HABER MERKEZİ - Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek ve depremde yaşamını yitirenlere adanacak 2023 Newrozu’nun startı veriliyor. 43 merkezde kutlanacak 2023 Newrozu’nun ilk ateşi Şemzînan’da yakılacak.

Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek 2023 Newrozu, Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanacak. 2023 Newrozu’nun startı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde 10 Mart’ta Amed’te, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP öncülüğünde 11 Mart’ta İstanbul’da açıklanacak Newroz Deklarasyon ile verilecek.

NEWROZ SEÇİMLERİN STARTI OLACAK 

Deprem bölgesinde yükselen ve 8 Mart etkinliklerine de yansıyan iktidara karşı öfke, Newroz meydanlarına taşınacak. Newroz meydanları, aynı zamanda seçim gündeminin de startı olacak. 

İLK ATEŞ ŞEMZÎNAN’DA, FİNAL AMED’TE 

2023 Newrozu’nun ilk ateşi, 15 Mart’ta Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yakılacak. 43 merkezi kutlamaların yanı sıra tüm ilçe, köy ve beldelerde kutlanacak Newroz’un final kutlaması ise 21 Mart’ta Amed’te olacak. 

DEPREMİN 40’INCI GÜNÜ KUTLAMA OLMAYACAK

Ancak 16 Mart Halepçe Katliamı’nın yıldönümü, 17 Mart ise Mereş merkezli depremlerin 40’ıncı günü olması nedeniyle her iki günde kutlama gerçekleştirilmeyecek.

Birçok merkezde 18 Mart Cumartesi ve 19 Mart Pazar günü kutlamalar gerçekleştirilmeyecek, anma etkinlikleri düzenlenecek. 

İSYAN HAVASINDA KUTLAMALAR OLACAK 

Depremler ve seçim atmosferi dolayısıyla dolup taşması beklenen Newroz, isyan havasında kutlanacak. Kutlamalara katılacak konuşmacılar ve sanatçılar siyahlar giyinerek, depremde yaşamını yitirenleri anacak ve devletin depremdeki tutumunu protesto edecek. 

43 MERKEZDE NEWROZ ATEŞİ YAKILACAK 

Amed, Dêrsim, Çewlig (Bingöl), Êlih (Batman), Sêrt (Siirt), Qers (Kars), Îdir (Iğdır), Colemêrg (Hakkari), Wan, Agirî, Erdexan (Ardahan), Muş, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Çanakkale, Bursa ve İstanbul kentleri ile Xarpêt’in (Elazığ) Dep (Karakoçan), Riha’nin Wêranşar (Viranşehir) ve Pirsûs (Suruç), Merdîn’in Nisêbin (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe), Şirnex’in Cizîr (Cizre), Balıkesir’in Bandırma ve Ayvalık, Tekirdağ’ın Trakya, Kocaeli’nin Gebze, Agirî’nin Patnos ve Bazîd (Doğubeyazıt), Bêdlîs’in Tetwan (Tatvan), Mûş’un Kop (Bulanık), Erzirom’un Qereyazî (Karayazı), Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ve Şemzînan (Şemdinli), Konya’nın Cihanbeyli, Wan’ın Erdîş (Erciş) ve Aydın’ın Ermencik ilçelerinde kutlamalar gerçekleştirilecek. 

23’ü il, 20’si ilçe olmak üzere, tüm il, ilçe, köy ve beldelerde Newroz ateşi yakılarak, kutlamalar gerçekleştirilecek.

MA / Özgür Paksoy

Editör: Haber Merkezi