğini söylüyoruz. Başta Riha, Îdir, Qers, Sêrt, Çewlîk, Dêrsim, Şirnex, Colemêrg gibi iller ve çoğu ilçe ve beldeler, taşımalı seçmenden kaynaklı sıkıntılı. Taşınan sahte ve hayalet seçmene karşı, bizim de yapacağımız tek şey hareketli seçmenin oylarını kullanmalarını sağlamak ” diye aktardı.  

'NEWROZ RUHUYLA SANDIKLARA GİDELİM' 

İstanbul Newrozu’nun iktidara büyük bir mesaj verdiğini dile getiren Kalmaz, Kurdistan’daki belediyeleri kayyımlardan geri alacaklarını belirtti. Bu kapsamda Newroz ruhuyla herkese oy kullanma çağrısı yapan Kalmaz, “İstanbul’un bütün ilçelerinde hareketli seçmen komisyonlarımız mevcuttur, sadece bize ulaşmaları yeterli. İstanbul’da çıkış tarihimiz 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Biz tekraren bütün halkımızdan Kurdistan’da oyu olan halkımıza çağrıda bulunuyoruz. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Newroz ruhuyla sandıklara gidip oyumuzu kullanalım. Bütün halkımızı bu seferberlik ruhuyla hareket edip gidip Kurdistan’da oy kullanmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

 MA/ Esra Solin Dal

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236396