HABER MERKEZİ – DİSK, birçok kentte gerçekleştirdiği yürüyüşlü protestoda artan zamlara ve enflasyona dikkat çekti.  

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, artan hayat pahalılığı ve zamlara karşı Kıbrıs Şehitler Caddesi Liman Girişi’nden, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan yürüyüşte, “Susma haykır. Zamlara, adaletsiz vergilere asgari yaşama hayır” pankartı taşınırken sık sık, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Hükümet istifa”, "Toplu grev toplu direniş” sloganları atıldı. Yürüyüşe İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri destek verdi. Yürüyüşün ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. 

‘ENFLASYOS YALNIZ TÜİK SEPETİNDE DÜŞÜYOR’

Açıklamada söz alan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı , “Dövizi kontrol altına aldık”, “Enflasyon düşüyor” gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını yaşayarak gördüklerini söyledi. Sarı, “Döviz ve akaryakıt rekor üstüne rekor kırıyor, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda ve markette, her gün yapılan zamlar, hız kesmeden devam ediyor. Yani seçimlerden önce kaşıkla verilen ne varsa, şimdi kepçeyle, kazanla geri alınıyor” dedi.

'KOŞULLAR İYLEŞTİRİLSİN'

Sarı, “Ülke genelinde, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısı zaten yüzde 10. Böyle bir ortam içerisinde asgari ücret tüm sendikalı işyerlerini kuşatmış durumda. Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında en düşük ücretin net 20 ila 22 bin TL seviyesine geldiği bir ortamda, tüm işçilerin, emekçilerin, emeklilerin de ücretlerinde iyileştirme yapılması artık kaçınılmazdır” diye belirtti. 

GREV HAKKI

Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan düzene karşı, gelirde adalet, vergide adalet istediklerini kaydeden Sarı, "Az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni kurulsun. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilsin ve tüm emekli aylıkları bu oranda artırılsın. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm engeller kaldırılsın” diyerek taleplerini dile getirdi.

Açıklama sloganlarla son buldu. 

AMED

DİSK Genel İş Amed Şubeleri Şex Said Meydanı’nda açıklama yaptı. “Geçinmek istiyoruz, gelirde adalet vergide adalet” pankartının açıldığı açıklamada DİSK Genel İş Amed 2 Nolu Şube Başkanı Beçet Barut, zamlar ve vergi artışlarının durmak bilmediğini söyledi.

‘GEÇİNEMİYORUZ’

Bu zamlarla, bu vergilerle geçinemediklerini söyleyen Barut, enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karınlarının tok olduğunu ifade etti. Barut, “Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeği biz biliyoruz. Düşük gösterilen TÜİK enflasyonu yüzünden alım gücümüzü kaybediyoruz” dedi. Türkiye’nin tüm değer ve güzellikleri, tüm kaynaklarının yabancı sermaye ve dolar milyarderleri için "kelepir mala" dönüştüğünü ifade eden Barut, “Paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor” diye konuştu.

‘GELİR VE VERGİDE ADALET İSTİYORUZ’

Gelirde adalet olmadığı gibi vergide de adalet olmadığını belirten Barut,” Düşük belirlenen vergi dilimleri yüzünden milyonlarca işçi yıl içinde üst vergi dilimine geçiyor. Patronların vergileri sıfırlanırken, biz dilim dilim soyuluyoruz. KDV-ÖTV gibi tüketimden alınan dolaylı vergilerin artırılması ile yük yine bizim sırtımıza biniyor. Yeter artik! Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz, geçinemiyoruz! Yeter artık! Bitsin bu suskunluk! Havaya kalksın yumruklarımız. Bizler bunu hak etmiyoruz. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

PROTOKOL MADDELERİ 

Ardından Barut ek protokol maddelerini sıraladı:

“* İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir.

* Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır.

* Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir.  

* KDV-ÖTV gibi adaletsiz dolaylı vergiler düşürülsün.

* Gelir vergisi tarife ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10'a düşürülsün.

* Vergi tarife dilimleri artırılsın.

* Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınsın. Az kazananın az, çok kazananın çok vergi ödediği bir vergi düzeni kurulsun.

* İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm engeller kaldırılsın.”

Açıklama atılan “Biji berxwedanan karkeran” sloganlarıyla son buldu.

ADANA 

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, Atatürk Parkı'nda basın açıklaması yaptı. "Susma haykır. Zamlara, adaletsiz vergilere asgari yaşama hayır” pankartının açıldığı açıklamaya işçilerin yanı sıra Emekli-Sen, EMEP ve çok sayıda kişi katıldı. 

Zam ve vergi artışlarının durmak bilmediğini, seçimlerden önce kaşıkla verilen ne varsa şimdi kepçeyle ve kazanla geri alındığını ifade eden  DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, "Bu zamlarla, bu vergilerle geçinemiyoruz! Enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karnımız tok. Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeği biz biliyoruz. Düşük gösterilen TÜİK enflasyonu yüzünden alım gücümüzü kaybediyoruz. Türk Lirası hızla değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz.Paramız pul oldukça, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor, ülkemiz fakirleşiyor. Yeter artık! Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz, geçinemiyoruz! Yeter artık! Bitsin bu suskunluk! Havaya kalksın yumruklarımız! Bizler bunu hak etmiyoruz. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz: Gelirde adalet vergide adalet istiyoruz!" dedi.

Editör: Hamza Özkan