ANKARA - Kürt sorunun demokratik çözümü için Gemlik Yürüyüşü'ne katılım çağrısında bulunan siyasi parti temsilcileri, geliştirilen anti demokratik sürecin İmralı tecridi ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile diğer tutsaklar Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’tan 32 aydır haber alınamıyor. Asrın Hukuk Bürosunun avukatları Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı görüşme başvurusu talebi “disiplin cezası” adı altına engelleniyor.

İmralı’da geliştirilen tecrit politikasına ilişkin dünyanın birçok yerinde eylem ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Kurdistan’da 18 Kasım'da, Türkiye’de ise 19 Kasım’da 122 noktadan Bursa’nın Gemlik ilçesine "Özgürlük Yürüyüşü"  gerçekleştirecek. Yürüyüşün Ankara ayağı 19 Kasım’da katılım sağlayacak.

‘TECİRT ANTİ DEMOKRATİK SÜREÇLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI’

Gerçekleştirilecek Gemlik Yürüyüşü'ne ilişkin konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Ankara İl Eşbaşkanı Dılbaz Yılmaz Temel, Öcalan’a uygulanan tecrit politikasının toplumun her alanına sirayet ettiğini vurgulayarak, bu antidemokratik uygulamanın son bulması için Gemlik Yürüyüşü'ne herkesin katılması çağrısında bulundu. Temel, “Öcalan'a yönelik 24 yıldır kesintisiz tecrit politikası uygulanıyor. Bu tecrit politikası aynı zamanda Ortadoğu'da gelişen ve sürdürülen savaşlardan bağımsız değildir. Bu bakımdan tüm halkları, aktiviteleri, insan hakları savunucularını ve hukukçulara çağrımızı burada tekrar yenilemek istiyoruz. Türkiye’de geliştirilen anti demokratik sürecin temel ana kaynağı İmralı’da yürütülen tecrit politikasından doğrudan bağlantılıdır. Tecrit kalkmadığı sürece Türkiye ve Ortadoğu’da ne demokratikleşme sağlanabilir ne de Kurdistan’da 40 yıldır devam eden savaş sonlandırılabilir. 24 yıldır devam eden tecrit politikası ve 32 aydır işkenceye dönüşmüştür. Tecrit politikasını kabul etmiyoruz. Bu bakımdan demokratik kurumların almış olduğu karar doğrultusunda 19 Kasım’da 122 noktadan Gemlik'e yürüyüşü gerçekleştirilecek. Bütün halkımızı bu yürüyüşe davet ediyoruz” diye konuştu.  

‘TECİRİDİ KIRMAKTA KARARLIYIZ’

10 il için sağanak uyarısı 10 il için sağanak uyarısı

Demokratik Bölgeler Partisi İç Anadolu Eşsözcüsü Güvercin Aras, İmralı’da geliştirilen ve hukuki bir tarafı olmayan tecrit politikasını kırmak için herkesi Gemlik Yürüyüşü'ne katılması için çağrıda bulundu. Aras, “İmralı’da oluşturulan hukuksuzluk tüm dünya biliyor. Sayın Öcalan 24 yıldır ada zindanında tecrit altında tutuluyor. Bu sürecin artık bitirilmesi gerekiyor. Bugün Türkiye'nin her yönüyle çöküş yaşamasının sebebi Öcalan’a uygulanan tecrit ile doğrudan bağlantılıdır. Bu hukuksuzlukların son bulması için Türkiye’nin bu bataklıktan kurtulması için Gemlik yürüyüşünü eylemini gerçekleştireceğiz. Bugün tecrit tüm halklarımıza ve tüm kadınlara yönelik uygulanıyor. Sonuç itibariyle tecridi kırmak öncelimizdir. Biz kadınlar bu tecridi kırmakta kararlıyız. Bu etkinliğe Ankara’da dahil olacak. HEDEP Ankara İl Örgütü önünde 19 Kasım sabah saat 06.00 Gemlik'e gitmek için otobüsler hareket edecek” diye belirtti.

‘ÖCALAN ÇÖZÜM GÜCÜ’

HEDEP Parti Meclisi (PM) üyesi İhsan Seylan ise, tecridin hukukla bir bağlantısının olmadığını bütün dünyanın bildiğini belirterek, “Sayın Öcalan’ın söylemleri ortaya koyduğu yol ve yöntem ile Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’daki bütün halklara dayatılan sıkıştırma politikasına bir çözüm getireceğine inanıyoruz. Dolayısıyla tecridin dalga dalga aslında bütün toplum sirayet ettiğini biliyoruz. Tecridin hukukla bir bağlantısının olmadığını dünya biliyor. 19 Kasım’da yapmak istediğimiz Gemlik Yürüyüşü bu hukuksuzluğun artık son bulmasını ve toplumun sesini duyurabilmesi açısından ön açıcı olacağına inanıyoruz” dedi.

‘HERKESİ GEMLİK YÜRÜYÜŞÜNE DAVET EDİYORUZ’

 Ankara’da Gemlik Yürüyüşü eylemine katılım planlanmasına dair bilgi veren Seylan, herkesi eyleme katılması için çağrıda bulundu. Seylan, “Kurdistan ve Türkiye’nin 122 Noktada Gemlik'e gidilecek. 19 Kasım’da halklarımızla birlikte Gemlik’te olacağız. Ankara’da da Gemlik Yürüyüşüne katılım sağlanacak HEDEP Ankara İl Örgütü önünde 19 Kasım (Pazar) günü saat 06.00 otobüslerle hareket edilecek. Biz bu eylemi barışa, özgürlüğe ve Ortadoğu'daki kaosun ortadan kalkması için yeni bir başlangıç olmasını umuduyla yapıyoruz. Barış, Adalet, Özgürlük ve Kürt sorunu demokratik yollarla çözülmesi için herkesi Gemlik Yürüyüşüne davet ediyoruz” diye konuştu.

MA / Hakan Yalçın

Editör: Hamza Özkan