KOCAELİ - Dilovası ilçesinde AKP yönetimindeki belediyeden şikayetçi olan seçmenler, kentteki işsizliğe işaret ederek, "Halkın kendi kendisini yönettiği bir yerel yönetim olmalı” dedi.

Tarihi öneme sahip 31 Mart yerel seçimlerine 1 haftadan kısa bir süre kalırken partilerin seçim çalışmaları da hızlandı.  Ağır sanayi işletmelerinin yer aldığı ve büyük bir işçi-emekçi ve Kürt nüfusu barındıran Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yerel seçim yarışı AKP ve DEM Parti arasında geçecek.

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile AKP arasındaki oy farkının 2 bin olduğu ilçede seçime sayılı günler kala hem Dilovası’ndaki mevcut tabloyu hem de seçmenin nabzını ölçmek için ilçe halkına mikrofon uzattık. Ajansımıza konuşan yurttaşların temel şikayeti mevcut AKP’li belediyenin halktan kopuk yönetim anlayışı olurken, öne çıkan temel mesaj ise değişimin ancak DEM Parti ile mümkün olabileceği yönünde oldu. 

‘DİLOVASI SORUNLAR YUMAĞI’

Yurttaşlardan Aydın Gülezer, 36 yıldır Dilovası’nda yaşadığını ve ilçedeki sorunlara hakim olduğunu söyledi. Kocaeli ilçeleri arasında en az hizmetin Dilovası’nda yapıldığını, ilçenin “her yönüyle sorunlar yumağı” olarak nitelendiren Gülezer, “İlçenin altyapısı, sosyal bir yaşam merkezi yok. Bir liman kenti ama bir sahili bile yok ki insanlar gidip sahilde otursun. Türkiye’nin sanayi bakımından en yoğun noktası olmasına rağmen Dilovası halkı bu sanayiden yararlanamamakta. Velhasıl kelam burada hizmet yok ama adam kayırmaca var. Çünkü halkı eşit görmüyorlar” dedi.

‘ÊDÎ BES E' DİYORUZ’

Bu nedenle seçimlerde oyunu halkçı belediyeciliği esas alması bakımından DEM Parti’den yana kullanacağının altını çizen Gülezer, “Biz şuan ilçeyi yönetenlere ‘Êdî bes e (Artık yeter)’ diyoruz. Dilovası’na kim hizmet yaparsa ona oy veririz tabi ki ama halkın kendi kendisini yönettiği bir yerel yönetim olmalı. Bunu da yapacak olan parti DEM Parti’dir. O yüzden oyunu kullanırken herkes elini vicdanına koyup öyle kullanmalı”  şeklinde konuştu.

‘DİLOVASI DEĞİL KÖYOVASI’

Gülezer’den sonra mikrofonumuza konuşan bir diğer yurttaş Baran Tekbaş da ilçede gençler başta olmak üzere tüm kesimlerin çok büyük sorunları olduğunu vurguladı. “Dilovası’nda gençlerin gezebileceği tek bir yer bile yok” diyen Tekbaş, “Bugüne kadar Dilovası’nı yönetmek için başa gelen hiç kimse bir şey yapmadı. Yani burada çocuklarımızın elini tutup gezebileceğimiz bir yer yok. Burada sadece 2 tane park var. Buradan çıkıp farklı bir yere gittiğimizde buranın Dilovası değil ‘Köyovası’ olduğunu fark ediyoruz”  diye belirtti.

‘ŞİMDİYE KADAR NE YAPTINIZ?’

Mevcut AKP’li yönetime seslenerek, “Siz şimdiye kadar ne yaptınız burası için?” diye soran Tekbaş, “Dışarıdan bakınca buranın tamamen sanayi kenti olduğu görülüyor ama buradaki işsizlik nedeniyle 5 bin genç Avrupa’ya gitmek zorunda kaldı. Yine aynı şekilde burada madde bağımlılığı nedeniyle birçok genç uyuşturucu batağına saplanmış. Dilovası halkı sahipsiz kalmış. Her gelen ‘yapacağım’ dedi ama şimdiye kadar kimse tek bir çivi bile çakmadı” diye belirtti.

‘DEM PARTİ HİZMET YAPABİLECEK TEK PARTİ’

YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek

Tekbaş, mevcut sorunların çözümünde ise DEM Parti’den yana umutlu olduğunu belirterek, “Bu seçimde DEM Parti’ye inanıyorum. Bugün Dilovası için aday gösterilen Mustafa Avcı’ya baktığımda Van’da yaptığı işler ve projeleri aklıma geliyor. Bu yüzden DEM Parti Dilovası’nda hizmet yürütebilecek tek parti” dedi.

‘KÜRTLER PARTİSİNE SAHİP ÇIKSIN’

Dilovası yurttaşlarından Osman Yıldız’da ilçede biriken mevcut sorunlardan yakandı. Dilovası için en doğru tercihin seçimlerde DEM Parti’ye oy vermek olduğuna işaret eden Yıldız,  “Buranın gençleri burada bir sosyal aktivite alanı olmadığı için Gebze’ye gidiyor. Yani Dilovası dediğimiz yer şuan bir köy gibi adeta. Buradaki zihniyet değişmediği sürece buna hep mahkum olacağız. DEM Parti’nin buraya dönük projeleri çok güzel ve burada seçilmesi halinde o projeleri yapacağına da inanıyorum. O yüzden ben oyumu DEM Parti’den yana kullanacağım. Kürt halkı da kendi iradesine ve partisine sahip çıksın” ifadelerini kullandı.   

