SEMSÛR - Depremde 280 hanenin yıkıldığı ve 42 kişinin yaşamını yitirdiği Sergolan’ın Harmanlı beldesinde depremzedeler kışı konteynerlerde karşılıyor.

Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremin vurduğu Semsûr’un Sergolan (Gölbaşı) ilçesinde resmi rakamlara göre 409 kişi yaşamını yitirdi. Tüm köylerde ağır hasarlar meydana gelirken, ilçenin tamamında alt ve üst yapı çöktü. Depremin büyük yıkıma yol açtığı Harmanlı beldesinde ise, 280 hanenin enkazında 42 kişi yaşamını yitirdi. Ayakta kalan evlerin de ağır hasarlı olduğu beldede, 2 noktada kurulan konteyner kent kuruldu. Aylar geçmesine rağmen yeni evlerin inşasına başlanmazken, depremzedeler kışı konteynerlerde karşılıyor. 

Depremde evleri yıkıldığı için eşiyle birlikte konteynerde kalan Cemile Daydaş (60), konteynırlarda yaşadıkları sorunları şöyle anlattı: “Perişan olduk. Kıyafetimizi koyacak yer yok. Her şeyimiz bir odanın içinde. Evler yapılacak mı, yapılmayacak mı belli değil. Rezillik. Tek isteğimiz evimizin yapılması. Konteynırlarda yer olmadığı için yiyeceklerimizi çadırlarda saklıyoruz ama hepsi küfleniyor."

‘BURASI SAHİPSİZ BİR YER’

Depremzedelerden evi yıkılan ve tek başına konteynerde yaşayan böbrek hastası Miyase Asker (68), “3 yeğenimi depremlerde kaybettim. Bel fıtığı ve şeker hastalığım var. Ev yapımına henüz başlanmadı. Burası sahipsiz bir yer. Konteynırlar kış şartlarına dayanıklı değil. Bir an önce evimizin yapılmasını istiyoruz. Hayvanları olan var, insanlar kışın perişan olacak” dedi.

‘KIŞ GELDİ, ORTADA KALDIK’

Depremlerde annesi ve yeğenini kaybeden Fazilet Oturum (63), evi yıkıldığı için eşiyle birlikte konteynerde kalıyor. Kışın gelmesiyle birlikte barınma sorunu yaşadıklarını söyleyen Oturum, “Kış geldi, yine ortadayız. Kışın konteynerlerde soba kurulmuyor. Elektrik sobası yaksak, elektrik faturasını nasıl ödeyeceğiz. Durumumuz yok. Burası çok soğuk oluyor. Bir an önce evlerimizi yapsınlar” talebinde bulundu.

Evleri yıkıldığı için konteyner kentte yaşayan Bayram Yapıcılar (72), ev sorunları olduğunu vurgulayarak, “Evlerin yapımına daha başlanmadı” diyerek tepki gösterdi. 

‘ISINAMIYORUZ, EVLER YAPILSIN’ 

Depremde evi yıkılan bir başka depremzede Emine Kızılaslan (48) ise eşiyle birlikte konteynerde yaşadığını belirterek, “Kışın, karda kıyamette insanlar nasıl konteynırda kalacak. Klima çalıştırdığımız halde ısınamıyoruz. Bir an önce evimiz yapılsın. Şimdiden konteynerlerin içi soğuk, kışın daha da soğuk olacak” ifadelerini kullandı.  

MA / Mahmut Altıntaş

Editör: Hamza Özkan