DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

HABER MERKEZİ - Seçim çalışmalarını sürdüren DEM Partili belediye eşbaşkan adayları, kayyımları göndermek için seçmenlerden destek istedi. Şirnex'e kadın seçim bürosu açtı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediye eş başkan adayları, seçim bölgelerinde halkla bir araya gelmeye devam etti. 

MÛŞ

DEM Parti Mûş Kop (Bulanık) İlçe örgütü seçim çalışmaları kapsamında büro açılışı gerçekleştirdi. İlçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, Belediye eşbaşkan adaylarıyla birlikte, ilçe merkezinde konvoyla büronun açılacağı Malazgirt Caddesi’nde bir araya geldi. Yol boyunca yurttaşlar, konvoy araçlarına yoğun ilgi ve destek verdi. Açılışa, DBP ilçe örgütü, DEM Parti Gençlik Meclisi, Mûş il eşbakanları ve DEM Parti ilçe örgütleriyle yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Açılacak büronun önünde toplanan kitle, burada “Direne direne kazanacağız” sloganını attı. DEM Parti Kop Belediyesi Eşbaşkan adayları Aryen Doğan ve Arafat Kardağı birer kısa konuşma yaptı.

‘YARINLARIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ’

“Özgürlüğümüzün ve yarınlarımızın önünü açacağız” diyerek sözlerine başlayan Doğan, 31 Mart’a büyük bir farkla kazanacaklarını söyledi. Doğan, “31 Mart’a kazanacağımıza inanıyoruz. Halkımız kendi iradeleriyle oy kullanacaklar. Kayyım atanarak halkımızın iradesine büyük bir saygısızlık yapıldı. Halkımız herkese gereken cevabı verecektir. Değerli halkımız onların bu kirli siyasetine karşı çok iyi bir cevap olacaktır” diye konuştu.

‘PARTİ HALKIN İRADESİDİR’

Daha sonra konuşan eşbaşkan adayı Arafat Kardağı ise “Partimiz halkın partisidir, parti halkın iradesidir. Kop halkı yıllardır kayyım yönetiminde. Biz inanıyoruz ki 31 Mart’a onlara cevaplarını vereceğiz.  Sistem kirli ve sistemin etrafındakiler de kirlidir. Bizler Kop’un iradesini onlara vermeyeceğiz. Kop’ta çok fazla sorun var. Bizler bunların hepsini çözeceğiz. Bizler belediyeleri aldığımızda halkımızın sesi olacağız. 31 Mart’a hepimiz başaracağız” dedi. Konuşmaların ardından, kadınların zılgıtları ve alkışlarıyla kurdele kesilerek büro açılışı gerçekleştirildi. Etkinlik çekilen halaylarla son buldu.

ERZİROM

DEM Parti Erzirom’un Qereyazî ilçesinde büro açılışı gerçekleştirdi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği açılışa Erzurum Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Gülderen Varlı, Metin Gözmen ve DEM Parti Qereyazi Belediyesi eşbaşkan adayları Bahar Göksu, Fuat Tutkun ve partililer katıldı. Seçim bürosu önünde halka seslenen DEM Parti Büyükşehir eş adayı Gülderen Varlı, kayyım zihniyetinin bir kıyım olduğunu, halk iradesinin gaspı olduğunu söyledi. Varlı, "Mücadelemizden vazgeçemeyeceğiz. 31 Mart yerel seçimleri tarihi bir seçimdir. Kayyım kıyımına son vereceğiz” dedi. 

Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. 

RIHA

Riha’da da DEM Parti Serêkaniyê Belediye Eş Başkan adaylarından Rahşan Yazar,  seçim çalışmaları kapsamında bugün ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi Taziye Evi’ndeki bir mevlide katıldı. Mevlidin ardından buradaki kadınlarla sohbet eden Yazar, partilerinin kadınlara ilişkin projelerini anlattı. Yazar, daha sonra Kepes mevkiinde piknik alanına giderek buradaki yurttaşlarla bir araya geldi. Sevgi gösterileri ile karşılanan Yazar, yurttaşların sorunlarını ve kendilerine dair önerilerini dinledi. Yurttaşlarla halay çeken Belediye Eş Başkan Adayı Yazar, sonrasında ilçe merkezinde ev ziyaretlerinde bulundu.

Diğer Eş Başkan Adayı Uğur Kahraman ise, ilçeye bağlı kırsal mahalleler Xidir Xelef (Damlacık), Xirbê Temo (Gültepe), Xirbe Piz (Yeniköy), Eynseraç (Saraççeşme) ve Ebês’e (Yüksektepe) giderek yurttaşlarla bir araya geldi. Gittiği her yerde coşkuyla karşılanan Kahraman, özellikle gençlerin ilgi odağı oldu. Yurttaşlarla sohbet eden Kahraman, seçim çalışmaları hakkında bilgi verirken, partilerinin kırsal mahalleler ve ilçe geneline yönelik projelerini anlattı. 2004 ile 2014 yılları arasında yerel yönetimde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (BDP) belediyesinin ilçeye yaptığı hizmetleri hatırlatan Kahraman, on yıldır yönetimde bulunan iktidar partili belediye yönetiminin ise halka elle tutulur tek bir hizmet dahi sunmadığını ifade etti.

Kahraman “Ceylanpınar için kayıp on yıl olarak nitelendirdiğimiz bu sürecin ardından demokratik, şeffaf, katılımcı ve eşitlikçi yerel yönetim anlayışıyla hizmetlerimizi daha da büyüterek kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bahar yakındır” şeklinde konuştu.

ŞIRNEX 

DEM Parti Şirnex Kadın Meclisi, Yeni Mahalle'de ilk kadın seçim bürosunu açtı. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan ile kentin eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Turan Saltan’ın yanı sıra çok sayıda kişi açılışa katıldı. Coşkulu açılışlarda yurttaşlar uzun bir süre halaya durdu. Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu, seçimde zaferle çıkacaklarını vurguladı. Kutlu, "Bizler Bişeng'lerin, Fatma Uyar'ların yoldaşıyız. Cesaretimizle tarih yazdık, asla korkmadık, korkmayacağız. 31 Mart’ta Cudi’nin eteklerine çıkıp, 'Ey Cudi sana müjdeyi getirdik' diyeceğiz” dedi. 

DEM Parti Sözcüsü ve Şirnex Milletvekili Ayşegül Doğan ise, yerel seçimlerin önemine vurgu yaptı. Doğan, "Hırsızlıkla ve taşımalı oylarla iradenizi işgal etmek istiyorlar. Birlikte çektiğimiz halayı gördünüz. Bizim için kimliğin, dilin, kültürün, sanatın koruması o halaydır. Bu sadece bir yerel seçim değil, aynı zamanda kayyımlara  bir cevaptır. Kayyım sadece belediyeye atanmış bir memur değildir, toplumun değerlerinin yok edilmesidir. 31 Mart'ta kayyımları göndereceği. Oylarımızı çalmak isteyenlere cevabımızı sandıkta vereceğiz. Ev ev, sokak sokak çalışmalarda yer alın ve oylarınız sahip çıkın” diye belirtti. 

Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak olan hasta tutuklu Saadet İdin’in mesajı okundu. İdin, eşbaşkanlara başarılar dileyerek, Şirnex halkının oylarına sahip çıkmasını istedi.

Büro açılışı sonrası kadınlar, kent esnafını ziyaret etti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/234085