‘DİLOVASI’NDA DA 5’Lİ ÇETE VAR’

Dilovası’nın kendi içerisinde farklı halkları barındıran bir kozmopolit ilçe olmasına rağmen kentin en ötekileştirilen ilçesi olduğu söyleyen bir diğer yurttaş Faruk Akdoğan’da, “Yaklaşık 45 yıldır aile olarak Dilovası’nda yaşıyoruz. Dilovası Kürtler ağırlıklı olmak üzere Türk, Çerkez birçok halkın yaşadığı bir yer ama Kocaeli’de en çok dışlanan, hor görülen ilçemiz. Sağlık, ulaşım çevreyle ilgili birçok sorunu var. Belediye yönetimi de bunun farkında ama nasıl ki memlekette 5’li çete dediğimiz bir rantçı yapı varsa Dilovası’nda da buna benzer bir durumun olduğunu düşünüyorum.  Yani Dilovası’nın bütçesi gerçekten buradaki bütün sorunları çözmeye yeter bir durumda ama buranın yönetimi bunu kendi yandaşları ve çıkarına göre harcıyor” ifadelerini kullandı.  

İlçede mevcut sorunların çözümüne dönük plan ve projeleri olan tek partinin DEM Parti olduğunu söyleyen Akdoğan, “Buranın yerli halkının da artık gözünü açıp buraya gerçek hizmeti ve halkçı belediyeciliği hayata geçirecek olan DEM Parti’den yana oyunu kullanması gerektiğini söylüyorum” diyerek ilçe halkına çağrıda bulundu.

‘ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN YÖNETİMİ DEĞİŞTİRELİM’

İlçedeki belediye bütçesinin ülkedeki birçok kentin bütçesine denk olduğuna dikkat çeken yurttaşlardan Nevzat Yıldırım ise, şöyle konuştu: “Belediyecilik diye bir şey yok. Çünkü mevcut belediye yönetimi tüm bütçeyi çarçur edip kendi eşi dostuna dağıtıyor. Yani bugün en büyük yolsuzluğu buranın belediyesi yapıyor. Buradaki sorunları çözebilecek tek parti DEM Parti’dir. Örneğin bizim buradaki belediye binasını 1 yıldan uzun bir süredir yıkmışlar ve şuan harabe durumda. İşte DEM Parti gelirse projelerinde de gösterdiği gibi bir belediye binası yapacak bize. Gelin hep birlikte bu belediyeyi değiştirelim ve en azından bizim çoluk çocuğumuzun güzel bir geleceği olsun.”

Doğma büyüme buralı olduğunu söyleyen yurttaşlardan Yasin Durgun ise, “Dilovası doğduğumdan beri paranın pulun olduğu ama hizmetin sıfır olduğu bir yer. İşsizlik had safhada ve gençlerimiz bataklık içerisinde. Yani Dilovası’nın insanının yüzde 10’u burada çalışıyor geriye kalan çalışan kesim ise hep dışarıdan geliyor. Bütün hava kirliliğini buranın halkı çekiyor ama çalışanı dışarıdan gelenlerden oluşuyor. Bunun sebebi de başımızdaki iktidardır. Burada çok büyük bir rant var. Hava kirliliği desen almış başını gidiyor. Yani şirketleşmiş bir sistem var burada” diye belirtti.

‘BİRLİK OLUN DEM PARTİLİ OLUN’

Dilovası’na hizmetin DEM Parti ile geleceğinin altını çizen Durgun, “Zaten bütün gözler bizim partimiz DEM Parti’nin üzerinde. Buradaki nüfusun yüzde 80’i Kürt nüfusu ama birlik ve beraberliği sağlayamadığımız için her birisi farklı partiye destek veriyor. Bu nedenle biz ne kadar birlik ve beraberliği sağlarsak, DEM Parti yönetime gelir. Halkımıza birlik olun, birlikte olun DEM Partili olun diyorum” şeklinde konuştu.

İlçede yıllardır terzilik yaparak geçimini sağladığını söyleyen esnaflardan Ekrem Akan’da, ilçenin büyük bir getirisi olan bir ilçe olmasına rağmen kaynakların halk yerine yandaşlara harcandığına dikkati çekti. “Bu yüzden benim oyum DEM Parti’ye” diyen Akan, “Ben başka parti tanımam. Bizim aslımız budur. Ben DEM Parti gibi bir belediyecilik yapan bir partiyi bilmiyorum. DEM Parti’ye burada 3 ay kadar bir süre bile verseler ben inanıyorum ki Dilovası bambaşka bir yer olur. Bu seçimlerde yüzde yüz alacağız” dedi.

MA / İbrahim Irmak - Ferhat Sezgin

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237125