AMED - Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, 2’nci Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 2’nci Olağan Genel Kurulu’nu dernek binasında gerçekleştirdi. Çok sayıda gazeteci ve üyenin katıldığı kurul, katledilen gazeteciler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından divan üyeleri seçildi. 

ALTAN: ÖZGÜR BASIN BOYUN EĞMİYOR

Kurulun açılış konuşmasını yapan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, geçtiğimiz yıl derneğin üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu birçok gazetecinin gözaltına alındığını ve tutuklandığını hatırlattı. Özgür Basın geleneğinin 1990’lı yıllardan bu yana direndiğine dikkati çeken Altan, “Biz de bu geleneği devam ettiriyoruz. Bu uğurda ağır bedeller ödedik. Sizin de duvarda resimlerini gördüğünüz basın şehitlerimiz, bu geleneği inşa eden arkadaşlarımız. Bugün alanda çalışan arkadaşlarımız, şehitlerimizin izinden gidiyor. Biz de elimizden geldiğince bu çalışmayı devam ettirmek için uğraştık” diye konuştu. 

İktidarın gazetecilere dönük sindirme ve yıldırma politikalarını devam ettiğini belirten Altan, dün Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan’ın tutuklanmasını hatırlattı. Altan, “Türkiye’de basın iktidarın etkisi altında. Sadece Özgür Basın buna karşı durup boyun eğmiyor. Onların hazmedemediği asıl konu ve en büyük problem budur” dedi. 

MÜFTÜOĞLU: HAKİKATİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun mesajı kurulda okundu. Müftüoğlu’nun mesajı şöyle: “Özgür basın geleneğini sürdürücüsü olan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği bugün yeni bir genel kurul için bir araya geldi. Tüm engellemelere rağmen hakikat mücadelesini sürdürmeye devam eden gazetecilerin zemini olan DFG, her zaman gazetecilerin özgür alanı olacaktır. Baskılar, tutsaklık asla bizi yıldırmayacaktır. Apê Musa, Gurbetelli Ersöz’lerin takipçileri olarak her şartta, her zaman ve her engelde hakikati haykırmayı sürdüreceğiz. DFG çatısı altında mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Bu temelde tüm yoldaşlarımızı selamlıyorum. Kurulumuza seçilecek olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Yolumuz açık olsun.”

YENİ YÖNETİM

Yapılan konuşmaların ardından mali ve faaliyet raporları okunarak, üyelerin onayına sunuldu. Ardından tek liste ile seçime gidildi. Dicle Müftüoğlu, Serdar Altan, Ubeydullah Serhıldan Andan, Selman Çiçek, Gülşen Koçuk, Kadri Esen ve Berivan Altan yeni yönetime seçilen isimler oldu. Derneğin yeni eşbaşkanları yapılacak yönetim kurulu toplantısı sonrası belirlenecek. 

Editör: Hamza Özkan